Firmanıza Uygun Globale Açılma Türü Hangisi? 4 dakikada okunabilir

Firmanıza Uygun Globale Açılma Türü Hangisi? 4 dakikada okunabilir

Kurumsal müşteri hizmetleri alanında faaliyet gösteren Auxadi’nin yeni araştırması, pandemi sonrasında firmaların önemli bir kısmının global pazarlara yoğun ilgi duymaya başladığını ortaya koydu. Uluslararası düzeyde 100 küresel şirketin genişleme planlarını inceleyen araştırmaya göre, firmaların %97’si 2023 yılına kadar yeni pazarlara açılmayı planlıyor. Peki, her firma için standart genişleme planı uygun mu? Firmanızın faaliyet gösterdiği alana, güçlü yanları ve hedeflerine göre değişen globale açılma türleri neler?

 

Küçük adımlarla başlamak

Globale açılırken küçük adımlar atmak, uzun vadeli genişleme stratejisi izleyen ya da büyük bir genişleme mecburiyetinde bulunmadan faaliyetlerine devam eden şirketler için ideal yöntem olarak kabul ediliyor. Bu sayede, belirli bir fikri geliştirmek, bir zorluğu çözmek veya bir şirketin uzmanlığı için mevcut bir boşluğu doldurmada gerekli olan iş ekosistemi, yetenek ve araştırma gibi adımlara dair zaman ve esneklik kazanmayı mümkün kılıyor. Bu yaklaşımı takip eden firmalar, ofis alanı bulmak ve çekirdek kadro oluşturmak için genellikle ekosistemde deneyime sahip yerel bir lider belirleyerek yola çıkıyor. Ekip, mevcut zorluk ya da fırsatları araştırırken; merkez ofis tarafında elde edilen bulgular büyüme stratejisine uygun olarak şekillendirilebiliyor.

İnovasyonu bir tutum olarak belirlemek

Globale açılırken inovasyonu merkeze koymak, yenilikçi konseptler oluşturmaya ve geliştirmeye odaklanan uzman bir ekip oluşturmak isteyen şirketler için geçerli yöntemlerden biri. Söz konusu ekip, şirket için birden fazla ürün konsepti geliştirme ve değerlendirme noktasında öğrencilerden araştırmacılara kadar oldukça geniş bir çerçevede yerel yetenek havuzuna erişim imkânı sunuyor. Maksimum 10-15 kişiden oluşan bu ekip, yetenek kazanımını yönetebilen bir ürün geliştirme uzmanı tarafından yönetiliyor. Amaçsa şirketin mevcut kurumsal yapısı içinde keşfetme kapasitesi ya da kabiliyetinde eksik kalan kavramları geliştirebilmek. Düşük riskli bir globale açılma yolculuğu olarak görülen bu yöntem, gelecekte çok daha büyük bir genişlemenin temeli olarak da değerlendiriliyor.

Uluslararası pazara doğrudan giriş

Globale doğrudan açılmak, mevcut operasyonlarının yeniden konumlandırılması veya yeni bir yan kuruluş kurulması yoluyla yeni bir pazara tam taahhütte bulunmaya hazır şirketlerin sıklıkla başvurduğu yöntem olarak öne çıkıyor. Bu yaklaşımı benimseyen şirketler hiç şüphesiz uzun vadeli bir süreç öngörüyor ve bu tür bir yatırımı yeni pazarın coğrafi, yetenek ve maliyet avantajlarına göre planlıyor. Bu tür bir globale açılma yöntemi genellikle mevcut şirket yöneticilerinin atanması, potansiyel olarak yeniden yerleştirilmesi, bir mülkün satın alınması veya kiralanması dahil olmak üzere daha büyük bir başlatma ekibiyle başlıyor. Bu tür bir genişleme; birçok konuda yerel yardımı ve profesyonel desteği ise gerekli kılıyor.

Innogate desteği her daim yanınızda

Globalde başarı hikayesi yazmak öncelikle firmanızı ve yeteneklerinizi tanımakla başlıyor. Neler yapabileceğinizin farkında olmak, sınırları aşmak için türlü gereklilikleri yerine getirmek ve potansiyel tehditlere karşı hazır olmak bunlardan sadece bazıları! Son aşamada sıra globale açılma türünü seçmeye geliyor. Hâlâ soru işaretleriniz ve tereddütleriniz varsa, Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı yanınızda!

Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı, uluslararası arenada atacağınız ilk adımdan yerelleşme evresine dek tüm süreçte ihtiyaç duyabileceğiniz birçok konuda alanında uzman kadrosu ve 6 yılı aşkın deneyimiyle fark yaratıyor. Innogate Online ile uluslararası pazarlara açılma, iş modeli ve stratejisi geliştirme süreçlerinde uzmanların engin tecrübelerinden yararlanabilir; Innogate Online Connect ile de global bağlantılara rahatlıkla erişim sağlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken Online Innogate programına başvuru yapmak!

 

Kaynak:

https://blog.waterlooedc.ca/what-are-types-business-expansion