ABD Yüksek Mahkemesi Devletlerin İnternet Üzerinden yapılan Alışverişlerden Vergi Tahsil Edebileceğini Belirtti 1 dakikada okunabilir

ABD Yüksek Mahkemesi Devletlerin İnternet Üzerinden yapılan Alışverişlerden Vergi Tahsil Edebileceğini Belirtti 1 dakikada okunabilir

ABD Yüksek Mahkemesi, 1992’de vergilerle ilgili olarak verdiği bir kararı bozdu ve eyalet ve yerel yönetimlerin, internet üzerinden yapılan alışverişlerden satış vergisi tahsil edebileceğini belirtti.

Bundan 26 yıl önce verilen karar devletin satış vergisi tahsil edebilmesi için işletmenin devlet içinde fiziki mevcudiyeti olmasını gerektiriyordu. Ancak artık e-ticaret şirketlerinin hatrı sayılır artış göstermesi devletleri yeni bir karar almaya itti. Söz konusu kararın e- ticaret hizmeti sunan şirketleri nasıl etkileyeceğini zaman gösterecek.

Güney Dakota’da görülen davada Yargıtay, Newegg, Wayfair ve Overstock gibi şirketlere atıfta bulunarak her bir şirketin kanunun asgari satış ve işlem şartlarını kolaylıkla karşıladığını ancak hiçbirinin Güney Dakota’da satışlardan bir vergi vermediğini ifade etti ve 92 yılında alınan kararı tersine çevirdi.

Dünyanın en büyük e-ticaret şirketi Amazon, geçtiğimiz yıl  45 eyalette gönüllü olarak vergi vermeye başlamıştı. Ancak bu durumdan sadece Amazon envanterine kayıtlı satıcılar etkileniyordu. Şimdiki karar ise oldukça geniş çapta ve bütün e-ticaret firmalarını etkileyecek.

Mahkemenin hakimi Anthony Kennedy, 1999’de verilmiş olan kararın o dönemin ihtiyaçlarına uygun olduğunu ancak şu an için “modasının geçtiğini” belirtti. ABD Yüksek Mahkemesinin aldığı bu kararın sonucu olarak e-ticaret şirketleri, ülkede fiziksel olarak bulunmasalar da vergi mükellefi olarak kabul edilebilirler. Uzmanlar bu kararın eyalet ve yerel yönetimlerin yıllık 8 milyar dolar olan vergi gelirlerini 23 milyara çıkaracağını tahmin ediyor.