DÜNYANIN İLK YER ALTI OTOBANLARI LOS ANGELES’TA KAZILIYOR 2 dakikada okunabilir

DÜNYANIN İLK YER ALTI OTOBANLARI LOS ANGELES’TA KAZILIYOR 2 dakikada okunabilir

Musk gibi fütürist bir girişimcinin trafik sorununu uçan otomobillerle çözmeye çalışması beklenebilirdi. Kaldı ki genç deha bunu da göz önünde bulundurdu fakat uygulanabilir olmadığını fark etti. Bunun yerine, göklere çıkmak yerine yer altına inme fikri benimsendi ve The Boring Company doğdu.

Şirket tarafından özelleştirilen kazı aracıyla şehirlerin altına kazılacak 3B tünel ağları istenildiği kadar derinleştirilebilecek ve her biri tek şerit olacak tünellerde herhangi bir hız sınırı olmayacak.

Samuel Beckett’tan esinlenilerek Godot ismi verilen kazı makinesi, Güney Kaliforniya’da kazmaya başladığı tünelin ilk bölümünü tamamladı. Çalışmaların ilk olumlu sonuçlarını vermesiyle, California eyaleti Elon Musk’a bir diğer şirketi SpaceX’in park alanında deneysel kazılar yapma izni verdi.

Elon Musk, The Boring Company’ye dair gelişmeleri Twitter ve Instagram sayfalarından düzenli olarak paylaşıyor. Bu paylaşımlar, hayranları tarafından şirketin sahiplenilmesine ve sosyal medyada konuşulmasına ön ayak olurken, birçok uzman The Boring Company’nin trafik sorununu çözmesinin ütopik bir hayal olduğunu savunuyordu.

Geçtiğimiz yıl gerçek bir şirkete dönüşen The Boring Company, tünel kazma işini verimli hale getirdi ve 3B tünel ağı konseptini iyileştirdi. Aradan geçen bir yılda ortaya konulan göz ardı edilemez ilerlemeyse eleştirileri şimdilik haksız çıkarmışa benziyor.

Geride kalan ayın başında Los Angeles Belediye Başkanı Eric Garcetti’yle bir araya gelen Elon Musk, 1200 ton ağırlığındaki ve 121 metre uzunluğundaki Godot ile kazılar yapmak için gerekli izin ve düzenlemelere dair ön bilgiler almıştı.

Musk, tamamlayacakları ilk tünelin Los Angeles Havaalanından başlayarak sırasıyla Culver City, Santa Monica, Westwood ve Sherman Oaks’ı yer altından birbirine bağlayacağını; kazılacak diğer tünellerin ise Los Angeles’ın daha büyük bölümünü kapsayacağını açıklamıştı. Halihazırda üzerinde çalışılan tünel havaalanıyla Culver City’yi birbirine bağlayacak.