ABD’de Yatırım Teşvikleri Firmalara Hangi Fırsatlar Sunuyor 5 dakikada okunabilir

ABD’de Yatırım Teşvikleri Firmalara Hangi Fırsatlar Sunuyor 5 dakikada okunabilir

Günümüzün tartışmasız dünya devi ABD, öteden beri sunduğu fırsatlarla dünyanın dört bir yanından sayısız firmaya kucak açıyor. Gerek pazarın büyüklüğü gerekse yabancı yatırımcılara sunulan teşvik paketleri, yerelden küresele adım atmak isteyen hemen her firmanın hayallerini süslüyor. ABD pazarına açılırken firmalara düşen görevler ve izlemeleri gereken yol haritaları ise bir hayli kapsamlı. Hangi teşvik paketlerine başvurmasının yararlı olacağı, hangi eyalet ve şehir seçiminin daha doğru bir adım olacağı, hangi şirket türü olarak faaliyet göstermenin kârlı olduğu ya da iş kurarken hangi yasal yükümlülüklerle muhatap olunacağı… Hepsi üzerinde incelikle düşünülmesi gereken başlıklar. Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı da Türkiye’den ABD’ye açılmak isteyen firmaların ihtiyaç duyacağı her aşamada büyük destek sunuyor.

 

Neden ABD?

20 trilyon dolarlık gayri safi yurt içi hasılası ve 325 milyonluk nüfusuyla ABD, tartışmasız dünyanın en büyük tüketici pazarına sahip olan ülkesi. Küresel hane halkı tüketiminin neredeyse üçte birine sahip olan ülkede, 20 ülkeyle yapılan serbest ticaret anlaşmaları sayesinde yüz milyonlarca ek tüketiciye ulaşmak da mümkün. Tüm bunların yanı sıra Ar-Ge alanında dünya lideri olması, serbest girişim ve rekabeti teşvik eden iş sektörü yapısı, yetenekli işgücüne sahip olması ve gelişmiş piyasa yapısı ile iş yapmak için en uygun coğrafyalardan biri olduğunu kanıtlıyor.

Federal çapta ve eyalet çapında teşvikler mevcut

ABD’de yabancı yatırımcılara özel olarak “Federal Yatırım Teşvikleri” ve “Eyalet Yatırım Teşvikleri” fırsatları sunuluyor. ABD Ticaret Bakanlığı tarafından yönetilen SelectUSA programı ile her iki teşvik tipine dair geniş çapta bilgi edinmek ve destek almak mümkün. Federal yatırım teşviklerinden yararlanmak isteyenler için teşvikin türü, teşvikin amacı, endüstri ve ilgili bakanlıkla ilgili olarak birçok fırsat bulunuyor. Benzer şekilde eyalet yatırım teşvikinden yararlanmak isteyen firmaların seçtikleri eyalet üzerinden hangi alanlarda daha fazla yatırıma ihtiyaç duyulduğuyla ilgili olarak program ve teşvikler konusunda detaylı bilgiler sunuluyor.

 

Yatırım yelpazesi oldukça geniş

Bugün federal ölçekte yatırım yapma düşüncesindeki yatırımcıların en sık başvurduğu alanlardan biri, EB-5 yatırımcı vizesi. Göçmen yatırımcı programı adıyla bilinen bu düzenleme kapsamında; ABD’de ticari bir şirket açarak ülke ekonomisine katkıda bulunmak ve en az 10 nitelikli çalışan istihdam etmek taahhüt ediliyor. Böylece yatırımcı, ABD pazarında varlık göstermeye ve Green Card almaya hak kazanabiliyor.

Bir diğer teşvik ise “Yeniden Yapılandırılan ve Güçlendirilen Alanlar İçin Vergi İndirimleri” kapsamında firmalara sunuluyor. ABD’de yerel eleman istihdam eden, ekipmanlarını yenileyen, yeniden yapılandırma adı altında geçen alanlarda ticari mülk kuran ya da onaran yatırımcılar, şirketlere has olarak verilen federal vergi indirimlerinden yararlanabiliyor.

Federal kapsamda verilen teşviklerden biri de “Yenilenebilir Enerji Yatırım İndirimi.” Adından anlaşılabileceği üzere teşvik, yenilenebilir enerji projeleri kapsamında faaliyet gösteren yatırımcıları ilgilendiriyor. Nitelikli vergi mükelleflerinin yenilenebilir enerji alanında yatırım yapması durumunda federal gelir vergisi miktarı üzerinden yatırım indirimi elde etme fırsatına kavuşabiliyor.

Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı ile her şey daha kolay

Federal yatırım teşviklerinden bağımsız olarak, eyalet teşviklerinden de destek almak isteyen firmaların yapması gerekense SelectUSA’in web sayfası üzerinden eyaletlerin kalkınma ajanslarına başvuruda bulunmak. Eyaletlere has yatırım program ve teşviklerine bu yoldan kolayca ulaşmak mümkün. Sürecin ne denli kapsamlı ve çok boyutlu olduğu göz önüne alındığında, ABD’ye yatırım yapma düşüncesindeki firmaların profesyonel destek almayı değerlendirmeleri çok daha net ve hızlı sonuçlar almalarına yardımcı olabilir. Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı da bu noktada Türkiye’den ABD’ye açılmak isteyen firmalara her türlü desteği sunuyor.