GİRİŞİMCİLERİMİZ CANNES LİONS YARATICILIK FESTİVALİ’NDEYDİ 2 dakikada okunabilir

GİRİŞİMCİLERİMİZ CANNES LİONS YARATICILIK FESTİVALİ’NDEYDİ 2 dakikada okunabilir

100 ülkeden 15 binin üzerinde kişinin katılımıyla gerçekleştirilen Cannes Lions Yaratıcılık Festivali, bu yıl iki türk girişimciyi ağırladı. Sağlık, eğlence ve inovasyon alanlarına odaklanan bu sekiz günlük festivalde İTU GATE’in girişimlerinden biri olan Ingenious‘ın kurucusu Burak Adalı ve İTÜ Çekirdek girişimlerinden PAO‘nun kurucusu Halit Soysal ”Why Is My Smart Device So Dumb?” adlı sunumlarıyla Discovery Stage’de sahne aldılar.

İki girişimcinin hazırladığı sunum günümüzde ”akıllı” olarak lanse edilen cihazların aslında akıl sahibi olmaktan uzak oluşu ve aslında hayatlarımızı kolaylaştırma sözüyle ortaya çıkmış olmalarına rağmen her geçen gün daha karmaşık bir dünya yaratmaları. Internet Of Things üzerine çalışan iki girişim de kendi edindikleri tecrübelere dayanarak daha akıllı bir dünyayı nasıl mümkün kılabileceğimize dair vizyonlarını paylaştılar.

Girişimlerimizden kısaca bahsetmek gerekirse; Ingenious bir tak-çalıştır akıllı ev sistemi. IR vericileri sayesinde evdeki cihazlarınızı akıllı telefondan yada tabletten yönetebilen sistem ayrıca kullanmadığınız cihazları bulup, onları kapatarak da enerji tasarrufu sağlıyor.

PAO ise duruş bozukluklarını düzeltmeyi hedefleyen bir giyilebilir cihaz. 9 günlük pil ömrüne sahip olan PAO’yu sırtınıza veya göğsünüze taktıktan sonra bir kere dokunup kalibre ediyorsunuz. Böylece PAO eğildiğiniz zaman sizi titreşim gönderiyor ve dik durmanız gerektiğini hatırlatıyor.

Why Is My Smart Device So Dumb? sunumları ile ilgili detaylı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz.

Aşağıda ise MediaCat’in Cannes’da gerçekleştirdiği röportajı bulabilirsiniz;