Başarılı Bir Uluslararası İçerik Stratejisi Nasıl Oluşturulur? 4 dakikada okunabilir

Başarılı Bir Uluslararası İçerik Stratejisi Nasıl Oluşturulur? 4 dakikada okunabilir

Geliştirdiğini hizmet yada ürün ile Türkiye pazarında elde ettiğini başarıyı global pazara açmak; her firmanın atabileceği en önemli adım. Fakat bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri, potansiyel müşterinize ulaşmada yararlanacağınız içerik pazarlama stratejilerinizdir.

İçerik pazarlaması, dijital dünyadan hedef kitlenize kıtalararası mesafelerin ötesine geçerek temas etmenizi sağlar. Bu sayede geniş kitlelere hitap etmek daha kolay olacaktır. Peki bu noktada global hedef kitlenize temas etmenizi sağlayacak içerik pazarlama stratejisi yaratma sürecinde ihtiyacınız olan ipuçları neler?

Global Hedef Kitleniz Kimler?

Globaldeki hedef kitlenizi tanımak, içerik pazarlama temelini oluşturan en önemli etken. Hedef kitlenizi spesifik bir hale getirdiğinizde kimin için nasıl bir içerik üretmeniz gerektiğini net bir şekilde görebilirsiniz. Böylece, hedef kitleniz ile uyuşan içerikler elde etmeniz onlara temas etme hızınızı artıracaktır.

 

İçeriğinizi Hedef Pazarınıza Göre Yerelleştirin

Etkili bir içerik elde etmek istiyorsanız, hedef pazarınızın dinamiklerine uygun söylemler ve yöntemler kullanmanız gerekiyor. Her ülke aynı konulara ilgi duymayabilir. Bu konuda kültürlerine, geleneklerine ve inançlarına bağlı olarak ilgi alanları da değişecektir. Göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer etken ise hedef kitleniz kendi dillerinde bilgi veren içerikleri tercih ettiğini göz önünde bulundurduğumuzda içeriğinin yereleştirilmesinin önemi ortaya çıkıyor. Benchmarklarınızın, global pazara açılırken potansiyel müşteriler ile temas etmek için oluşturdukları içerik pazarlama stratejilerini incelemeniz faydalı olacaktır.

a. İlgi Çekici Konuları Belirleyin

Hedef kitle analizi yaparken elde ettiğiniz bilgiler doğrultusunda onları en çok ilgilendiren konular hakkında içerikler oluşturabilirsiniz.

Google Trend’i, kullanarak gündemde ilgi çekici konuları global hedef kitlenize uyarlayarak onlara temas edecek içerikler elde edebilirsiniz.

b. Sosyal Medya

Sosyal medyanın globalde popüler olması, hedef kitleniz için oluşturacağınız içeriklerde ilgi çekici gönderiler üretmek konusunda sizi cesaretlendirebilir. Takipçilerinizin davranış analizini ve sosyal medyadaki varlığınızın analizini yaparak hedef kitlenize iletmek istediğiniz mesajları, call to actionları, kampanyaları, vb. hangi kanaldan ve nasıl bir dil kullanarak iletmeniz gerektiğini bulabilirsiniz.

 

Tabii buradaki bir diğer önemli nokta ise yine yerelleştirme. Her ülke aynı sosyal medya kanallarına ilgi duymayabiliyor. Sosyal medya profillerinizi de yine lokalize ederek, pazara hakim olan dil ve gündemdeki konulardan beslenerek içerik yaratmak son derece önemli.

 

c. SEO‘ya Dikkat

Hedef kitlenizin dikkatini çekecek ve onların sizinle iletişime geçmesini sağlayacak bir içerik ürettiniz peki ama ya hedef kitleniz bu içeriği göremezse? Lokalize ettiğiniz içeriğinizi hedef kitlenize ulaştırmak için SEO’yu da yerelleştirmeniz gerekmekte.

 

Kaynak:

https://www.webtures.com/tr/blog/sozluk/uluslararasi-dijital-pazarlama/

https://akademi.icerikbulutu.com/blog/web-sitenizle-lokal-musterilerinize-ulasin/

 

Oya Ayanoğlu