Global Güçlükleri Aşma Kılavuzu 6 dakikada okunabilir

Global Güçlükleri Aşma Kılavuzu 6 dakikada okunabilir

Globale açılan şirketlerin birçoğunun, ilk dönemde başarısız olduğuna dair genel bir düşünce olsa da istatistikler bunun tam aksini söylüyor. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun verilerine göre, şirketlerin yüzde 80’i, ilk 2 yılda hayatta kalıyor ve yarısından fazlası 5 yıla ulaşıyor. 10 yılın sonunda faaliyetlerini sürdürmeye devam eden şirketlerin oranı da yüzde 35. Dikkate alınması gereken nokta ise globale açılmayı uzun vadeli bir süreç olarak görebilmek ve çalışmaları buna göre şekillendirmek. Bu yolda global güçlüklerin üstesinden gelme kılavuzu tam size göre!

 

Doğru ekiple yola çıkın

Globale açılma kararı başarısızlıkla sonuçlanan şirketlerin en sık yaptığı hata, uluslararası pazarlara açılmayı en hızlı şekilde tamamlamayı hedeflemek. Doğru araştırma yapılmadan kurulan ekip ve yeni pazarda karar almaya yetkisi olmayan kişilerin bir arada olduğu çalışmalar genellikle hayal kırıklığıyla sonuçlanıyor. Bu noktada; şirketin, en iyi ekibi bir araya getirirken kendini kanıtlamış üst düzey yöneticilerin liderliğe gelmesi başarı şansını artırıyor. Çalışanların kariyer hedeflerine hitap eden çalışmalar da yine doğru adayların kazanılması yolunda son derece önemli. Zaman sıkıntısı yaşayan firmaların küresel Personel Dış Kaynak Kullanımı (PEO) da değerlendirmeye değer bir diğer seçenek.

Yerel pazarı tanıyın

Çok sayıda şirket, globale açılma kararı sonrasında yerel pazara uyum sağlamakta zorlandığının farkına varıyor. Uyum sorununun temeli genellikle piyasayı tekelleştiren bir rakibin varlığı ya da hedef kitlenin sunulan tekliflere ilgisizliği olabiliyor. Bu yüzden pazara uyum sağlamanın yolu ürün ya da hizmetin tasarlanması ve üretilmesi adımından çok daha önce başlıyor. Yerel pazarın nasıl işlediğine ve hedef kitlenin alışkanlarına dair detaylı bir araştırma yürütmek, bu senaryoyu tersine çevirebilir. Şirket için SWOT ve pazar bölümlendirme analizi yapmak, rakipleri incelemek ve pazarda doldurulabilecek boşlukları aramak atılması gereken başlıca adımlardan.

Doğru ürünü ya da hizmeti oluşturun

Firmaların karşılaştığı bir diğer güçlük, uluslararası pazar için doğru ürün ya da hizmeti sunabilmek. Yeni pazardan pay almak için ikinci adımdan itibaren yapılan araştırmalar büyük önem taşıyor. Hangi ürünün hangi hedef kitleye ve ne şekilde sunulacağı, nasıl oluşturulacağı ve nasıl bir fayda yaratacağı yönündeki kararlar bu sayede rahatlıkla verilebilir. Müşterilerin güvenini kazanabilmek adına benzersiz ve yüksek kalitede bir ürün sunabilmek de fazlasıyla değerli. Ürünün yerelleştirmesi de asla es geçilmemesi gereken bir adım. Hedef kitleyle daha etkili bir iletişim kurabilmek için ambalajın güncellenmesi ya da isimlerin tercüme edilmesi gibi basit bir adım dahi önemli dönüşler sağlayabilir.

Şeffaf bir şekilde büyüyün

Globale açılma süreci içi oluşturulan harika bir ekip ve dizyan edilen ürün/hizmetlerden sonraki adım şirketinizi bu doğrultuda genişletmek ve bu süreci olabildiğince şeffaf şekilde yürütmek.  Şeffaflık; güven oluşturur, moral yükseltir ve sonuç olarak performansı artırır. Bu doğrultuda, çalıştığı şirkete güvenen mutlu çalışanlar, başarılı olmak için daha çok gayret sarf eder.

Yerelle aynı dili konuşun

Harika bir ürün ya da hizmet sunan firmalar dahi yanlış bir iletişim stratejisiyle global pazarda başarısız olabiliyor. Şirketlerin bu noktadaki sorumluluğu, yerel kitlelerle bağlantı kurmak ve ürünleri doğru tonda pazarlayabilmek. Araştırmalar, tüketicilerin yüzde 79’unun kendi dillerinde alışveriş yapmayı tercih ettiğini gösteriyor. Yabancı web siteleri ya da ürün etiketleri genellikle ilk tercih olmuyor. Web sitesinde ülkelere özel dil seçeneklerinin olması ya da her ülke için müşterilerle ana dillerinde iletişim kurabilecek bir destek ekibinin kurulması kritik bir adım. Ayrıca, pazarlama sürecinde ürünün nasıl pazarlandığına dair argümanların kültürel farklılıklar taşıyıp taşımadığı da hesaba katılmalı.

Yasal süreçlere hâkim olun

Uyum sorunları, büyümek isteyen şirketler için ana zorluklardan biri. Her ülkenin kendine has uyum yasaları bulunmakla birlikte, gözden kaçan bir detay ciddi kayıpları da beraberinde getirebilir. Bu noktada farklı bir ülkede olabildiğince sorunsuz bir şekilde iş yapabilmek için herhangi bir yasal prosedürde elinizi güçlendirecek ve hukuki süreçlere hâkim bir ekibe ihtiyacınız var.  Bu noktada, tam donanımlı bir hukuk ekibine sahip olmak ya da profesyonel hizmet veren kurumlardan destek almak yasal sorumlulukların ve yükümlülüklerin yerine getirilmesi konusunda destek olur.

Innogate ile güçlükleri aşmak mümkün

Firmanızı global pazara açmayı planlıyorsanız, yalnız değilsiniz. Sizi başarısız olan tüm şirketlerden farklı kılacak olan; globale açılma süresince birçok firmanın yaşadığı ortak güçlüklerin üstesinden nasıl gelinebileceğini bilmek. 6 yılı aşkın deneyimi ve uzman kadrosuyla Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı globale açılma hedefi taşıyan firmaların ihtiyaçlarına yanıt veriyor. Innogate Online ile globale açılma stratejinizi en doğru şekilde planlayabilir, Innogate Online Connect’le birlikte de yeni pazarda en doğru iş birliklerine imza atabilirsiniz. Global güçlükleri kolayca aşmak için siz de Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı’nda yerinizi alın!

 

Kaynak:

https://www.bradfordjacobs.com/blog/the-art-of-expansion-how-to-overcome-global-expansion-challenges/