Global Bordro Nedir ve Neden Önemlidir? 5 dakikada okunabilir

Global Bordro Nedir ve Neden Önemlidir? 5 dakikada okunabilir

Global bordro; faaliyetlerini, birden fazla ülkede yürüten firmaların standartlaştırılmış ve zamanında bordro sunabilmek için en çok başvurduğu yöntem olarak öne çıkıyor. Farklı ülkelerdeki saat ve ücret kuralları, para birimleri ve karışık vergi yasaları gibi zorlu süreçler, global bir bordro sağlayıcı tarafından kolayca yönetilebiliyor. Bu noktada, globale adım atmak isteyen şirketlerin global bordro seçeneklerini önceliklendirmesi ise hedef pazarda herhangi bir problem yaşamamak için son derece önemli.

 

Bordro nedir?

En geniş tanımıyla bordro; çalışanların kazançlarının hesaplanması, gelir ve sosyal vergilerin düzenlenmesi, ikramiye, komisyon, gider ve yan hakların yönetimi ile maaş ödemelerini içeren kapsamlı bir süreç olarak ifade edilebilir. Ayrıca; çalışanların kaydı, paydaş ödemeleri, çalışma saatleri ve ücretli izinlerin takibi de bu sürecin bir parçası.

Global bordro da benzer süreçlerin hemen her ülke için tekrarlanması anlamına geliyor. Her ülkenin kendine has yapısı olduğunu bilmek önem arz ediyor. Ülkeden ülkeye değişiklik gösteren vergi ve iş kanunları, farklı dil ve ölçü birimlerindeki elektronik tablolar ve gider faturaları, globale açılan firmalar açısından zorlu ve karışık bir süreç. Nitekim, bordro profesyonelleri, bahsi geçen tüm konuları aynı anda çok daha büyük bir ölçekte ele almak ve yeni pazara uyumlu kalmasını sağlamak zorunda. Aksi bir durum, yüksek uyumsuzluk cezaları ve hapis cezası gibi problemler yaratabilir.

Profesyonel destek almakta fayda var

Global bir bordro sistemiyle yola çıkmak, bahsedilen zorlukları kolaylaştırmakta etkin bir rol oynayabilir. Ülke içi deneyime ve kaynaklara sahip bölgesel profesyoneller, firmaya ihtiyaç duydukları en ağır koşullarda bile destek olabilir ve yerele dair uzmanlıklarını artırabilir. Global bordronun iş gücü kollarına zamanında ve doğru şekilde ödemelerini yapabilme kabiliyeti de bahse değer bir diğer artı. En nihayetinde çok sayıda departmanın iş yükü hafiflerken; birimler nezdinde çalışanların üretkenliğine ve çalışma kültürüne odaklanma ön plana çıkabilir.

Global bordro türleri neler?

Uluslararası pazarda iki ana global bordro çözümünden bahsetmek mümkün. İlki, belirli bir pazarda çalışanlar için bordro yönetimini idare edecek yerel bir satıcı bulmak. Çok sayıda firmanın tercih ettiği bu yöntem, ülkenin yerel iş kanunlarına ve kültürüne aşina yerle bordro uzmanlarınca işlerin yürütülmesine imkân tanıyor. Olası bir vergi ya da iş kanunlarına yönelik değişimlere de kolayca uyum sağlama avantajı sunuyor. Bu seçeneğin dezavantajı ise firmayı yerel uzmanlara fazlaca bağımlı kılmak, bordro süreçlerindeki görünürlüğü sınırlamak ya da güvenlik risklerine açık hale gelmek.

İkinci yöntem ise herhangi bir uluslararası pazarda tüm bordro işlemlerinin sorumluluğunu üstlenen bir satıcı ile anlaşmak. Dahili yönetim, maliyet ve karışıklığı azaltmak için dünya genelinde güvenilir bordro satıcılarıyla ortak olan bu bordro toplayıcı, bütün global bordro ihtiyaçlarının karşılanması adına sağlam ve kapsamlı bir çözüm olabilir. Bununla birlikte bu modelin sözleşme ve hizmetler kapsamında hızlı değişikliklere izin vermediğini, bürokratik süreçlerin iletişimi yavaşlatabildiğini de hesaba katmak gerekiyor.

Global bordro, kayıtlı bir işverenle nasıl çalışır?

Uluslararası bir bordro sistemi kurmanın birkaç yolu bulunuyor. İlki, Kayıtlı İşveren (EOR) ile ortak olmak. Firma adına; çalışanların işe alımı, ödemelerinin yapılması, bölgesel risklerin elimine edilmesi, yerel işgücü gereksinimleri ve uyumluluğunun ele alınmasıyla birlikte şirket yalnızca ekibine liderlik etmeye odaklanabilir hale geliyor.

Profesyonel İşveren Kuruluşu (PEO) ile çalışmayı seçmek de bir diğer yöntem. Şirketin insan kaynakları ekibiyle sıkı çalışan bu yöntemde işleyiş konusunda firma yasal olarak işveren statüsündeyken, daha yüksek düzeyde kontrol sahibi olma avantajı elde ediyor. İmzalanacak bir sözleşme ile serbest çalışanlarla çalışmayı seçmek, birden fazla ülkede ofis kurmak ya da merkezi bordro işleme gibi otomasyonlardan yararlanmak da tercih edilebilecek diğer seçenekler olarak masada yerini alabilir. Üstelik tüm seçenekler için global bordro tanımı aynı!

Innogate ile sürprizlere yer yok!

Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı; uluslararası bağlantılara erişim, yeni pazarlara açılma, iş modeli ve stratejisi geliştirme gibi çok sayıda konuda sunduğu avantajlarla globale açılan firmaların ihtiyacı olan hemen her konuda profesyonel destek sunuyor. Global dünyada iş yapış biçimleri bahse değer konulardan sadece biri! Innogate Online ile uluslararası pazara açılırken stratejinizin ne olacağını en başında belirleyebilir, Innogate Online Connect ile de firmanızın küresel yeteneklerle bağlantı kurması, potansiyel müşterilerine ve iş birliklerine gitmesi aşamalarında rahatlıkla destek alabilirsiniz. Siz de geç olmadan Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı’nda yerinizi alın!

 

Kaynak:

https://velocityglobal.com/blog/what-is-global-payroll/

https://papayaglobal.com/what-is-global-payroll/

https://www.letsdeel.com/blog/what-is-global-payroll