10 AMERİKALIDAN 8’İ ONLİNE ALIŞVERİŞİ TERCİH EDİYOR, ÖNCE FİYATA BAKIYOR 2 dakikada okunabilir

10 AMERİKALIDAN 8’İ ONLİNE ALIŞVERİŞİ TERCİH EDİYOR, ÖNCE FİYATA BAKIYOR 2 dakikada okunabilir

Tüm dünyada e-ticaretin yükselişi, alışveriş alışkanlıklarını ciddi biçimde değiştirmeye başlamış durumda. Birçok ülkede fiziksel mağazaların müşteri sayısı azalırken şirketler artık ”omnichannel” stratejilerinde online tarafı daha önde tutmaya başladı. Amazon gibi online alışveriş devleri ise teslimatlarını artırmak ve hızlandırmak için drone’lardan zeplinlere kadar her şeyi deniyor. Bu duruma Amerika Birleşik Devletleri pazarında da net biçimde görülüyor. ABD’de 2000 yılına kadar dayanan online alışveriş deneyimi artık 10 kişiden 8’inin tercihi durumunda. Pew Research’ün araştırmasına göre ABD’de tüketicilerin %79’u, bir ihtiyacı olduğunda öncelikle online alışveriş kanallarını tercih ediyor. Bu tüketiciler arasında %51’lik bir bölüm mobil alışverişi en azından birkaç kez kullandığını söylerken %15’i ise en azından bir kez sosyal medya üzerinde bir linke tıklayarak alışveriş yaptığını söylüyor.

e-ticaret alanında en çok yatırım yapılan konulardan biri kolay alışveriş ve hızlı teslimat oluyor. Ancak araştırmanın sonuçlarına göre tüketiciler için bu konular ilk sıralarda gelmiyor. Online alışverişin tercih edilmesindeki en önemli neden fiyat. Tüketiciler online ortamda farklı siteler ya da farklı markalar arasında kıyaslama yapıp en uygun fiyata daha çabuk ulaşabildikleri için online alışverişi tercih ettiklerini dile getiriyor. Bu sonucu pekiştiren bir veri daha mevcut: tüketicilerin %65’i eğer tüm şartlar aynı olursa fiziksel bir mağazadan alışveriş yapabileceklerini söylüyor.

Online alışveriş kişilerin alışveriş sıklıklarını da etkiliyor. Online alışveriş yapan bir kişi genellikle haftada 1 alışveriş yaptığını söylerken fiziksel mağazalar kullanan kişiler genellikle ayda bir alışverişe çıktığını dile getiriyor.

Son olarak online değerlendirmelerden de bahsedelim. Araştırma sonuçlarına göre kullanıcıların %82’si bir şeyi ilk defa alacağı zaman internetteki puan ve yorumlara baktığını söylüyor. %42’lik bir kesim ise online inceleme yazılarının satın alma kararı konusunda kendisini daha rahat hissettirdiğini söylüyor.

Pew Research’ün araştırmasında ABD pazarına daiar daha fazla veri bulmak mümkün.