Amerika’da Telif ve Marka Hakları Konusunda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar 1 dakikada okunabilir

Amerika’da Telif ve Marka Hakları Konusunda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar 1 dakikada okunabilir

Innogate Mentorlarımızla birlikte hazırladığımız Core Advice serimizin bu haftaki konuğu Aylin Demirci! Kaliforniya’da Carr&Ferrell firmasında telif ve marka hakları avukatı Aylin Demirci, Amerika’ya giden firmaların telif ve marka hakları konusunda dikkat etmesi gereken hususları aktarıyor.

Telif ve marka hakları ülkeden ülkeye değişmektedir. Türkiye’de tescillenen bir marka ABD’de de tescil edilmediyse ABD’de korunmuyor olabiliyor. Yani, markanızı Türkiye’de tescil ettirmiş olmanız tek başına size ABD’de marka hakkı vermemekte. Ayrıca, sadece salan adini tescil ettirmiş olmanız da tek başına size marka hakkı vermemektedir.

 

ABD’de genelde avukatlar belli bir alanda uzmanlaşmıştır. Bu sebeple kendi alanında uzmanlaşmış avukatlar ile çalışmak son derece önemlidir. Yani, marka ile ilgili işlemler için marka konusunda uzmanlaşmış bir avukata gitmeniz tavsiye edilir.

Demirci, teknoloji şirketlerinin Silikon Vadisi’ndeki avukatlar ile çalışmasını tavsiye ediyor. Silikon vadisindeki birçok avukat teknoloji konusunda uzmanlaşmış ve startupların dertlerini anlayabilecek niteliğe sahip.

Konunun ayrıntılarını mentorumuz Aylin Demirci’den dinleyelim: