2021 NEDEN GLOBALE AÇILDIĞINIZ YIL OLMALI? 5 dakikada okunabilir

2021 NEDEN GLOBALE AÇILDIĞINIZ YIL OLMALI? 5 dakikada okunabilir

2020, hiç şüphesiz dünyayı değiştiren bir yıldı. Fakat krizi fırsata çevirmek hiç de zor değil. Özellikle 2021’de! Uluslararası bir alanda faaliyet göstermek, kârı katlamak, sürdürülebilir operasyon modelleri oluşturmak, küresel marka bilinirliğini arttırmak ve çok daha fazlası! Eksikleri ve artıları tarttığınızda karar vermek zor değil; işte globalleşmenin 8 avantajı!

Büyüyen müşteri tabanı

İşletmeniz yerel pazarda sadık bir müşteri tabanı kazandı. Kendi ülkenizde elde ettiğiniz başarınızı artık denizaşırı pazarlarda yeni müşteriler kazanarak global bir ölçeğe getirmek istiyorsunuz. Peki yeni rotanızı nasıl belirleyebilirsiniz? Kapsamlı bir durum tespitiyle ürün portföyünüz için en doğru rotaları belirlemek mümkün. Üstelik globale açılmak, yalnızca mevcut ürün ve hizmet yelpazesini yeni bir hedef kitleye pazarlamaktan çok daha öteye uzanıyor. Globalde de ülkeniz için en iyi sonuçları verebilecek ürün ve hizmetleri keşfetmeyi mümkün kılıyor.

Çeşitlilik kazandırır

Birçok işletme ticari büyümeye yönelik olarak yeni ürün ya da hizmetleri bulmak için varlıklarını globale taşıma yolunu seçiyor. Nitekim salt iç pazar odaklı olmak, kâr potansiyelini sınırlayabilir. Yeni pazar ise şirketiniz için yepyeni bir gelir akışı vadeder. Uluslararası pazarların kendi pazarınızda karşılık bulacak ürünlerle dolu bir altın madeni olduğunu hatırlatalım! Coca-Cola’nın Çin, Hindistan ve Güney Kore gibi pazarlardaki deneyimlerinin ürün çeşitliliğine katkı sağlaması bunun örneklerinden sadece biri.

Asıl risk iç pazarla sınırlı kalmak

Sanılanın aksine risk, globale açılmak değil. İç pazarda kalmak. Globale açılmak, işletmenizi öngörülemeyen ekonomik koşullardan koruyabilir. Zira pazar değişikliklerine açık olmak, tek bir bölgede faaliyet gösteren şirketlerin karşılaşabileceği önemli bir dezavantaj. Hemen her ülke ekonomik değişimlerinden, büyüme ve düşüş dönemlerinden geçerken, işinizi uluslararası hale getirmek, gelirinizin sabit kalması için pazarlarınızı çeşitlendirmenize olanak tanır. Örneğin sıkı karantina önlemleri nedeniyle iç pazarda bir daralma söz konusuysa böyle anlar için kaybedilen işleri telafi edecek olan küresel pazarın avantajına sahipsiniz.

Rakipler artık seyirci konumunda

Rekabet, elbette iş dünyasının olmazsa olmazı. Anahtar kavram ise rakiplerden önce pazardaki varlığı sağlamlaştırabilmekte. Globale açılmak, yeni bir müşteri grubuna erişimi mümkün kıldığından doymuş bir iç pazarda öne geçmek için birebir. Uluslararası genişleme ayrıca operasyonlarınızı rakiplerinizden önce iyileştirmek için de yeni teknolojilere ve endüstri ekosistemlerine erişmenizi sağlar. Karantina bittiğinde rekabetin kızışacağı kesin. Size düşen rakiplerinizi gözünüzün önünden ayırmamak ve bir adım önde olmak.

Her şey çok daha kolay

Globale açılmak artık çok daha kolay. Her şey parmaklarınızın ucunda. E-ticaret platformları, küresel lojistik firmaları ve kusursuz iletişim uygulamaları; ürün veya hizmetlerinizi sergilemenizi ve dünyanın her yerinden müşterilere ulaşmayı hiç olmadığı kadar kolaylaştırıyor. Yasal süreçler, dil engelleri ya da yabancı bir kültür gözünüzü korkutmasın. Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı bunun için var!

 

Prestij hanenize bir sayı daha

Globale açılmanın en büyük artılarından biri hiç şüphesiz işletmenin kazandığı itibar. Bilinen bir gerçek, globalleşmek kayda değer bir efor gerektiriyor. Potansiyel iş ortakları ve müşterilerin uluslararası alandaki varlığınızdan haberdar olması, şirketiniz için olumlu pek çok şey düşüneceklerini neredeyse garanti ediyor. Marka bilinirliğinizin artması, ortaklıkların kurulması, pazarlama kampanyaları gibi pek çok başlıkta işinizi desteklemesi de cabası!

Global yetenekler avuçlarınızda

Globalleşmenin bir diğer önemli artısı ise çok daha geniş bir yetenek havuzuna erişim. Uluslararası yetenekler, yerel olarak erişemeyeceğiniz bir dizi avantaj için kapı aralayabilir. Birden fazla dil konuşma becerisi, çeşitli eğitim geçmişleri ve daha nicesi… Üstüne üstlük global yetenekler işletmeye yeni bir bakış açısıyla gelir ve şirket içerisindeki yeniliği geliştirir.

Yabancı yatırımcıların radarındasınız

Dış piyasaların sunduğu ek yatırım fırsatlarını değerlendirmekte de fayda var. Kanatlarını dünyaya açan firmalar, yeni bir pazarlarda varlık göstererek yeni kaynaklar arayabilir ve hayati bağlantılar kurabilir. Dünya genelinde birçok hükümet, işletmelere kendi bölgelerinde yatırım ve genişleme için sayısız fırsat sunuyor. Bir başka deyişle kendi ülkenizde olmayan verimli yatırım fırsatları sadece parmaklarınızın ucunda.

Globaldeki pusulanız Online Innogate olsun

Rotasını uluslararası sulara çeviren işletmelerin yeni pazarlarda karşılaşacakları senaryolara hazırlıklı olmaları ve pozisyonlarını buna uygun olarak belirmeleri elzem. “Innogate Online” ve “Innogate Online Connect” ile global pazarda yeni bir başarı hikayesine imza atmak için firmanızın global pusulası oluyoruz. Global ölçekli bir satış planı hazırlamak, sürdürülebilir stratejik ortaklıklar kurmak, pazar adaptasyon süreçlerini kolaylaştırmak… Ve sayamayacağımız nice avantaj daha. 2021’in globale açıldığınız yıl olması için Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı’nda yerinizi alın!

 

 

Kaynak:

https://ins-globalconsulting.com/8-reasons-company-go-global-in-2021/