Döviz geliri elde etmek neden önemli? 3 dakikada okunabilir

Döviz geliri elde etmek neden önemli? 3 dakikada okunabilir

Her para birimi, her ülkede farklı değerlere sahip olur ve bu konuda dengeler her zaman değişime açıktır. Dalgalanmalar bazı ülkeleri kötü etkilerken bazılarının para birimleri de daha değerli hale gelir. Ancak para biriminizin çok değerli olması da her zaman iyi değildir. Çok yüksek değerlenen para birimleri ihracat rakamlarını kötü etkiler ve bazen de ucuz ürünlerin ithalatına sebep olabilir. 

Döviz geliri elde etmek, sadece değerli para birimi cinsinden gelir elde etmekle ilgili de değildir. Örneğin bugün ABD ve Avrupa Birliği ülkelerinin para birimleri değerli konumda. Fakat bu onların GSH paylarını birebir olarak etkilemiyor. Önemli olan gelirlerin ülke içerisinden gelmesi yerine ülke dışından gelmesi ve böylece yurt içi tasarrufların yükselmesi. Tüm bunlar ülkece kalkınma, yatırım ve elbette nihayetinde daha güçlü şirketlere sahip olmak demek. ABD’nin tüm dünyadaki GSH’ın %25’ini elde etmesini sağlayan da global şirketler çıkarma becerisi ve şirketlerin ülke dışından ciddi gelirler elde etmesi.

Yurt dışından gelir elde etmek elbette şirketlerin de faydasına. Türkiye’nin iç pazarıyla sınırlı kalmamak şirketinizin çapını önemli oranda etkiliyor. Bu durum elde ettiğiniz gelirlerden, satış hacminize ve yurt dışındaki yatırımcıları cezbedebilmenize kadar birçok konuyla yakından ilgili. Kendinizi ülke dışındaki pazarlara başarıyla açtığınız zaman ölçeğiniz ciddi anlamda büyüme potansiyeline ulaşıyor ve böylece ülke içerisindeki rakiplerinizi alt etmekle uğraşmak yerine global arenada mücadele etmeye başlıyorsunuz.

 

Elbette yurt dışında tek bir pazara bağımlı olmak da iyi değil. Dolayısıyla büyüme hamlesi en mantıklı noktadan başlamalı ve genişleyerek devam etmeli.

ABD, kendi iç pazarı bakımından çok büyük rekabete sahip olsa da avantajlarını paylaşmak konusunda oldukça cömert bir ülke. Global olma yolunda ilerlerken büyük yatırımcılara, önemli networklere, çok tecrübeli mentor ve avukatlara erişebilmek için en ideal pazarlardan biri. Dolayısıyla ABD’den dünyaya yayılmanın önemli avantajları var.

ABD pazarına girişte ise hızlı ve efektif olmak büyük önem arz ediyor. Mesafe olarak uzak, büyük balıkların çoğunlukta olduğu bu pazarda fazla para ve zaman yakmadan doğru bağlantıları yakalamak ve doğru stratejileri şekillendirmek için hızlandırıcı bir partnere ihtiyacınız var. Innogate, Türkiye’de ABD pazarına hâkim mentorlarla başlayan programında sizi henüz ABD’ye gitmeden hazırlıyor. Ardından ABD’de bulunan ofislerindeki kamp süreciyle de pazara bizzat adım atmanıza önemli destek sağlıyor. Mentor buluşmaları, büyük şirketlere ziyaretler, ofis desteği gibi desteklerle ABD pazarına belki de en düşük maliyet ve en iyi hazırlıklarla girmeniz mümkün oluyor.