FİRMA İSMİNİ DEĞİŞTİRMEK İÇİN DOĞRU ZAMAN HANGİSİ? 2 dakikada okunabilir

FİRMA İSMİNİ DEĞİŞTİRMEK İÇİN DOĞRU ZAMAN HANGİSİ? 2 dakikada okunabilir

Tüm ağırlığınızı en başarılı ürününüze verme vaktinin geldiğini nasıl anlayabilirsiniz?

MIT meunları Shireen Yates ve Scott Sundvor, 2013 yılında gıda alerjisinden muzdarip insanların dışarıda rahatça yemek yiyebilmelerini mümkün kılmak için 6SensorLabs’i kurdular. Üç yıl sonunda 9,2 milyon dolarlık Seri A yatırım turunu tamamlayan girişim, ismini ilk ürünleri olan Nima ile değiştireceğini duyurdu. Nima, yiyeceklerin gluten içerip içermediğini dakikalar içerisinde tespit edebilen portatif bir sensör.

“Nima’nın mevcut ve potansiyel müşterilerimize daha tanıdık bir isim.” diyen girişimin kurucu CEO’su Yates, Entrepreneur’a verdiği röportajda şöyle devam ediyor, “Eforlarımızı odaklamak ve firma kimliğimiz ile ilk ürünümüzü birleştirerek markamızı güçlendirmek istedik. Nima Farsça adil ve tarafsız demek. Bu isim, gıda şeffaflığı konusunda herkesin rahatça istediklerini yiyebilmesi yolunda yaptıklarımızı açıklıyor.”

Yates, bir teknolojinin bir firmayı ancak belli bir seviyeye getirebileceğinin de altını çiziyor ve müşterilerini daha iyi tanıyarak onların ihtiyaçlarına yönelik akılcı yeni çözümler geliştirmeye çalıştıklarını belirtiyor.

Nima, mevcut ve potansiyel müşterilerince daha kolay tanınmak için ismini değiştiren onlarca firmadan yalnızca bir tanesi. Daha popüler bir örnek olarak, 2013 yılında adını Research in Motion’dan (RIM) kendisinin ünlü mobil cihazlarının adı BlackBerry’ye dönüştüren Kanadalı telefon üreticisi verilebilir. Apple Computer, 2007 yılında ürün gamını çeşitlendirmesi akabinde yalnızca Apple ismini aldı, Japon elektronik cihazlar üreticisi Totsuko ise ilk ürünü megafonun başarısından sonra 1958’de ismini bugün de taşıdığı Sony olarak değiştirdi.