Bir Sektörün Değişime İhtiyacı Olduğunu Nasıl Anlarsınız? 3 dakikada okunabilir

Bir Sektörün Değişime İhtiyacı Olduğunu Nasıl Anlarsınız? 3 dakikada okunabilir

Tüm işletme sahipleri işletmelerinin bir sonraki aşamada bir Airbnb ya da Uber olmasını istiyor. Bu istek elbette çok normal. İster başarılı bir şirkette CEO olsun isterse de markette çalışan bir kasiyer, hepimiz bu tarz hikayeler duymak istiyoruz.

Bazı işletmeler yerleşik bir endüstriye giriş yapıp oranın demirbaşlarını yerinden sarsıp zirveye çıkabiliyor. Bu da herkesin yerleşik şirketlerle sektörlere bakıp onları nasıl devireceğini düşünmesine neden oluyor. Peki, burada asıl soru şu: Yerleşik şirket ve sektörlerde değişim mümkün mü? Bu sektör değişmeye hazır mı?

Bir sektörün değişme ihtiyacı olduğunu gösteren bazı işaretler bulunur. Bu işaretler işletmeleri bir endüstrinin yeni ve taze bir kanı nasıl kullanabileceği konusunda uyarır.

 

Güç Tek Elde Toplanmıştır

Bir endüstrinin değişime uğrayabileceğinin önemli işaretlerinden biri dengesizlik ya da ekonomik denklemin diğerlerine oranla baskın olmasıdır. Birkaç şirket, pazardaki arz talep miktarını büyük ölçüde elinde bulunduruyorsa bunlar iyi birer değişim adayıdır.

Bu konudaki en iyi örnek kiralık araba şirketleri. Dokuz marka pazarın yüzde 80’ini kontrol ediyor. Ve bu dokuz markanın sahibi sadece üç şirket. Bu şirketlerin ikisi de New Jersey’de aynı kasabada yer alıyor. İnanılmaz şekilde konsolide değil mi?

Ancak bu tarz yerleşil oligopolistik davranışlar genellikle gelecek için inovasyon sağlamaktan çok geçmişi koruma amacı taşır. Yani, deneğeler değiştiğinde bu büyük şirketlerin de dengesi bozulabilir. Yeni teknolojilere uyum sağlamak çoğunlukla bu şirketler için karmaşık görünür. Yeni işletmelerin parladığı yer de işte tam bu noktadır.

Pazara yeni adım atan işletmeler hızlı bir şekilde uyum sağlama yeteneğine sahiptir. Unutmayın hız, teknoloji dışındaki en büyük avantajdır. Pazar girdiğinizde kendinizi savunmasız ve küçük hissedebilirsiniz ancak dinamikleri olan bir sektöre girerseniz büyük olasılıkla yepyeni fırsatlar bulacaksınız.

Tüketiciler Eski Teknolojiyi Kullanmaktadır

Büyük şirketler genellikle inanılmaz derecede karmaşık sistemlere sahipler ve bu da yeni teknolojileri hızla uygulamaya geçirmelerini zorlaştırıyor. Bir akıllı telefon uygulaması oluşturmak, karmaşık arka uç sisteminiz ve iş modelinizle uğraştığınızı fark edinceye kadar oldukça basit görünüyor. Bir mobil platformsa karmaşıklık değil aksine basitlik gerektirir.

Büyük firmaların eski teknolojiyi kullanarak devam ettiği endüstriler genellikle değişime yakındır. Eski teknolojileri kullanmak tüketiciler için en iyisi olduğu için kullanılmıyor. Sadece zamanında iş yapmanın en iyi yolu olduğu için bu teknolojiler kullanılmıştı. Ancak artık teknoloji ilerledi ve her geçen gün de gelişmeye devam ediyor. Çağa ayak uydurmak zorundasınız. Bu sayede hem kendinizi ilerletir hem de tüketicilere gerçekten istediklerini vermiş olursunuz.

Araştırmalarla İşinizi Destekleyin

Eğer gerçekten yeni bir sektöre girip önemli bir isim olmak istiyorsanız iş yapacağınız sektör üzerine detaylı bir araştırma yapmanızı tavsiye ediyoruz. Peki, neden? Çünkü araştırma güven doğurur. Araştırmanızı yapın fikrinize ve iş planınıza güvenin.

Ortada gerçekten bir fırsat olduğundan emin olmak için ihtiyacınız olan sermayeyi harcayın. Rakiplerinizi ve sahip olduklarını listeleyin.

Innogate olarak global pazarda başarıyı yakalamanızı ve sürdürmenizi destekliyoruz. Innogate programına katılmak veya daha detaylı bilgi almak için tıklayın.