E-TİCARET FİRMALARI İÇİN KÜRESELLEŞME STRATEJİLERİ 8 dakikada okunabilir

E-TİCARET FİRMALARI İÇİN KÜRESELLEŞME STRATEJİLERİ 8 dakikada okunabilir

E-ticaret, dünyayı küresel bir pazara dönüştürdü. Artık dünyanın her yerinden ürün almak sadece bir tık uzağınızda. Bu nedenle uluslararası genişleme artık bir lüks değil. Dünya çapında ekonomileri ve pazarları sürdürmek için oldukça önemli. Peki bu yolda nasıl bir stratejiyle hareket etmeli? Yanıtı yeni yazımızda.

Hedef pazarları anlayın ve belirleyin

Globale açılma serüveninde işletmelerin ilk yapması gereken dünyanın dört bir yanındaki farklı pazarları değerlendirmek ve hedef kitlelerini doğru anlamak. Bu süreçte aceleci olmamak ve sadece rakamlara bakmamak önemli. Hedef pazarlarda popüler ürünlerin hangileri olduğunu araştırmak, bu pazarın firma için gerçekten uygun olup olmadığını saptamak ve istenen ölçüde kâr getirebileceğinden emin olmak şart.

Web sitenizi yerelleştirin

Bugün biliyoruz ki her ülke ve bölgenin kendine has bir karakteri var. Bu nedenle uluslararası e-ticaret önemli bir farkındalığı gerekli kılıyor. Türkiye’de oldukça başarılı olan bir web sitesi tasarımının ABD’de aynı ölçüde ilgi çekemeyeceğini bilmek gibi. Bir bakıma faaliyet gösterilen bölgedeki biri gibi düşünmek gerekiyor. Web sitesinin dilinin çevrilmesi, hedef kitleye uygun olarak tasarlanması ilk akla gelen düzenlemeler.

Web sitesi için yerel bir alan adı almak önemli. Böylece sitenin kullanımı kolaylaşırken, markaya olan güven artacak ve günün sonunda işletme büyümeye başlayacaktır. Benzer şekilde para birimi dönüşümleri de gözden kaçırılmamalı. Birçok e-ticaret platformu hızla büyüyen uluslararası ortama adapte olmuş durumda ve birden fazla para biriminin görüntülenmesine izin veriyor. Böyle bir stratejinin uygulanması, yerel müşteriler için daha kişiselleştirilmiş bir deneyim sunabilir.

 

Hedef pazarla aynı dili konuşun

Başarıyı garantilemek için hedef pazarları belirlemek tek eylem değil. Her bir pazarı araştırmak ve her bir pazarda hangi stratejilerin en iyi sonucu verdiğini anlamak şart. Bazı pazarlar diğerlerinden daha değişken, bu nedenle yerel dinamikleri anlamak çok önemli. Her pazar farklı tekniklere farklı yanıt verir, bu nedenle yeni bir ülkede faaliyete geçmeden önce kapsamlı bir anket yapmak ve yerelleştirilmiş bir pazarlama planı oluşturmak hayat kurtarıcı olabilir. Örneğin, bazı pazarlar sosyal medya pazarlamasını tercih ederken, diğerleri tele pazarlamaya yatkın olabilir.

Benzer şekilde, yerel satın alma eğilimlerini de göz önünde bulundurmak gerek. Bu, satış sezonlarını, yılbaşı alışverişlerini ve aylık satış zirvelerini içerebilir. Unutulmamalı ki tüm bu bilgiler yerel pazar tecrübesine sahip kişiler tarafından toplanabilir. Birkaç anket oluşturmak ya da büyük veri analizi uygulamalarından destek almak işletmelerin önünü açmada kayda değer bir rol oynayabilir.

Kabul edilebilir ödeme yöntemlerini kullanın

Her pazarın önem verdiği bazı ödeme yöntemleri mevcut, bu tercihlerin farkında olmak kritik. Bazı ülkelerde müşteriler banka havalesi yoluyla ödeme yapmayı tercih edebilir; diğerlerinde ise kredi kartları ve çevrimiçi hizmetler tercih edilen ödeme yöntemi olabilir. Örneğin Japonya’da, insanlar çevrimiçi alışveriş yaptıklarında, genellikle ödeme yapmak ve siparişlerini almak için gerçek mekânda faaliyet gösteren bir mağazaya götürebilecekleri bir sipariş numarası alırlar. Benzer şekilde, birçok Güneydoğu Asya ülkesinde, teslimatta nakit ödeme en yaygın ödeme yöntemi. En popüler yerel ödeme yöntemlerini anlamak ve sunmak, satışların artmasına ve pazarda başarılı olunmasına muhakkak katkı sağlayacaktır.

Taşımacılığın önemini es geçmeyin  

Etkili bir taşımacılık sistemine sahip olmak, çevrimiçi perakende işinin bel kemiği. Özellikle de uluslararası e-ticaret için. Zira böylesi bir süreci başarıyla idare etmek, küresel başarının anahtarı denebilir. Uluslararası taşımacılık sistemlerinde gönderim ücretleri ilk etapta pahalı görünebilir ancak süreci anlamak ve doğru kuryeyi seçmek, giderlerin minimumda tutulmasını ve iyi bir kâr marjı elde edilmesini sağlayabilir.

Uygun teknolojiyi benimseyin

E-ticareti, teknolojik gelişmelerden bağımsız düşünmek pek mümkün değil. Bu nedenle güncel teknolojileri takip etmek ve benimsemek çevrimiçi bir perakendeci olma yolunda fazlasıyla değerli. Doğru envanter yönetim sistemi, sipariş yönetim sistemi, veri güvenlik sistemi, müşteri hizmetleri sistemi… Ve daha nicesi. Sorunsuz bir hizmet sunabilmek için birbiriyle entegre yöntemlerden yararlanmak gerekebilir. Ek olarak rekabette bir adım önde olmak isteyen işletmelerin geleceğin teknolojisini de tanıması ve sunması gerekiyor. Şu an için müşteri hizmetlerini iyileştirmek adına yapay zeka teknolojisine sahip sohbet robotlarını kullanmak bunun bir örneği sayılabilir.

Depolamada yerelin değerini bilin

Yurt dışına satış yapmanın en verimli yolu, tüm süreci olabildiğince yerel hale getirmek. Depolama bunun en iyi örneklerinden biri. Yerel bir depo kullanıyor olmak işletmelerin maliyetlerini önemli ölçüde azaltabilir. Benzer şekilde, yerel çözümler bulmak da siparişlerin başarılı bir şekilde yerine getirilmesi ve kârlılığın arttırılması sonucunu getirebilir. İyi bir itibara sahip, etkin ve uygun depo ve dağıtım hizmetlerinden yararlanmak en akılcı yol olabilir.

Dolandırıcılık tehdidine hazır olun

Uluslararası e-ticarette, bir süre sonra sürpriz sorunlar kaçınılmaz hale gelebilir. Çevrimiçi dolandırıcılık bunun tipik bir örneği.  Her şeyden önce, gerçek müşterilerle dolandırıcıları ayırt edebilecek bir sisteme sahip olmak gerekiyor. İkinci olaraksa faaliyet gösterilen ülkenin siber yasalarını bilmek. Bu, olası yasal süreçleri anlamaya ve çözmeye yardımcı olacaktır. Gerekirse bu tip sorunlar karşısında kimlerle muhatap olunacağını öğrenmek için yerel makamlarla da iletişime geçilebilir.

Vergilendirme için soru işaretlerini silin

Uluslararası e-ticaret yalnızca ürünlerin yurt dışındaki müşterilere ulaştırılması demek değil. Ürünler ulusal sınırların dışına çıkacağından hem menşe hem de varış ülkelerindeki gümrük düzenlemelerini en iyi derecede bilmek gerekiyor. Bu noktada gümrük vergisi en önemli konu başlıklarından biri. Serbest ticaret anlaşmaları, KDV ya da GST uygulamaları, yasaklanmış ürün listeleri… Her bir başlığın üzerinde özenle durulmalı.

Ulaşılabilir olmak zorunluluk  

Başarının anahtarlarından biri de uluslararası müşterilere iyi bir müşteri hizmeti sağlayabiliyor olmak. Zaman farklılıkları ve dil engelleri nedeniyle, yerel dillerde 7/24 müşteri hizmeti desteği sağlamak zor olabilir. Sohbet robotları ya da çağrı merkezleri gibi üçüncü taraflar ise işletmelerin işlerini bir hayli kolaylaştırabilir. Bununla ilgili bir ekip istihdam etmek ya da yerel müşteri hizmetleri şirketlerinden destek almak da işletmelerin değerlendirmesi gereken diğer opsiyonlar.

İş ortaklarınızı tanıyın

Bir web sitesini küresel hale getirmek için, işletmeyi gerçekte anlayan bir distribütör ağına sahip olmak elzem. Bunun nedeni yerel envanter yönetiminde güvenin oldukça önemli bir kıstas olması. Her bir distribütörle iyi ilişkiler kurmak ve işletmenin ihtiyaçları konusunda asgari müşterekte anlaşmak şart. Özellikle de Kara Cuma, Yılbaşı, Siber Pazartesi gibi satış trafiğinin hızlı yükseldiği zaman dilimlerinde envanter yönetimini başarılı bir şekilde gerçekleştirmek bu yolla mümkün.

Influencerla iletişime geçmekten çekinmeyin

Sosyal medya, çevrimiçi işletmeler için küresel genişlemenin önemli bir yönü. Influencerlardan destek almak bu aşamada diğer tüm çevrimiçi pazarlama stratejilerinden çok daha yararlı olabilir. Potansiyel müşterilerin yerel influencerlara olan güveni hesaba katıldığında bu pek de sürpriz bir sonuç değil. Ek olarak ücretli reklamlar ve içerik pazarlamasının önemi de es geçilmemeli.

Mobilin önemini gözden kaçırmayın

Mobil ticaret, uluslararası e-ticaretin ve küresel ekonominin önemli bir parçası ve önümüzdeki yıllarda çok daha önemli hale geleceği aşikâr. Bugün çevrimiçi alışveriş yapanların yüzde 50’sinden fazlası satın alma işlemlerini cep telefonlarından gerçekleştiriyor. 2019’da Kara Cuma ve Siber Pazartesi dönemlerinde cep telefonlarından yapılan alışveriş tutarı 6 milyar doları aşkındı… Bu yüzden mobil uyumlu bir web sitesi artık bir artı değil, zorunluluk.

1-0 önde başlamak elinizde

Uluslararası e-ticarette bir diğer önemli faktör rekabet. Hedef pazardaki rakiplerin araştırılması ve anlaşılması bir hayli önemli. Pazarda doldurulması gereken boşlukları görmek ya da rakiplerin düştükleri hatalardan kaçınmak için en doğru yöntem bu olabilir. Böylece uluslararası alanda sahaya 1-0 önde çıkmak mümkün olabilir.

Kaynak:

https://www.easyship.com/blog/international-ecommerce-tips-to-grow-business