Değer Önerisi Şirketler İçin Neden Önemli? 2 dakikada okunabilir

Değer Önerisi Şirketler İçin Neden Önemli? 2 dakikada okunabilir

Günümüzde ortalama insanın dikkati bir akvaryum balığından daha kısa. Haliyle potansiyel müşterilerinizle karşılaştığınızda ya da onlar web sitenizi ziyaret ederek size ulaştığında onlara sunduklarınızı en hızlı şekilde söylemeniz gerekir. Aksi halde müşteriler bir sonraki seçeneğe geçerler.

Müşterilerin dikkatini kendi markanızı üzerinde tutmanın en etkili yolu ise marka stratejinizin bir parçası olan ustaca kaleme alınmış “değer önerisi” dir.

Değer önerisi, müşterilerin ürününüzle ilgili daha fazla araştırma yapmasını ya da geri tuşuna basıp basmayacağını belirleyen bir kavramdır. Değer önerisini doğru şekilde yapıldığında ve test edildiğinde bu şirketinize büyük anlamda yarar sağlayacaktır.

Değer önerisi;

  • Ürününüzün müşterilerin sorunlarını nasıl çözdüğünü veya durumlarını nasıl iyileştirdiğini açıklar. (alaka düzeyi),
  • Maddi anlamda belirli faydalar sağlar (sayısal değer),
  • İdeal müşteriye niçin rakiplerinizi değil de sizi tercih etmesi gerektiğini (eşsiz farklılaşma) söyler.

 

Müşterileriniz web sayfanıza girdiğinde gördükleri ilk şeyin değer önerisi olması gerekir. Ancak bunun yanında sitenin tüm önemli noktalarında da değer önerisi görünmelidir.

 Anlaşılır Olun

Değer önerisi herhangi bir insanın okuyup anlaması gereken bir şeydir.  Değer önerinizin anlaşılır olup olmadığını teyit etmek için kendinize “ Önerinin ne olduğunu ve bu öneriden nasıl yararlanacaklarını arkadaşlarıma açıklayabilir miyim?” diye sorun.  Anlamsız jargon ve önerilerden uzak durun ve her ne olursa olsun bir reklam kampanyası yapmaktan kaçının.

Örneğin, “Gelir odaklı pazarlama otomasyonu ve satış etkinliği çözümleri, gelir döngüsü boyunca işbirliğini ortaya çıkarır.” cümlesi başarılı bir değer önerisidir.

 

Doğru dili kullanın

Şirketinize ait değer önerisinin müşterinin dilinde olması gerekir. Öneriniz müşterinin zihninde oluşan ve hâlihazırda devam eden konuşmaya katılmalıdır. Bunu sağlamak için bilmeniz gerekenler ise müşterinizin teklifinizi tanımlamak için kullandığı dili ve bundan nasıl yararlandıklarını bilmek!

Elbette müşterinin dilini bir anda tahmin edemezsiniz. Hizmetlerinizden söz ederken kullandığınız dil muhtemelen müşterilerinizin hizmetleriniz hakkında konuşurken kullandığından çok daha farklıdır. O halde müşterinizin dilini nasıl keşfedeceksiniz? Bu sorunun tek yanıtı var ve o da ofisinizin dışında. Doğru dili bulmak için müşterilerinizle yüz yüze görüşmeniz veya sosyal medyayı kullanmanız gerekmektedir.