FRANSA GİRİŞİMCİ VİZESİNİ DEVREYE SOKUYOR 2 dakikada okunabilir

FRANSA GİRİŞİMCİ VİZESİNİ DEVREYE SOKUYOR 2 dakikada okunabilir

Son yıllarda birçok ülkenin girişimciliği desteklemek için attığı adımlara Fransa da yeni Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un girişimci vizesiyle katılıyor.

Dünyanın en önemli şirketlerinden bazılarını barındıran Fransa bu sayede güçlü bir ekonomiye sahip ve ülkenin lokomotif şirketleri yakın zamanda pek gücünü kaybedecek gibi görünmüyor. Ancak bu şirketlerin Ar-Ge yatırımlarıyla ortaya çıkan inovasyon Fransa’nın yeni doğan ekonomilere adapte olabilmesi için yeterli değil. Bu da Fransızlar için hiç farkında bile olmadan ‘trendi kaçırma’ ihtimalini doğuruyor.

Fransa şimdiye kadar hem girişimci ve yatırımcılara sağlanan destekler hem de yatırım miktarı bakımından aynı coğrafyada rekabet içerisinde olduğu İngiltere ve Almanya’nın gerisinde kaldı. Elbette kuzey ülkeleri, İsrail ve ABD’yi bu kıyasın içerisine dahil etmeye gerek yok. Fakat Fransa’nın yeni Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron bu konudaki gidişatı değiştirecek bir adım atıyor.

Cumhurbaşkanı Macron, Paris’te düzenlenen Viva Tech Conference’ta yaptığı konuşmada, Fransa’yı tüm dünyada bir girişimcilik merkezine dönüştürmek istediğini söyledi ve ‘girişimcilik vizesi’ ile birlikte birkaç yeni düzenlemenin geldiğini duyurdu.

Macron ve Hükümet yeni düzenlemelerle birlikte girişimciler için karmaşık prosedürleri ortadan kaldırmayı hedeflerken yabancı ülkelerden gelecek girişimcilerin Fransa’ya girişini ve çalışma koşullarını iyileştirecek adımlar atmaya hazırlanıyor.

Yeni girişimci vizesi startup kurucularına, çalışanlarına ve yatırımcılarına açık olacak. Bu kişiler 4 yıllık vize alabilecek ve gerektiğinde bu süre uzatılabilecek. Ayrıca vizeden yararlananların aileleri için de özel izinler uygulanabilecek.

Emmanuel Macron, ülkeden şimdiye kadar çok fazla ‘unicorn’ girişim çıkmamış olmasını ortama bağlıyor ve ekosistemin yeterince çekici olmadığını kabul ediyor. Ancak özellikle yetenekli gençlerin yurt dışına göçüne dikkat çeken Macron, eğitim sistemini iyileştirip öğrencilere daha iyi ortam sunarak beyin göçünü durdurabilecekleri görüşünde. Ayrıca tersine beyin göçünü sağlamak da hedefler arasında.

Emmanuel Macron konuşmasında ‘unicorn’ konusuna da özellikle vurgu yapıyor. Fransa’nın yeni dönemdeki hedefi yeni unicorn’ların evi olmak. Bu konuda global vizyonu göstermek için de Macron konuşmasının sonunu İngilizce olarak tamamlamış.

Fransa’dan BlaBlaCar gibi tanınmış girişimler çıkmış olsa da bunların sayısı pek fazla değil. Ülkede geçtiğimiz yıl girişimcilik ekosistemine 1.6 milyar dolar yatırım yapılmıştı.
Fransa’nın bu hamlesi ne kadar uzun vadeli ve başarılı olacak bunu zamanla göreceğiz.