E-POSTA PAZARLAMA FİRMALAR İÇİN NEDEN ÖNEMLİ? 7 dakikada okunabilir

E-POSTA PAZARLAMA FİRMALAR İÇİN NEDEN ÖNEMLİ? 7 dakikada okunabilir

Birçok kişi, e-posta pazarlama aracını modası geçmiş bir yöntem olarak görüyor olabilir ancak e-posta pazarlamanın,  bir markanın pazarlama stratejilerindeki yeri son derece önemli.  Zira e-posta pazarlama; mevcut müşteriler ile iletişimde kalmak için iyi bir seçenekken; potansiyel müşterilerle bağlantı kurmanın, onları beslemenin ve müşteriye dönüştürmenin de etkili bir yolu. HubSpot tarafından yapılan bir araştırmaya göre pazarlamacıların yüzde 78’i son 12 ayda e-posta yönetiminde bir artış olduğunu belirtiyor. Peki, e-posta pazarlamanın  hâlâ bu kadar popüler olmasının nedenleri neler?

 

  1. E-posta kullanım oranı yüzde 91!

Hubspot anketinin çıktılarına göre tüketicilerin yüzde 91’i e-posta kullanıyor. İşletmelerin yüzde 73’ü için de en belirgin iletişim biçimi e-posta olduğundan özellikle B2B kanalında da büyük öneme sahip. İndirim haberleri, özel ürünler ya da duyurular için olduğu kadar potansiyel müşterilerle iletişim kurabilmek de bu sürecin avantajlarından birisi.  Exacttarget tarafından yapılan bir diğer araştırma da tüketicilerin yüzde 91’inin e-postalarına erişmek için akıllı telefon kullandığını bildiriyor. Sosyal ağlar için bu oran yüzde 75 iken pazarlama aksiyonlarında için e-posta kullanımının rolü bir kez daha ortaya çıkıyor.

  1. Kişiselleştirilmiş içerik mümkün

E-posta pazarlaması ile içeriğinizi hedef kitlenizin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde kişiselleştirebilir ve özelleştirebilirsiniz. E-postaya yalnızca bir kişinin adını eklemek dahi  kişiselleştirme yöntemi için iyi bir adım. Araştırmalar, kişinin adını içeren e-postalar, içermeyenlere göre daha yüksek bir tıklama oranına sahip olduğunu gösteriyor. Ayrıca, benzer şekilde kitle segmentasyonuyla birlikte hedef kitlenize en doğru mesajlarla ulaşabilirsiniz. Her segment için farklı mesajlaşma, görseller veya konu satırları kullanabilirsiniz. Bu tür kişiselleştirilmiş mesajlar, hedef kitlenizin ihtiyaçlarını karşılamanızda önemli bir rol oynar.

  1. E-posta pazarlama ile harekete geçir!

Hemen her e-posta, kullanıcılarına doğrudan bir mesaj verir: Yanıtla, İlet, Tıkla, Kaydol, Satın al… Doğası gereği bir davranış uyandıran e-posta mesajları ile eylem odaklılık oldukça kolay hale gelir. Web sitenize trafik çekmek istemeniz durumunda kullanıcıları web sitenize yönlendirici kişiselleştirilmiş CTA’lar (Harete geçirici mesaj) iletmeniz yeterli. Benzer bir yöntemi satışlarınızı arttırmak için de kullanabilirsiniz. Müşterileri satın almaya teşvik etmek için ürünlerinizi veya hizmetlerinizi e-postalarınızda öne çıkarabilirsiniz. Satış, indirim veya diğer promosyon faaliyetleriyle ilgili bilgileri e-posta yoluyla iletilebilirsiniz. Örneğin, sepete ürün girmiş ancak ödeme yapmayan bir kullanıcınız varsa, satın alma işlemini tamamlamasını hatırlatmak için e-posta kullanılabilir. Experian’ın araştırmasına göre bu tür e-postalar, diğer tüm e-posta türlerinden 8 kat daha fazla açılıyor ve 6 kat daha fazla gelir sağlayamaya destek oluyor.

  1. Ekonomik bir çözüm

E-posta pazarlamasındaki en büyük artılardan biri de hiç şüphesiz uygun maliyeti! Firmaların, son derece düşük bütçelerle hazırlayabildiği e-postalar, işletmelerin sayısız tüketiciye ulaşmasına olanak tanıyor. Özellikle global pazarda faaliyet göstermek isteyen şirketlerin e-posta pazarlamasını önemli bir seçenek olarak değerlendirmesinde fayda var. Nitekim shop.org ve Forrester Research tarafından yapılan ortak bir araştırma, ABD’li perakendecilerin yüzde 85’inin e-posta pazarlamasını en etkili müşteri edinme taktiklerinden biri olarak gördüğünü doğruluyor.

  1. E-Posta Pazarlama ile Ölçülebilir sonuçlar cepte

E-posta pazarlamasındaki çıktılar ve raporlamalar güvenilir bir analize dayanıyor.  Çoğu e-posta pazarlama yazılımı, e-posta kampanyanızı gönderdikten sonra neler olduğunu izleme olanağı sunuyor. Teslimat, tıklama, okunma, terk etme ve abonelikten çıkma gibi farklı oransal verileri izleme imkânınız var. Böylelikle, e-posta kampanyalarınızın nasıl çalıştığını, hangi mesajların etkili olup olmadığını ve ne şekilde iyileştirmeler yapmanız gerektiğini görebilirsiniz. “

  1. Kusursuz bir müşteri deneyimi

E-postalar, müşterilerinize en iyi hizmeti sunmanıza yardımcı olur. Müşterilerin büyük bir kısmı siparişlerinin ardından nakliye ve teslimat süreçlerine dair bilgilendirici içeriklere ihtiyaç duyuyor. Benzer şekilde ek bir soruları varsa e-posta ile yanıt talep edebiliyor. Sorulara hızlı bir şekilde yanıt vermek ve doğru bilgiyi sağlamak bu noktada oldukça değerli. Satın alma sonrası müşterilerinize bilgilendirici içerik sağlayabilir, ürün veya hizmet ve müşteri hizmetleriyle ilgili deneyimlerini değerlendirmelerini isteyebilirsiniz. Kısa anketler, markanızla ilgili deneyimleri hakkında bilgi toplamanıza da yardımcı olabilir. Bu aynı zamanda Net Destekçi Puanınızı toplamanın da iyi bir yolu. Bu puanla hangi müşteri grubunun markanızı başkalarına tavsiye etme olasılığının daha yüksek olduğunu öğrenebilirsiniz.

E-posta pazarlama, globalleşme sürecinde avantaj sağlar

E-posta pazarlama, yalnızca çevrimiçi işletmeler için temel bir iletişim kanalı olarak değil, aynı zamanda uluslararası pazar genişlemesi için değerli bir araç olarak da son derece etkili. Potansiyel satış kanallarını belirlemek ve oluşturmak, satış hunisi geliştirmek, çeşitli müşteri gruplarıyla zahmetsizce iletişim kurmak, yeni pazarlar hakkında bilgi toplamak, elde edilebilecek bu avantajlardan sadece birkaçı. Elbette,  bu aşamada müşterileriniz hakkında araştırma yapmak ve kaliteli içerik oluşturmak için biraz zaman ayırdığınızdan emin olun. Hedef kitlenizle iletişim kurmanın, satışları artırmanın ve müşterilerinizle uzun vadeli ilişkiler yaratmanın en etkili yollarından biri de bu!

 

Globalde en büyük destekçiniz Innogate

Dijital dünyada global ölçekli bir başarı hikayesi yazabilmek pek kolay değil. Hele ki sadece yerel pazar deneyimine vakıf bir firmasının globalleşme sürecinden söz ediyorsak. Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı tam da bu noktada Innogate Online ve Innogate Online Connect ile firmalar için tüm sınırları ortadan kaldırıyor. Innogate Online uluslararası pazarlara açılma safhasındaki hazırlık süreçlerinde destek sağlarken; Innogate Online Connect ile global pazarda varlık gösterecek teknoloji firmanızın potansiyel iş ortaklarına ve müşterilerine nasıl ulaşacağının yanıtı sunuluyor. Siz de globale açılma sürecinizde alanında uzman bir ekipten destek almak için Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı’nda yerinizi ayırın!

Kaynak:

https://inboundrocket.co/blog/6-reasons-why-email-marketing-is-important-for-internet-marketing/

https://www.site-seeker.com/9-reasons-why-email-marketing-is-so-important/

https://www.analytico.ca/reasons-why-email-marketing-is-important-for-your-marketing-efforts/

https://www.eu-startups.com/2016/04/email-marketing-as-an-international-market-entry-strategy-sponsored/