FDA dünyanın ilk dijital hapını onayladı 2 dakikada okunabilir

FDA dünyanın ilk dijital hapını onayladı 2 dakikada okunabilir

Dünyanın en disiplinli ve katı sağlık kuruluşlarından Amerika Gıda ve İlaç İdaresi (Food and Drug Administration – FDA), dünyanın ilk dijital hapını onayladı. Abilify MyCite isimli dijital hap, hastanın ilaçlarını doğru zamanda alıp almadığını kontrol ediyor.

Şizofreni, bipolar ve depresyon gibi ilaç takibinin hayati olduğu hastalıkların tedavisi için geliştirilen hap, hastaların ilaçlarını alma sürecini kayıt altına alıyor. Hap, sindirilebilir bir sensör ile elektronik bir banttan oluşuyor. Elektronik bant, Bluetooth üzerinden akıllı telefon uygulamasıyla bağlantı kuruyor. Böylece hastanın doktoru ve onay verdiği yakınları ilacın kullanım takibini yapabiliyor.

Abilify MyCite, oldukça basit bir kullanım mantığına sahip. Silikon, bakır ve magnezyumdan oluşan hap, mide asidi ile etkileşime girdiği an çalışmaya başlıyor. Hastanın sol göğsüne yerleştirilen elektronik bant da sensör çalıştıktan hemen sonra sinyal almaya başlıyor. Elektronik bant, topladığı verileri Bluetooth üzerinden akıllı telefon uygulamasına aktarıyor. Böylece hapın alındığı saat ve doz bilgileri kolayca takip edilebiliyor.

Faydalı mı zararlı mı?

IMS Enstitüsünün verilerine göre Amerika yanlış ve uygunsuz kullanılan ilaçlardan dolayı her yıl 200 milyar dolar zarar ediyor. Uzmanlar, dijital hap teknolojisi ile bu sorunun büyük ölçüde çözüleceğine inanıyor. Üstelik hapın sağlık açısından da herhangi bir zararı veya henüz saptanmış bir yan etkisi bulunmuyor.

Ancak konuya farklı açıdan bakanlar da yok değil. Bazı uzmanlar, dijital hapın hastanın mahremiyetine zarar vereceğini düşünüyor. Uzmanlar ayrıca dijital hapın, ilaçlarını düzenli kullanmayan hastaları cezalandırmanın yolunu açtığını belirtiyor.

New York Times’a konuşan Harvard Tıp Okulu’ndan Ameet Sarpatwari, dijital hapların halk sağlığını olumlu şekilde etkileyeceğini ancak hatalı ve kötü niyetli kullanılırsa tam tersi bir durum oluşturacağını ifade ediyor.

Sonuç olarak FDA, dünyanın ilk dijital hapı Abilify MyCite için onayı vermiş durumda. Bu kararın, başka dijital hapların da önünü açacağı kesin.