ELON MUSK’TAN FAZLASIYLA ÇAĞIN ÖTESİNDE İKİ FİKİR 2 dakikada okunabilir

ELON MUSK’TAN FAZLASIYLA ÇAĞIN ÖTESİNDE İKİ FİKİR 2 dakikada okunabilir

Teknoloji dünyasının liderleriyle gerçekleştirilen popüler Code Conference’ın çarşamba gecesi gerçekleştirilen bu yılki ayağında, Recode’un ikonikleşmiş yazarı Walt Mossberg’in konuklarından birisi de Tesla ve SpaceX’in kurucusu Elon Musk’tı.

Musk, Kaliforniya’da gerçekleştirilen ve Facebook ile YouTube’dan canlı yayınlanan konferansta Mars kolonileri ve yapay zekaya dair fütüristik düşüncelerini anlattı.

“Mars’ta direkt demokrasi uygulanmalı”

Elon Musk, Dünya’nın Mars’ı kolonileştirmesi gerektiğini düşünüyor. Kolonicilerin başlatacağı yeni düzen ve yönetim için en uygun seçeneğin direkt demokrasi olduğunu söyleyen Musk, bu şekilde yolsuzluğun ortadan kalkacağını belirtiyor. Ona göre doğrudan demokrasi ile aslında işe yaramayan yasalar yapmak da zorlaşacak.

“Mars’taki devlet formu temsili değil direkt demokrasi olurdu. Bu sayede insanlar doğrudan konulara odaklanabilirlerdi. Bence bu daha iyi çünkü direkt demokraside yolsuzluk şansı temsiliye göre bir hayli az.”

“Bizler sibernetik organizmalarız, dünyamız ise bir simülasyon”

Elon Musk insanların saybork olduğunu düşünüyor: “Kendimizin bir de dijital bir versiyonu var. Kendimizin kısmi bir versiyonu e-posta, sosyal ağ profilleri ve internette yaptıklarımız formunda çevrimiçi.” Fakat gelecekte yapay zeka alanında yaşanacak gelişmeleri yakalamak için daha fazlasına ihtiyacımız olduğu görüşünde. “Nöral bağlantı” ismini verdiği bir konseptten bahseden Musk, gelecekte insanların nöronlarını dijital zekaya bağlayabilmeleri gerektiğini düşünüyor.

Tüm bunlar kulağa çılgınca geliyor olabilir fakat Musk’ı takip edenlerin alışık olduğunu tahmin ediyoruz. Ünlü girişimci daha önce de dünyamızın oyun benzeri bir simülasyon olduğunu düşündüğünü söylemişti.

Elon Musk’ın Code Conference 2016’da verdiği röportajı aşağıdaki oynatıcıdan seyredebilirsiniz: