ELON MUSK KENDİ HYPERLOOP’UNU KENDİ ÜRETMEYE KARAR VERDİ 1 dakikada okunabilir

ELON MUSK KENDİ HYPERLOOP’UNU KENDİ ÜRETMEYE KARAR VERDİ 1 dakikada okunabilir

Şu ana kadar kullanılmış tüm ulaşım araçlarından daha hızlı, ucuz ve güvenli olduğu öngörülen hatta “beşinci ulaşım şekli” olarak kabul edilen Hyperloop teknolojisinin hayata geçmesi adına önemli bir adım atıldı.

Elon Musk’ın “Hyperloop” projesi, fikri ilk ortaya attığı 2013 yılından beri oldukça yol kat etti. Daha önce bu “süper hızlı” aracı başkalarının yapması gerektiğini dile getiren Musk, sonunda projeyi üstlenerek kendi Hyperloop’unu kendi üretmeye karar verdi.  Bu kararın ardından Hyperloop için hükümetin sözlü onayının alındığı ve New York City ile Washinton DC arasında inşa edileceği söylentisi yayılmaya başlandı. Zaten Musk’ın şirketi olan Boring Company geçtiğimiz aylarda Los Angles’ta kendi tünellerini kazmaya başlamıştı.

Boring Company’nin sözcüsü, yüksek hızlı ulaşım sistemleri için düşük maliyetli kazı tünelleri inşa etmeyi planladıklarını ilan ederek bu işin bir parçası olacaklarını netleştirdi. Teknoloji çevreleri ise Elon Musk’un kendi teknolojisini kendisinin üretmesini başka ortaklara güvenmemekle açıklıyor.

Öte yandan Hyper One ve Hyperloop Transportation Technologies’in bu alanda oldukça önemli çalışmaları bulunuyor. Özellikle Hyper One, gerçekleştirdiği 2. aşama testinde hız rekoru kırarak 310 km\s hızına çıkmayı başardı. Sistem kullanıma hazır olduğunda ise araçların saatte 1.126 kilometre hıza ulaşması bekleniyor.

Fütüristik bir hayal olarak başlayan Hyperloop teknolojisinin gelişimi ne olursa olsun oldukça heyecan verici.