Başarılı Olmak İçin Şirketinizi Nasıl Yönetmelisiniz 7 dakikada okunabilir

Başarılı Olmak İçin Şirketinizi Nasıl Yönetmelisiniz 7 dakikada okunabilir

Yazılım geliştirme uygulamaları, bilgi teknolojileri, elektronik ödeme altyapıları, yaratıcı oyun uygulamaları, içerik platformları, dijital muhasebe hizmetleri ve daha nicesi… Bahsi geçen alanlarda ve diğer pek çok alanda faaliyet gösteren teknoloji firmaları her geçen gün hayatı kolaylaştırmaya devam ediyor. Gerek yurt içinde gerekse yurt dışında elde ettikleri büyük başarılarla da Türkiye’nin yüz akı olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Hiç şüphesiz böylesi büyük başarılarda güçlü bir yönetim kadrosunun varlığı, kayda değer bir pay sahibi. Teknoloji firmalarını sıfırdan zirveye taşıyan yöneticilerin kişiliklerine ve iş yapış biçimlerine bakıldığında ise birçok ortak yön olduğu açıkça göze çarpıyor.

Dijitalleşme yönetim kadrolarını değiştiriyor

Bugün iş dünyasının kurallarını baştan yazan tek bir oyuncu var, o da teknoloji. Söz konusu teknolojik dönüşüm ve dijitalleşmenin şirket yönetimlerinde de belirgin bir etkisi olduğu su götürmez bir gerçek. Özellikle de şirket yönetimlerinin görece genç isimlere devredilmesi noktasında! Ekonomist Dergisi’nin hazırladığı yılın en başarılı 40 yaş altı 40 CEO’suna bakıldığında söz konusu algıyı destekleyecek verileri bulmak mümkün. Araştırmada mercek altına alınan yöneticilerin yarısı 35 yaşın altındayken, yönettikleri ciro 52 milyar TL’yi aşıyor. Yönettikleri şirketlerdeki çalışan sayısı da neredeyse 70 bini buluyor. Her ne kadar yönettikleri sektörler apayrı olsa da ağırlıkları iş yaşamındaki dijitalleşmeyle birlikte artıyor.

 

Teknoloji liginin üst düzey oyuncuları

Türkiye’nin en güçlü 40 yaş altı CEO’larına bakıldığında zirvede Enka İcra Kurulu Başkanı Mehmet Tara bulunuyor. Aile şirketinde dümeni dinamizme kıran Tara, henüz 35 yaşında olsa da 30 bin kişinin yönetimin başında. Küçük yaşlardan itibaren şirket kültürünün bir parçası olan ve işinin içselleştirilmesine büyük önem veren Tara’nın başarısı yöneticilik pozisyonunda tecrübenin dinamizmin ardında kaldığını bir kez daha gösteriyor. Listenin zirve ortağı ise henüz 28 yaşındayken Hayat Kimya’nın Genel Müdürlük koltuğuna oturan ve görevini 5 yıldır başarıyla yürüten Enes Çizmeci. Çağın gerekliliklerine uyumlu olabilmeyi başat ilke olarak benimseyen Çizmeci’nin şirketin dijital alandaki varlığını güçlendirme çalışmaları, takım oyuncusu olabilmenin önemine yaptığı vurgu ve ‘Yöneticilik terimi günümüzde artık sadece iş yönetimi değil insan yönetimi anlamına geliyor’ sözü, alışılageldik yönetim anlayışlarında köklü bir değişime gidilmesinin zaruri olduğunu kanıtlar nitelikte. Son dönemin en önemli kadın girişimcilerinden Trendyol CEO’su Demet Mutlu’nun genç yaştaki başarısında da hedef kitlesini anlayabilmek adına teknolojiye yapılan yatırımın, yöneticilerin çalışanlara tanıdığı kendini geliştirme fırsatının ve demokratik yönetim anlayışının önemli bir payı bulunuyor.

Başarı insan odaklı yönetim anlayışının bir tezahürü

Bahsi geçen örneklere mercek tutulduğunda iyi bir üniversite eğitiminin hâlâ önemini koruduğu görünüyor, yurt dışı bağlantılarının yüksek olması, dünyadaki gelişmeleri yerinde takip etme ve yerele uygulayabilme becerisi edinme de öne çıkan diğer özellikler. Tabii tüm bunlar buz dağının görünen yüzü. Tüm bunlara ek olarak; vizyoner bakış açısının içselleştirilmiş olması, güçlü iletişim becerileri, geniş network, başarılı risk yönetimi, insan odaklı yönetim sistemlerini benimsemek, yenilikçi adımlar atabilme cesareti göstermek gibi birçok etmen de son döneme damgasını vuran yöneticilerin iş yapış biçimlerinde önemli bir yer kaplıyor. Daha da önemlisi onlara zirveye taşırken tüm sektör için mihenk taşları oluşturuyor.

Hayallere meydan okuma cesareti göstermek gerek

Dünyanın en başarılı CEO’ları listelerinde adlarına sıkça rastlanan Amazon CEO’su Jeff Bezos, Toyota CEO’su Akio Toyoda, LVMH CEO’su Bernard Arnault, Apple CEO’su Tim Cook, Baidu CEO’su Robin Li’nin ortak yönlerine şöyle bir bakıldığında da durum değişmiyor. Her şeyin başında hepsi de yaptıkları işlerle şirketlerinin cirolarını katlamış ve milyonlara ilham vermiş isimler. Peki, onları başarıya taşıyan yetkinlikleri neler? Amazon CEO’su Jeff Bezos üzerinden bakılacak olursa en kayda değer özellik, hayallerine meydan okuma cesareti göstermek. Zira kendisi tezgahtarlıktan paspasçılığa kadar birçok işte çalışsa da hayallerine ulaşmak için çabalamaktan vazgeçmemiş. Amazon’u dünyanın en değerli markası yaparken ise müşteri memnuniyeti felsefesi ve ekip çalışmasını en önemli kıstaslar olarak benimsemiş. Yeri geldiğinde şikayet mektuplarını kendisinin okuması, yeri geldiğinde çalışanlarının işi sahiplenmesini sağlayıcı bir yönetim anlayışıyla hareket etmesi bunun en büyük göstergesi. Tüm dünyaya örnek olan başarı hikayesinden çıkarılması gereken en önemli derslerden de sadece biri.

 

Dünyada neler oluyor?

Dünyanın en başarılı CEO’larına bakıldığında da söz konusu özelliklere genel anlamda birkaç eklemenin daha yapılabileceği görülüyor. Özellikle de kişisel özellik boyutunda. Bu noktada hızla gelişen ve değişen teknoloji sektörüne uyum sağlayabilmek adına esneklik, oldukça önemli bir faktör. Benzer şekilde firmanın rotasını yeni limanlara kırarken yeni fikirlere açık olmak da öyle. Öznel bir liderlik tarzı oluşturabilmek, ilham verici olabilmek ve çalışanları motive edebilmek de başarılı bir yönetici olmanın olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Son olarak bahsedilmesi gereken özelliklerden bir diğeri ise ileri görüşlü olabilmek. Daha açık bir tabirle uzun vadede şirketi neler beklediğini görebilmek ve yeni gerekliliklere uygun olarak yeni yetenekleri firma bünyesinde istihdam edebilmek. Tüm bunlar birleştiğinde başarılı bir CEO olmak ve firmayı devler ligine sokabilmek mümkün oluyor.

Başarılı yönetime Innogate’den tam destek

Gerek Türkiye’de gerekse dünyada firma yöneticilerinin sahip olması beklenen gereklilikler, basit bir denklem olmaktan çıktı. Değişen teknolojiye ve zamana uygun olarak dönüşebilmek ve dinamik bir yapı oluşturabilmek elzem. Globale açılma hazırlığı içerisindeki teknoloji firmalarının her daim yanında yer alan Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı da Türkiye ve ABD’den profesyonel eğitmen ve mentorlar eşliğinde firma yönetimlerinin güçlendirilmesinde yadsınamaz bir rol oynuyor.