CYBER MONDAY’DE AMERİKA E-TİCARET REKORU KIRILDI 2 dakikada okunabilir

CYBER MONDAY’DE AMERİKA E-TİCARET REKORU KIRILDI 2 dakikada okunabilir

Dünya son yıllarda geçirdiği en çalkantılı dönemlerden birini geçiriyor. Zaten diken üstünde olan birçok ekonomi Avrupa’da Brexit ve İtalya’nın başarısız referandum girişimi, Amerika’da Trump’ın beklenmedik zaferi ve elbette Suriye – mülteci sorunu gibi sarsıntılar yaşarken doğal olarak daralmalar yaşıyor. Türkiye’de son günlerde döviz kurlarında yaşanan artış ve görülen zamlar bu dalganmaların uzantısı niteliğinde.

Durum böyle olunca durağanlaşan ekonomileri hızlandırmak için çözümler aranıyor. ABD bu konuda pek sorun yaşamamış gibi görünüyor. Önce Black Friday ile hareketlenen pazar ardından Cyber Monday ile öyle bir yükseliş yaşadı ki rekorlar kırılmasını sağladı.

Adobe’un Cyber Monday’de internet sitelerine yapılan 23 milyar dolayındaki ziyareti inceleyerek yaptığı araştırmaya göre 28 Kasım Pazartesi günü online alışveriş siteleri üzerinden bir günde en fazla satışın gerçekleştiği gün olarak ABD tarihine geçti. Amerikalılar bu günde sadece e-ticaret kanalları üzerinde 3.39 milyar dolarlık alışveriş yaptı. Böylece Cyber Monday, 3.34 milyar dolarlık alışverişe sahne olan Black Friday’i de geride bırakmış oldu.

Cyber Monday satışları geçtiğimiz yıla göre %10.2’lik bir artış göstermiş. 24-28 Kasım aralığını kapsayan indirim günleri ise toplamda 16.4’lük bir artış yaşamış durumda. Bir başka dikkat çekici veri ise mobilin yükselişi; Cyber Monday’de yapılan 1.19 milyar dolarlık kısmı mobil kanallardan gelmiş. Burada ise %50’ye yakın bir artış söz konusu.

Aslında alışveriş için yapılan trafiğin %53’ü mobilden gerçekleşmiş ancak bazı insanlar mobil üzerinden indirimleri takip etmesine rağmen son alımlarını bilgisayarları üzerinden yapmayı tercih etmiş.

24-28 Kasım arasında yapılan toplam online harcama 9,36 milyar dolara ulaşmış. Bu da bugünün kuruyla 33 milyar TL civarına denk geliyor. Türkiye e-ticaret pazarının yıllık hacminin 25 milyar TL olarak tahmin edildiğini düşünürsek ABD’de 4 günlük e-ticaret satışı Türkiye’nin yıllık hacmini geride bırakmış oldu.