Globalleşmek İsteyen Firmaların Düşünce Yapısı Nasıl Olmalı? 2 dakikada okunabilir

Globalleşmek İsteyen Firmaların Düşünce Yapısı Nasıl Olmalı? 2 dakikada okunabilir

Büyük bir firma olmak uzun, meşakkatli ve de oldukça zorlu bir yol. Bu yolda güvenle ilerleyebilmek için uygulanması gereken strateji ise oldukça önemli. Stratejinin belirlenmesi ise her firmanın ilk önceliği olmalı. Araştırmalara göre büyük bir firma olmak için gerekli olan tek şey büyük paralar değil. Yani çok büyük bir sermayeniz olmasa da büyük bir firma olabilirsiniz. Peki, gerçekte büyümek için neye ihtiyacınız var?

Eğer büyük bir firma olmak istiyorsanız öncelikle düşünce yapınızı değiştirmelisiniz. Çünkü bir girişimci diğer insanlar gibi düşünmemeli, farklı bir bakış açısı ve zihin yapısına sahip olmalı.

Innogate olarak size düşünce yapınızı değiştirebilecek bazı tavsiyelerimiz var;

Veriyi takıntı haline getirin:  İş hayatında reklamdan, pazarlamaya, satıştan, insan kaynaklarına kadar iş için gerekli hemen her süreç verilere dayalı. Eğer büyümek istiyorsanız ilk olarak verilere birer sayı gözüyle bakmayı bırakın. Çünkü burada önemli olan verileri bilgi haline getirebilmek. Bunun için elinizdeki sayıların işiniz için ne anlama geldiğini tespit ederek işe başlayın. Firmanızın büyümesi çoğunlukla sezgilerinize veya kişisel deneyimlerinize göre gerçekleşmez. Bu nedenle de verilere mecbur olduğunuzu unutmayın ve sayıları takıntı haline getirin.

Esnek olun: Büyümek her zaman biraz sancılıdır. Profesyonel yaşam da dahil!  Büyürken karşılaşmak istemeyeceğiniz türde olaylarla karşılaşabilir veya kalkıştığınız işlerde başarısızlığa uğrayabilirsiniz.. Başarısızlıklarınızın üzerinizde olumsuz baskı oluşturmasına izin vermeyin. Esnek olun. Tekrar deneyin. Burada önemli olan pes etmeyip denemeye devam etmek.

Sabırlı olun: Bir firmanın büyüyüp devler liginde anılması birden bire olmaz. Maddi ve manevi olgunluğa ulaşması için firmanıza zaman tanıyın.

Merak edin: Merak etmek keşfetmeyi kolaylaştırır. İşiniz konusunda gözünüz aç olsun. Tüm pazarları araştırın. Her işe atılın. Kayıtsız kalmayın. Soru sorun, sorularınıza yanıtlar bulmaya çalışın.

Kreatif olun: Büyümek bir ekip işidir. Ekibiniz olmadan büyüyemeyeceğiniz unutmayın. Ekibinizin fikrilerini önemseyin. Firmanız için özgün fikirler çıkarmaya çalışın. Birbirinin aynı olan fikirlerin çok uzun süre hayatta kalamayacağını unutmayın.

Hazırcevap olmayı alışkanlık edinin: Kimileri hazır cevap olmayı “eğreti” olarak düşünse de kararında bir hazırcevaplık sizi pek çok konuda öne geçirir. Konulara ve konuşmalara odaklanın. Karşınızdakini dinleyin ve atik olun. Çözüm odaklılığını konuşturun.