ABD ve Rusya gerginliği Kaspersky’yi etkiledi 2 dakikada okunabilir

ABD ve Rusya gerginliği Kaspersky’yi etkiledi 2 dakikada okunabilir

ABD ve Rusya arasında oluşan siber gerginliğin faturası, ünlü Rus antivirüs yazılımı geliştiricisi Kaspersky’yi etkiledi. Kaspersky’nin bir Rus yazılımı olması sebebiyle harekete geçen ABD, devlet kurumlarından bu yazılımın kaldırılması için harekete geçti.

Hep bahsederiz; günümüzde savaşlar artık meydanlarda değil büyük oranda dijital dünyada yaşanıyor. Rusya’nın ABD seçimlerine yaptığı söylenen dijital müdahale, son dönemde okyanusun diğer tarafında adımların daha dikkatli atılmasına neden olmuş durumda. General Services Administration’ın Kaspersky’yi federal tedarikçiler listesinden çıkarmasının ardından Amerika Birleşik Devletleri İç Güvenlik Bakanlığı (DHS) da Rus güvenlik yazılımını tamamen yasaklıyor. Bunun için harekete geçen DHS, geçtiğimiz hafta tüm idari bölümlerinde Kaspersky Lab. güvenlik yazılımının kullanılmasını yasaklayan bir yönerge verdi.

DHS’den bir yetkili, Kaspersky yetkililerinin Rus istihbaratı ve diğer devlet kurumları arasındaki ilişkiler göz önüne alındığında Rus istihbarat teşkilatının Kaspersky’dan yardım isteyebileceğinden endişe ettiklerini dile getirdi. Suçlamaları reddeden Kaspersky, durumu mahkemeye taşıdı.

DHS, Rus Hükümeti Kaspersky’la işbirliği içinde olsun olmasın, Kaspersky ürünlerini sağladığı erişim dolayısıyla ABD ulusal güvenliğine bir tehdit olarak görüyor. Bu nedenle de bu yazılımı devlet dairelerinden tamamen kaldırmak istiyor

Amerika’nın bu kararını reddeden Kaspersky’nin ilerleyen günlerde nasıl bir strateji belirleyeceği ve bu kararın Amerika-Rusya arasındaki ilişkileri nasıl etkileyeceği merak ediliyor.

Günümüzde teknoloji şirketleri ve girişimlerin yükselen değeri, doğdukları ülkelerle olan bağlarının mercek altına alınmasına sebep oluyor. Bu konuda iletişimi iyi yönetmek, farklı ülkelere açılmak isteyen şirketler için oldukça kritik öneme sahip.