DİJİTAL REKLAM SEKTÖRÜ KENDİ SPOTİFY’INI ARIYOR 3 dakikada okunabilir

DİJİTAL REKLAM SEKTÖRÜ KENDİ SPOTİFY’INI ARIYOR 3 dakikada okunabilir

Yapılan araştırmalara göre reklam engelleme yazılımları, dijital medyadan gelen tüm tepkilere göre popülerliğini artırmaya devam ediyor. Reklam engelleme yazılımları sebebiyle 2020 yılında sadece ABD’de en az 12 milyar dolarlık bir zararın oluşacağı tahmin ediliyor.

Reklamcılık çok zor bir zanaat. Herkes reklamlarla milyonlara ulaşmak istiyor, ancak kimse reklam görmek istemiyor. Dolayısıyla masanın iki tarafı da sürekli bir adım önde olmaya çalışıyor. Bu sıralar internette ve TV’de video reklamcılık düşüşe geçti desek yeridir. Video içerikler ve izlenmeler artıyor ancak bunlar üzerinden gelir elde etmek zorlaşıyor. Zira ‘ad blocker’ yani reklam engelleyici yazılımlar git gide popülerleşiyor ve cihaz üreticileri de bu konuda kullanıcıların işini kolaylaştırmakta bir sakınca görmüyor. Bunun da ötesinde yeni nesil ilgisini çekmeyen hiçbir reklamı görmek istemiyor ve kendine reklamsız bir ortam yaratmak için gerekli bilgiye de sahip. Dolayısıyla bu durum dijital mecraların gelir elde etmesi adına yeni bir dönemin başlangıcı görülebilir.

ORC International’ın ABD’de yaptığı bir araştırmaya göre internet kullanıcıları ve televizyon izleyicileri büyük oranda reklamları engelliyor, gördüğü reklamların da çok az bir bölümünü hatırlıyor.

  • Araştırmaya katılanların %76’sı reklam engelleyici kullandığını söylüyor. Reklam engelleyici yazılımları kullanan kişilerin sayısının geçtiğimiz yıldan bu yana iki kat artması bu sonucu destekler nitelikte. 2020 yılına kadar bugünkü rakamın iki kattan fazla artacağı tahmin ediliyor.
  • Araştırmaya katılan gençlerin %84’ü reklam engelleyici kullanıyor. Teknolojiyi daha iyi kullandıkları için gençler bu konuda daha yüksek orana sahip.
  • İnsanlar özellikle videolardan önce devreye giren ”pre-roll” reklamları rahatsız edici bulunuyor. Araştırmaya katılan kişilerin %41’i özel olarak pre-roll reklamları engellemek için reklam engelleyici kurduğunu söylemiş. Toplamda kullanıcıların %91’i bu reklamları hemen geçtiğini söylüyor.
  • Ortalama bir internet ve TV kullanıcısı haftada yaklaşık 4,000 kez reklama maruz kalıyor. Ancak insanlara bu reklamlardan hangilerini hatırladıkları sorulduğunda maksimum 4-5 reklam hatırladıkları görülmüş.

Elbette reklam engelleme dijital mecralar için önemli bir tehdit. Dünya genelinde 180 milyon aktif reklam engelleyici kullanıcısı olması bile ciddi bir düşüş beklentisi için yeterli. Üstelik bu rakam büyük oranda masaüstü bilgisayarlardaki kullanımı içeriyor. Eğer mobil cihazlarda da reklam engelleme mobil cihazlardaki kadar popüler hale gelirse mobil tarafta da kayıplar ortaya çıkacak.

Bu tablo karşısında dijital yayıncılar şimdilik çok etkili bir aksiyon alabilmiş değil. Elbette tüm dijital ekosistemin çökmesi, reklamları engelleyen kullanıcıların da işine gelmeyecek. Ancak o gün gelene kadar dijital yayınların kendilerine yeni yöntemler geliştirmeleri gerekiyor. En çok denenen yöntemlerin başında ise ürün yerleştirmeleri ve sponsorlu videolar geliyor. Bazı web siteleri daha radikal davranarak reklam engelleyici kullanan kişilerin sitedeki haberleri okumasına engel olan karşı yazılımlar kullanıyor.

Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde dijital yayıncılar üyelik modeli ve farklı reklam stratejileriyle kendilerine yeni rotalar çizmeye çalışacaklar. Bu durumu müzik piyasasındaki mp3 krizine de benzetebiliriz. Müzik şirketlerini ve şarkıcıları kurtaran çözüm Apple’ın iTunes Store ve ardından da Spotify ile gelmişti. Dolayısıyla dijital mecraları kurtaracak çözümler de yine girişimlerden ya da teknoloji şirketlerinden çıkabilir.