Başarı Hikayeleri

Teknoloji ihracatını arttırmak ve bu toprakların dar geldiği teknolojileri, yani yeni “dış temsilciliklerimizi” hazırlamak amacıyla ortaya çıkan İTÜ ARI Teknokent’in Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı, Türkiye’nin aklını tüm dünyaya açan “kapı” görevi  görmeyi amaçlamaktadır.

Dünya çapında yüzlerce perakendeci ve toptancıya on yılı aşkın bir süredir hizmet veren depo yönetim yazılımı firması olarak faaliyet gösteren firmamız, New York City merkezli Runway Venture Partners’ın liderliğinde gerçekleştirilen yatırım turunda 3 milyon dolarlık yatırım aldı. Chicago bölgesinde 150’den fazla müşteri kazanarak, önümüzdeki 2 yıl içinde 10.000 depoyu yönetmeyi hedefliyor. Ve bu rakam ABD depo pazarının sadece %5 ni oluşturuyor.

Innogate Programı sürecinde ilk satışını gerçekleştiren firma, geliştirdikleri ürün ile ABD’deki en büyük rakibini kullanan firmanın müşterisi olmasını sağladı. Hali hazırda 5 firma ile satış sözleşmesi bulunan firma Avrupa’ya yönelik çalışmalar da yürütüyor.

900K $ ile Kickstarter’da “En Fazla Fon Toplayan Türk Girişimi” unvanını kazanarak ACT Venture Partners ve Bluestein & Associates’in içerisinde bulunduğu yatırım grubundan toplam 3,5 M $ yatırım aldı. ABD Best Buy’da perakende satışlarına devam ediyor.

Programın ABD döneminde otel zincirleri ile anlaşma sağlayan pazar koçu ile uzun vadeli anlaşma imzaladı. Hali hazırda 100 otelde SaaS ürünleri kullanılmakta ve 2019 yılında ihracat gelirini 500K USD seviyesinde taşıdı.

Toplamda 12 bin 500 kullanıcıya erişen ve dünyada 10 distribütörle çalışan Octopod, ABD’de 4 PoC çalışmasını sürdürüyor. Xpoda, University of South Carolina’nın Mühendislik ve Bilgisayar fakültesinde ders olarak okutuluyor.

DCP’den toplamda 3 Milyon $ yatırım alan firma, kısa bir sürede New York’ta 120 mağazaya girdi; Boston, San Francisco’da da perakende satış noktası bulunuyor ve cirosunu 5 kat arttırdı. CVS gibi ABD’nin önemli zincirlerinde ürünleri yer alıyor.

Bugüne kadar yaklaşık 44 ülkeye ihracat yapan firma, Austin, Texas’ta kurdukları LLC şirketini faaliyete geçirmiş, bir şirket ile satış aracılığı anlaşması imzaladı. 3 ayrı Amerikalı şirket ile PoC’ler başlatan şirket, 2 farklı kurum ile partnerlik anlaşmaları sağladı.

Dünya genelinde 300’den fazla fabrikayı dijitalleştiren Doruk firmasının ürünü olan ProManage, dijital üretim enstitüsü MxD’nin Ar-Ge partneri olarak Asya Pasifik bölgesi faaliyetleri için Japonya’daki ITO Corporation ile partnerlik kurdu.

ABD’ye açılan yerli girişim Repzone, 200 bin dolarlık ilk satışını 2018 yılında gerçekleştirdi ve American Association of Insurance Services (AAIS) ile iş birliğine sağladı. Entegrasyon sürecini hızlandırmak ve satışlarını çok daha hızlı bitirebilmek için ABD’de bilinen çok büyük ERP sağlayıcıları ile entegrasyon anlaşmaları gerçekleştirdi.

6 küresel ofiste, 100 kişilik bir ekiple tüm dünyada 2000’i aşkın müşteriye hizmet sunuyor. 2018’de cirosunun %55’ini yurt dışından elde ediyor. Government of Sharjah, Continental, ASB, STC, Sompo Japan, Riyad Bank vb. gibi BAE ve Azerbeycan bölgelerinden müşterileri bulunuyor.

500 bin dolar yatırım alarak işini büyütme fırsatı elde eden, ABD ve Türkiye’de şirketleri olan UrbanStat’ın müşterileri arasında Allianz, Sompo Japan, Neova, Safety Insurance, Unico, Vienna Insurance Group, Ageas gibi şirketler bulunuyor. Fintech Global tarafından dünyanın en inovatif sigorta teknolojilerinin yer aldığı Insurtech 100 içinde listelenmiştir.

2019 yılında StartersHub Fund, Vinci Venture Capital, Onur Topaç ve Murat Balcı’nın bulunduğu yatırımcı grubundan 7.3 M $ değerleme ile yatırım aldı. Geliştirdiği akıllı eldiven ile kısa sürede hem Türkiye’de hem de dünyada önemli şirketlerin teknoloji tedarikçisi olmayı başaran Thread In Motion, Mercedes-Benz, Renault, Bridgestone – Lassa ve Honda gibi global markalara teknoloji tedarik ediyor.

Ses ve iletişim teknolojileri, çağrı merkezi uygulamaları ve müşteri hizmetleri otomasyonu alanlarında faaliyet gösteren yüksek teknoloji şirketi Sestek, ABD’de 3 patentin sahibi olmuştur. Yapay zeka tabanlı chatbot girişimi olan Botego’ya 300K $ yatırım yapan şirket, faaliyetlerini İstanbul, Ankara, Dubai ve Chicago ofislerinde sürdürmektedir.

Kurulduğu 2017 yılından bu yana ülkemizin dışında Almanya, ABD, Güney Afrika, Hindistan, İngiltere, İsveç ve Kanada gibi ülkelerde de hizmet veren TeamGram, Arjantin, Meksika ve Brezilya pazarlarında da faaliyetlerini Kanada merkezli olarak sürdürüyor.

Dünyanın önde gelen girişim hızlandırma programlarından TechStars’a katılmaya hak kazanan ve Draper Associates’den 1 M $ yatırım alan Vivoo, ABD’de 4 ay içerisinde 20 binden fazla testi kullanıcılarla buluşturdu. Firma, San Francisco merkezli olarak faaliyetlerini sürdürüyor.