2020’nin Öne Çıkan Sosyal Medya Pazarlama İstatistikleri 6 dakikada okunabilir

2020’nin Öne Çıkan Sosyal Medya Pazarlama İstatistikleri 6 dakikada okunabilir

Son 20 yılda gelinen nokta gösteriyor ki sosyal medya günümüzün en önemli pazarlama kanallarından biri. İşletmelerin hedef kitlesine ulaşımı ve kendi lehlerine pozitif algı yaratmak adına kullanması bir yana potansiyel müşterilerinin satın alma kararlarını etkilemede de yadsınamaz bir öneme sahip. Başarılı bir sosyal medya pazarlaması için hangi mecraların kullanılacağı, nasıl mesajlar verileceği ve stratejinin ne üzerine kurulacağını etkin bir veri kullanımı ile bilmek şart. İşte 2020’nin öne çıkan sosyal medya pazarlama istatistikleri!

Dünya nüfusunun yarısı sosyal medyada

Sosyal medyanın gücünü anlayabilmek adına, dünya genelinde sosyal medya kullanıcılarının sayısına göz atmakta fayda var. Statista’nın araştırmasına göre sosyal medya platformlarını 3 milyar kişi kullanıyor. Başka bir deyişle neredeyse dünya nüfusunun yarısına denk! Y kuşağının yüzde 90,4’ü, X kuşağının 77,5’i ve Baby Boomers jenerasyonunun yüzde 48,2’si sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanıyor. Sosyal medya kullanıcılarının çeşitli platformlarda günlük olarak ortalama 2 saat 22 dakika harcadığı göze çarpıyor. Kullanıcıların yüzde 54’ü ise sosyal medyayı araştırma için kullandığını ifade ediyor.

 

İşletmelerin tercihi Facebook

Pew Araştırma Merkezi’nin verilerine göre Facebook kullanımı, genç kuşak arasında giderek azalıyor. 2015 yılında gençlerin yüzde 71’i Facebook kullandığını ifade ederken, bu rakam günümüzde yüzde 51 seviyesine kadar gerilemiş durumda. Ancak bu istatistikler pazarlama alanında Facebook’un en etkili seçeneklerden biri olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Nitekim Facebook kullanıcılarının yüzde 74’ü her gün uygulamaya giriş yapıyor. SmartInsights araştırmasına göre de kullanıcılar günde ortalama sekiz kez uygulamaya giriş yapıyor. Haliyle sosyal medya reklam verenlerinin yüzde 93’ü düzenleri olarak Facebook reklamlarına başvuruyor.

Tüketici kazanımı araştırmaları verilerine göre de Facebook reklamlarının resim içermesi yüzde 75 ila 90 arasında pozitif bir etki sağlıyor. Video tanıtımları da fotoğraf tanıtımları kadar önemli. İşletmelerin yüzde 81’i Facebook’ta video pazarlamayı tercih ediyor. Facebook’ta en uygun paylaşım zamanı ise çarşamba günü 10.00 ve 15.00 arası saatler. En az trafik ise pazar gününe ait.

Twitter yükselişini sürdürüyor

Twitter’da aylık 330 milyondan fazla aktif kullanıcı bulunuyor. Twitter’ın verilerine göre de bir işletmeye tweet ileten ve yanıt alanların yüzde 83’ü işletmeye dair pozitif bir izlenim ediniyor. Kişilerin uygulamada gördüklerini ve genel çevrimiçi göz atma işlemlerini hatırlama olasılıkları yüzde 31 daha fazla. Nitekim kullanıcıların yüzde 53’ü Twitter’da gördükleri ilk ürünü satın aldıklarını belirtiyor. Ek olarak Twitter reklamları, canlı yayınlar sırasında televizyon reklamlarından yüzde 11 daha etkili. Twitter’da paylaşım yapmak adına en iyi zaman dilimi çarşamba ve cuma günü saat 09.00 civarı. En az etkileşim ise cumartesi günü gerçekleştiriliyor.

Yükselen yıldız Instagram

Son dönemin yükselen yıldızı Instagram’ın 1 milyarı aşkın aktif kullanıcısı bulunuyor ve bu kullanıcıların yarısı uygulamayı her gün aktif olarak kullanıyor. Özellikle genç jenerasyon arasında popüler uygulama gençlerin yüzde 72’si tarafından yaygın bir şekilde kullanıyor. Nitekim Statista’nın verilene göre Instagram kullanıcılarının yüzde 64’ü 34 yaşın altında. Haliyle reklam verenlerin yeni gözdelerinden biri. ABD’deki işletmelerin yüzde 71’i de Instagram kullanıyor. Hatta DigiDay’in analizine göre Instagram’daki reklam harcamaları Facebook’tan daha yüksek. Instagram paylaşımları için en uygun zaman çarşamba ve cuma günleri saat 10 ila 11 arası. En az katılım ise pazar günü görülüyor.

 

LinkedIn ağır ama sağlam adımlarla ilerliyor

İş dünyasının sosyal ağı LinkedIn’de 690 milyondan fazla aktif kullanıcı bulunuyor. 2020’nin ilk çeyreğinde geçen seneye göre yüzde 22 büyüme gösteren uygulama, yılın ikinci çeyreğinde gelirini de yüzde 21 arttırmış durumda. 2019’da en güvenilir ağ olarak seçilen uygulama, sosyal medyada B2B adaylarının yüzde 80’ine ev sahipliği yapıyor. İşletmelerin kurumsal web sitelerine yapılan sosyal medya trafiğinin yüzde 46’sı da LinkedIn’den geliyor. Uygulamada en iyi paylaşım zamanı ise çarşamba günü saat 9 ve 12 arası.

YouTube dünya devi olma yolunda

YouTube, dünyanın en büyük ikinci arama motoru olarak, dünya çapında en sık tercih edilen sosyal medya pazarlama kanallarının zirvesinde bulunuyor. Tüketicilerin yüzde 83’ü de bu yoldan ilerliyor. Zira ABD’deki gençlerin YouTube kullanım oranı yüzde 96! YouTube istatistiklerine göre de izleme süresinin yüzde 70’i mobil cihazlardan gerçekleştiriliyor. Üstelik mobil cihazlar üzerinden YouTube, herhangi bir kablo yayınından çok daha fazla 18 ve 49 yaş arası kitleye erişim sağlıyor. Özetle, sosyal medya pazarlama ve video içeriği paylaşma noktasında tartışmasız en ideal adres YouTube.

TikTok’u yok saymak imkânsız

TikTok’un dünya çapında 800 milyon aktif kullanıcıya sahip olduğu belirtiliyor. Hatta geçtiğimiz yılın başında dünyanın en çok indirilen üçüncü uygulamasıydı! 1 milyar indirmeyle Instagram ve Facebook’u dahi geride bıraktı. Kullanıcıların özellikle gençler arasında yaygın olduğunu belirtmek yanlış olmaz. Uygulamanın küresel kitlesinin yüzde 50’si 34 yaşın altında ve yüzde 26’sı da 18 ila 24 yaş aralığında. Özellikle genç kullanıcılara yönelik markaların TikTok’u yakın zamanda yakın markaja alması bu yüzden sürpriz değil.

Sosyal medya verilerine kulak verin

Sosyal medya uygulamalarına dair istatistikler, işletmelere eşi bulunmaz birer fırsat sunuyor. İş dünyasının durumu, işletmelerin hangi alana doğru rota kırması gerektiği ya da müşterileriyle nerede buluşabileceği yayınlanan birçok veriyle birlikte açıklık kazanmış durumda. İşletmelere düşen tüm verileri doğru bir şekilde analiz etmek ve pazarlama faaliyetlerinde esas kriterler olarak benimsemek.

Kaynak:

https://blog.hubspot.com/blog/tabid/6307/bid/23865/13-mind-bending-social-media-marketing-statistics.aspx