GLOBAL EKİP YÖNETİMİ İÇİN DOĞRU ADIMLAR NELER? 7 dakikada okunabilir

GLOBAL EKİP YÖNETİMİ İÇİN DOĞRU ADIMLAR NELER? 7 dakikada okunabilir

Şirketler çok iyi bir operasyon sürecine sahip olabilir, harika bir pazarlama planı çizebilir, kusursuz bir satış yönetimi yapabilir ya da eşsiz bir kullanıcı deneyimi sunabilir; bu iş süreçlerinin tamamı iyi bir ekip sayesinde ortaya çıkar. Yeni bir pazara girerken ya da farklı bir ürünü piyasaya çıkarırken hedef ne olursa olsun, bu hedeflere ulaşılmasını sağlayacak güçlü bir ekibin varlığı, her şeyden önce gelir. Birçok firma, rakiplerinden kendilerini ayıran en önemli özellik olarak; iyi, güçlü ve uzman bir ekip kadrosuna sahip olmasını gösterir. Bunun en önemli nedenlerinden birisi, büyük firmaların “ekip” kavramının gücünü iyi kavramış olması. Çünkü İyi bir ekip, hem marka itibarınıza ve kurumsal itibarınıza katkı sunarken hem de satışlarınızın artmasını ve daha fazla kar elde etmenizi sağlar.

Özellikle pandemi sürecinde, bireylerin hiç alışık olmadığı çalışma düzenleri iş dünyasına ortaya çıktı. Hibrit çalışma sistemi artık bir tercih olmaktan çıktı, uluslararası işe alımların sayısı arttı. Çalışan motivasyonunu ve iş kalitesini korumak, insan kaynaklarının en önemli gündemlerinden birisi haline geldi ve “Doğru ekip yönetimi nasıl olmalı?” sorusu doğrultusunda pek çok yeni adım atıldı. Bu durum, aslında global bir ekibin nasıl yönetileceğine ve globalleşme sürecinde doğru ekip yönetiminin nasıl olması gerektiğine dair de somut çıktılar ortaya koydu.

 

Globalleşme sürecindeki firmalar için ekip yönetimi konusu oldukça önem arz ediyor. Küresel pazara adım atmak; daha geniş bir yetenek havuzuna ulaşma, çeşitlilik, daha kapsayıcı bir ekip yapısı gibi avantajları beraberinde getirse de aynı zamanda kültür, çalışma düzeni, dil, etik anlayışı, çalışanların beklenti ve talepleri gibi noktalarda farklılıklar da ortaya çıkabiliyor. Bu durum ise ekip yönetimini kısmen daha zor bir hale getiriyor.

Peki, yeni pazarlara açılma sürecinde olan ya da mevcut durumda globale açılmış bir firmaysanız, global ekip yönetimi için hangi adımları takip etmelisiniz?

  1. Ekip yapılarınızı ve kurumsal değerlerinizi net şekilde çizin

Globale açılırken, ekiplerinize farklı ülkelerden birçok kişi katılır ve doğal olarak çalışanlar arasında fiziki bir boşluk oluşur. Bu boşluklardan doğan karışıklığı önlemek için ekip yapılarınızı net bir şekilde belirlemelisiniz. Çalışanların sorumlulukları, görevleri ve raporlamaları bir sisteme bağlı olarak çizilirse, ekiplerin yönetimi çok daha kolay ve sağlıklı bir hale gelir. Ayrıca, firmanızın kurumsal değerlerini vizyon ve misyonunuz doğrultusunda belirlerseniz, çalışanlarınızın da ortak bir amaca sahip olmasını sağlarsınız ve iş süreçlerinin tamamında aynı değerler üzerine kurulu bir işleyişi yaratmış olursunuz.

  1. Global ekip yönetimi için teknolojiyi kullanın

Teknolojinin iş dünyasına kattığı avantajlardan bir tanesi, ekip yönetimini daha kolay, ölçülebilir ve sağlıklı bir hale getirmesi. Ekip üyeleriyle etkili bir şekilde iletişim kurmak için teknolojiyi de aktif olarak kullanmalı, ücretsiz ya da düşük bütçelerle ulaşabileceğiniz araç ve platformlardan faydalanmalısınız. Video konferans uygulamaları, çalışanların tamamının dahil olacağı intranetler, ortak takvim kullanma araçları gibi farklı kanallar, global ekibinizi yönetirken size katkı sunar. Unutmayın; ekip yönetimi süreçlerinde teknolojinin gücünden faydalanmak, yalnızca kısa vadede değil uzun vadede de iş akışlarını, proje süreçlerini ve planlamaları daha iyi hale getirir.

  1. Kültürel farklılıkların farkında olun

Kültürel farklılıklar, ekip yönetiminde büyük bir bariyer olarak görülebilir; ancak doğru adımlarla bunu bir öğrenme fırsatına ve çeşitliliğin gücüne çevirebilirsiniz. Bu farklılar, dikkate alınmazsa çalışanlar üzerinden son derece olumsuz etkiler yaratabilir, yapmanız gerekenler ise farkındalık ve samimiyettir. Dini ve milli bayramlar, özel günler, anma ve yas günleri, kutlama ritüelleri gibi spesifik konulara özen gösterin ve bunu bir motivasyon artırıcı kaynak olarak görün. Ayrıca, kültürel unsurlar dışında çalışma düzenleri aynı ekipteki bireyler için bile farklı olabilir. Örneğin, Japonya’daki çalışanların kıdeme derin bir saygısı vardır, ancak İskandinav ülkelerindeki çalışanlar daha az resmi iletişimi ve diyalogu tercih eder.

  1. Ekip içi ve ekipler arası iletişimi artırın

Fiziki bir ortamda ve insanların birbiriyle yan yana olduğu ofislerde iletişimi sağlamak kolaydır ancak globalleşme sürecinde tüm çalışanlarınızı bir ofiste barındırmanız pek olası değildir. Bu durum hep ekip içindeki kişilerin hem de hem de ekiplerin arasında etkileşimin azalması anlamına gelir; bunu engellemek içinse ekip içinde iletişimi ve diyaloğu artıracak adımlar atmalısınız. Düzenli online toplantılar, ekiple bağlantıda kalmanızı ve bilgi aktarımını kolaylaştırır. Diğer yandan; belirli zaman aralıklarıyla düzenleyeceğiniz doğum günü kutlamaları, bilgi paylaşımını sağlayacak etkinlikler, çekilişler, motivasyon artırıcı buluşmalar da çalışanlarınız arasında sadece iş ilişkisi buluşmasını engeller. Böylece, birbirine daha bağlı, birbirini daha iyi tanıyan ve iş dışında bir birliktelikler kuran çalışanların olduğu bir ekibe sahip olursunuz.

  1. Güven ilişkisine dayalı bir çalışma ortamı yaratın

Global ekiplerdeki en büyük problemlerden birisi, ölçümleme ve değerlendirmedir. Bunu, eğer baskı, sık kontroller, şüpheci yaklaşımla çözmeye çalışırsanız çalışanlarınız üzerinden olumsuz bir etki yaratmış ve ekip yönetimindeki en temel hatalardan birini yapmış olursunuz. Çalışanlarınıza güvenin, onlara güvendiğinizi hissettirin, güven konusundaki endişelerini tamamen ortadan kaldırmaya çalışın ve size güvenmesini sağlayın. Çalışanlar daha özgür, şeffaf ve dürüst bir iş ortamında çok daha iyi performans gösterir. Böylece iş kalitesini artırırken daha sürdürülebilir bir ekip modeli de yaratabilirsiniz.

Innogate her adımda yanınızda!

Globalleşmek, birçok konuyu ve alanı en iyi şekilde düşünmenizi gerektiren zorlu bir yolculuk. Global ekip yönetimi ise bu süreçteki en önemli adımlardan birisi. Sizi küresel çapta başarıya götürecek çalışanlarınızın en iyi performansa firmanıza katma değer sağlaması için doğru bir ekip yönetimi olmazsa olmaz. Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı olarak, ihtiyaç duyacağınız tüm konularda ve her adımda size destek oluyor; insan kaynakları ve ekip yönetimi adımlarınızı en doğru şeklide atmanızı sağlıyoruz. Siz de globale açılma sürecindeyseniz ya da yakın hedeflerinizden birisi global bir firma haline gelmekse, Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı’na başvurun!

 

Esinlenilen kaynaklar:

https://hbr.org/2015/10/global-teams-that-work

https://northwest.education/insights/careers/10-ways-to-manage-a-global-team-successfully/

https://online.hbs.edu/blog/post/how-to-manage-global-teams

https://commit-global.com/7-ways-to-successfully-manage-international-teams/

 

Deniz Kaan Akoğlu