GLOBAL BİR NETWORK HANGİ AVANTAJLARI SAĞLAR? 6 dakikada okunabilir

GLOBAL BİR NETWORK HANGİ AVANTAJLARI SAĞLAR? 6 dakikada okunabilir

Teknoloji ve dijitalleşme çağında artık tüm firmalar için yerel pazarla sınırlı kalmayıp yeni pazarlara, hedef kitlelere, iş birliklerine açılmak ve globalleşmek olmazsa olmaz bir nokta haline geldi. Özellikle 21. yüzyılın başlangıcıyla, küresel ticaret hızla artmaya başladı ve birçok kurum bu dönemde önemli adımlar attı. Elbette, pandemi süreci de bu değişime büyük bir ivme kazandırdı. Bu süreçte, globalleşme yolculuğunda sağladığı avantajlar açısından son derece büyük bir yeri olan bir kavramın da popülerliği giderek artıyor: Global bir network. Bugün, globalleşmekten söz ediliyorken global bir network’e sahip olmaya ayrı bir parantez açmamak son derece yanlış olur, çünkü uluslararası ticarette ve küresel pazarda iyi bir global network’ün gücü, eskiye oranla çok daha yüksek! Globali hedefleyen kurumların yöneticileri için global bir network, sahip olunan net değere büyük bir katkı sunuyor. Peki, global bir network, globale açılmayı planlayan ya da bu yolculuğa başlamış bir firmaya; ne katar, ne gibi avantajlar sağlar ve hangi noktalarda yardımcı olur?

 

Hedeflerinize ulaşmanızı kolaylaştırır

Global bir network’ün, kişilere sağladığı en önemli avantajlardan biri, hedeflenen başarıya ulaşmanızı kolaylaştırmasıdır. Hiç bilmediğiniz bir pazarda, iddialı ve hedef kitleye uygun bir ürün ya da hizmetinizi piyasaya sunma planınız varsa; bu süreçteki en doğru katkıları o pazarda yer edinmiş, tecrübeye sahip, dinamikleri bilen ve sizi yönlendirebilecek kişilerden alırsınız. Böylece, hedeflerinizdeki artı noktaları daha da güçlendirebilir ve eksi yanları artıya çevirebilirsiniz.

Güven inşa etmenize yardımcı olur

Firmanızla ya da bireysel olarak yerel pazarda ne kadar iyi bir bilinirlik ve tanınırlık oranına sahip olursanız olun; bunu globale yansıtmak ilk süreçte umduğunuz kadar kolay olmayabilir. Yeni hedef pazarınızda kendi imajınızı ve marka itibarınızı güçlendirmek zaman alan bir süreç; bu noktada size referans olacak ve hem hedef kitlenizde hem de partnerlik kuracağınız kurumlarda güven inşa etmenize yardımcı olacak kişilerden oluşan global bir network ise bu noktada son derece önemli.

Yeni kapılar açar

İyi bir network, globalleşme sürecinin hangi adımında olursanız olun daima yeni imkân ve fırsatlar sunarak size yeni kapılar açar. Network’ünüzde olan kişiler sayesinde, hiç planlamadığınız bir iş birliği şansını yakalayabilir, aklınızda hiç olmayan farklı bir ortamda bulunabilir ve hiç ummadığınız bir anda size ve firmanıza büyük bir güç katacak kişilerle tanışabilirsiniz. Network’ünüzde olan bir kişinin, sadece bir kişi anlamına gelmediğini unutmayın; ne kadar çok kişi ile ilişki geliştirebilirseniz o kadar fazla farklı network’ün içine katılmış olursunuz. Böylece, yerelde ya da globalde karşınıza çıkacak yeni fırsatların sayısını artırabilirsiniz.

Farklı perspektifler katar

Kendinizi ne kadar geliştirmiş olursanız olun, bazı durumlarda kendi fikirlerinizden ve size doğru gelen noktalardan sıyrılmak, farklı bakış açılarına sahip olmak pek kolay olmaz. Benzer hedeflere ve planlara sahip olduğunuz ekip arkadaşlarınız da çoğu zaman sizinle aynı yöne bakabilir. Ancak, hiç bilmediğiniz bir pazara açılma sürecinde taze fikirler, farklı içgörüler ve tespitler en çok ihtiyacınız olacak şeylerin başında geliyor. Bu noktada, global bir network ağı size pek çok noktada, farklı perspektifler sunarak bir noktaya farklı bir pencereden bakmanıza imkân sunabilir.

Global bir network’e nasıl sahip olursunuz?

Globalleşme sürecinde global bir network’e sahip olmanın getirdiği avantajları yakalamak için öncelikle bu network’e nasıl sahip olacağınızı belirlemeniz gerekiyor.

  • İlk adım olarak, fiziki ya da online, üst seviye yöneticilerin yer aldığı toplantılara, konferanslara, etkinliklere ve buluşmalara katılın ve bunu sürekli hale getirin. Böylece hem kendi adınızı bu kişilere tanıtmış hem de sayısız isimle ilişki kurmuş olursunuz.
  • Sosyal medyayı, özellikle LinkedIn’ı aktif kullanın. Sürekli olmasa bile belirli aralıklarda kendinizle, firmanızla ve iş dışındaki hayatınızla ilgili paylaşımlar yapmaya özen gösterin. Ayrıca, network’ünüze dahil etmek istediğiniz kişilerle bağlantı kurun ve paylaşımlarını takip edin.
  • Firmanızla açılmayı düşündüğünüz pazarın önde gelen isimleriyle iletişim kurmaya çalışın; kendinizi ve hedeflerinizi iyi pazarlayın ve akılda kalıcı mesajlar verin.
  • Sektörünüzle ilgili platformları ve yayınları takip edin, bu mecralarda yer alma fırsatı yakalayın ve görünürlüğünüzü artırın. Böylece, sektörel gücünüzü artırırken sektördeki isimlerle de ilişkiler yaratmış olursunuz.

Innogate ile Avantajı Yakalayın!

Globalleşme sürecinde, global bir network’e sahip olmak, hedeflerinize ulaşma yolundaki destekler için son derece önemli. Büyük bir network’e sahip olmanız ve zengin bir ekosistemin içinde yer almanız içinse yanınızda Innogate var! Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı olarak; globale açılırken global stratejilerinizi oluşturma adımında ihtiyacınız olan birçok şeyi dedike bir ekip ve 360 derece bir içerik ile sunuyoruz. Siz de globale açılmayı hedefliyorsanız, Online Innogate Programı’na başvurun!

 

Esinlenilen kaynaklar:

https://www.ef.com/wwen/blog/language/importance-international-network/

https://www.edc.ca/en/article/international-network-essential-for-business.html

https://www.corporateconnections.com/five-benefits-of-global-networking-groups

https://www.inc.com/entrepreneurs-organization/7-tips-for-building-a-global-network.html

Deniz Kaan Akoğlu