COVID-19 Sonrası Bütçeleme için 5 İpucu 4 dakikada okunabilir

COVID-19 Sonrası Bütçeleme için 5 İpucu 4 dakikada okunabilir

Covid-19 süreci işletmeler nazarında bir konunun altını önemle çizdi: Bütçeleme! İşletmeniz krizlere karşı ne kadar hazır, mevcut şartlara uyum sağlayabilme noktasına ne kadar başarılı ya da gelir-gider dengesi artık nasıl olmalı gibi dikkate değer birçok nokta var. Özellikle normalleşme sürecinde işletmelerin bütçeleme alanında izlemesi gereken 5 ipucu birçok şirket için hayat kurtarıcı olabilir.

  1. Nerede durduğunuzu bilin

Koronanın etkilemediği tek bir firma dahi yok. Kimileri mevcut şartlar nedeniyle işletmesini geçici olarak kapattı. Kimileri ise nakit akışını korumak adına yaratıcı yollar buldu. Sonuç ne olursa olsun son birkaç ay içerisinde gelir dengesinde kayda değer bir değişim olduğu kesin. Bu nedenle işletme bütçesini yeniden düzenlemek ve ihtiyaç duyulan ince ayarları yapmak için tam zamanı. Pandemi sürecinde gelirde düşüş yaşayan firmaların gereksiz masrafları azaltma ya da harcamaları düşürmek adına bazı fedakarlıklarda bulunmaları şart. Gelirde düşüş yaşamayan firmaların ise harcamalarını kontrol etmeleri ve giderlerin gelirlerini aşmayacak seviyede ilerlediğinden emin olması şart. Bu nedenle işletmelere düşen görev nerede durduklarını net bir şekilde görebilmek adına mali durumlarını ayrıntılı bir şekilde kritik etmek.

  1. Finansal tahminlerden yararlanın

Finansal tahminler, işletmelerin geçmiş finansal verilere ve raporlara bakarak firmanın gelecekteki finansal sağlığını öngörebilmek adına fazlasıyla önemli. Söz konusu öngörüler, işletmelerin gelir ve giderleri; kâr ve zarar tabloları; bilançolar ve nakit akışı gibi konularda yol haritaları hazırlamalarına da yardımcı olabilir. Ayrıca bu tip tahminler özellikle içerisinde bulunduğumuz dönemde bütçe planını güncelleme ve uzun vadede yaşanabilecek olası acil durumlara en iyi şekilde hazırlama avantajını beraberinde getiriyor.

 

  1. Acil durum fonunuzu yeniden değerlendirin

Acil durum fonları, her ne kadar acil olmayan durumlarda harcanmaya müsait görünse de böyle bir adım atmadan önce iki kez düşünmekte fayda var. Gerçek şu ki işletmenizin ne zaman bir acil durumla karşılaşacağını bilemezsiniz. Nitekim hiçbir işletme pandemi krizini tahmin edemezdi. Acil durum fonu bulunan firmalar açısından bir sıkıntı görünmese de böyle bir birikimi olmayan işletmelerin bütçesinden en azından belli bir miktarı ayırması zaruri. Böylece işletme en kötü senaryoda dahi ayakta kalabilir. Genel kural ise üç ila üç ila altı aylık masrafları kapsayan bir nakit rezervine sahip olmak. Bu yüzden tasarruf edin!

  1. Borçları geri ödemeye öncelik verin

Korona sürecinde küçük ya da orta ölçekli birçok işletme çeşitli kredi seçeneklerinden yararlandı ya da borçlanma yoluna gitti. Gelecek yıllar boyunca ağır bir kredi yükünün altında kalmak istemeyen işletmelerin önceliklerini borçlarını en kısa sürede ödemeye vermeleri gerekiyor. Kredi ve borç ödemelerini kapatmak adına bütçede yer açmak şart. Tabii ki işletme giderlerini ve acil durum fonunu bir kenara bırakmamak kaydıyla! Bu yüzden nihai bir hedef belirlemek ve borcu bir kerede ödemeye odaklanmakta fayda var.

 

  1. Finansal hedeflerinizi yeniden değerlendirin

Pandemi sürecinde işletmelerin büyük bir kısmı bütçesini ve finansal hedeflerini yeniden değerlendirme yoluna gitti. En akılcı yolun da mevcut finansal hedeflerle bütçenin uyumlu olması olduğu aşikâr. Korona nedeniyle bütçede ciddi bir değişiklik yapılması planlanıyorsa, gelecekteki finansal hedeflerin de bunu yansıtacak şekilde düzenlenmesi gerek. Bütçenin her zaman işletmenin önceliklerini ve finansal hedeflerini yansıtması gerektiği bilinen bir gerçek. Bu yolda yapılacak bir hata korona sürecinden sağ çıkan işletmeleri uzun vadede çıkmaza sürükleyebilir.

Kaynak:

https://www.forbes.com/sites/mikekappel/2020/06/24/business-budget-after-coronavirus-5-tips/#377b45b892ed