Global Marka Yaratmanın En Hızlı Yolu: Innogate! 5 dakikada okunabilir

Global Marka Yaratmanın En Hızlı Yolu: Innogate! 5 dakikada okunabilir

Innogate Nedir?

İTÜ ARI Teknokent olarak teknoloji ihracatını artırmak ve bu toprakların dar geldiği teknolojileri global pazarlara hazırlamak amacıyla 2014 yılında Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı’nı başlattık.

Bugün 7.’sini geliştirerek düzenlediğimiz Innogate Programı ile teknoloji firmalarına, uluslararası bağlantılara erişim, pazarlara açılma, iş modeli ve strateji geliştirme fırsatları sunarak Türkiye’nin aklını tüm dünyaya açan “kapı” görevi görmeyi hedefliyoruz.

Geçtiğimiz yıl itibariyle İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğini alarak, programa büyük bir ivme kazandırdık. Gücünü İstanbul Kalkınma Ajansı ve Kalkınma Bakanlığı’ndan alan Innogate Programı sayesinde firmalar, teknolojilerini ihraç etmek ve bir dünya markası olmak için gereken tüm süreçlerde İTÜ ARI Teknokent’in ve Innogate mentorlarının rehberliği ile teknolojilerini dünyaya açma yolunda atım atıyor.

Hızlandırma programımıza ABD’de müşteri, distribütör, iş ortağı veya yatırım bulmak, globalleşmek isteyen teknoloji şirketleri katılabiliyor. Bugüne kadar 100 firma Türkiye’deki hazırlık döneminden faydalandı ve bu firmalar arasından 54 firma ABD sürecine katıldı. 32’si Innogate sonrası uluslararası faaliyetlerine aktif devam ediyor.

Innogate olarak yaklaşımımız

Innogate programı ile yerli teknoloji firmaları için Türkiye ve ABD dönemini de kapsayan süreçte güçlü bir kaynak ayırıyoruz.

Hedefimizde global marka olma potansiyeli yüksek, ürünü daha önce müşterilerle buluşmuş, Türkiye’deki hatta Ortadoğu’daki satış kanallarını  artık daha büyük global pazarlara yönlendirmeyi düşünen teknoloji firmaları var.

Programın ilk bölümü İstanbul’da gerçekleştiriliyor. ‘Innogate Boot Camp’ olarak adlandırdığımız süreçte; ABD’den Innogate firmaları için gelen, alanında uzman isimlerle; ABD pazarına giriş stratejileri, pazar araştırması, ürünün rekabetçi avantajlarını konumlandırma, fiyatlandırma ve satış geliştirme gibi pek çok konuyu kapsayan iki aylık yoğun ve kapsamlı danışmanlık desteği veriliyor.

Programın İstanbul’daki hazırlık dönemini başarıyla tamamlayan firmalar; San Francisco, Chicago ve New York’ta potansiyel müşteriler, uluslararası yatırımcılar ve mentorlar ile bir araya geliyor. Birebir sonuç odaklı ve yoğun ilerleyen bu süreç içerisinde firmalar sektörlerine yönelik birçok bağlantıya ulaşırken, müşteri, partner ve distribütör adayları ile ilişkilerini geliştiriyor.

İlk bir aylık yoğun süreç sonrası firmalar, San Francisco ve Chicago’daki ofislerimizden ve danışmanlığımızdan 5 ay daha yararlanabiliyor. Innogate programında kapsamında, tek bir dönemde firmalar ortalama 44 saat danışmanlık, 157 saat koçluk hizmetlerinden faydalanıyor.

İşini globalleştirmek isteyen şirketler Innogate programına yıl boyunca linkten başvurabiliyor!

 

Daha önce başaranlar!

  • Wordego’nun cirosunun yüzde 80’i ABD’den geliyor.

 

  • Logiwa, tedarik zinciri yönetimine getirdiği farklı yaklaşımıyla ABD pazarına Chicago’dan girerek, yüzlerce müşteriye ulaştı ve bugün 50 Ar-Ge personeliyle büyümeye devam ediyor.

 

  • Miops yeni ürünü Capsule360 ile Kickstarter’da yalnızca 1 günde 75 bin dolara ulaşarak, hedefini üçe katladı.

 

  • WalkOVR ise ABD’de geçirdiği 1 aylık süreç geride kalmadan ilk satışını gerçekleştirdi.

 

  • Innogate 2018 firmalarından GmPly, ABD sürecinde adımlarını hızlandırarak yalnızca 2 hafta içerisinde Sarar Amerika ile anlaşma yaptı.

 

  • Perakende şirketlerinin tedarik yönetimine odaklanan iş analitiği girişimi Invent, Innogate sayesinde 2015 yılının ikinci çeyreğinde 3 binin üzerinde mağazaya sahip ilk ABD’li müşterisiyle çalışmaya başladı ve bugün cirosunun yüzde 15’i ABD’den geliyor.

 

  • Monument, 900 bin dolar ile Kickstarter’da en fazla fon toplayan Türk girişimi unvanını kazandı ve ACT Venture Partners öncülüğünde 1,4 milyon dolar yatırım aldı. Monument halen Kaliforniya’da perakende satışlarına devam ediyor.

 

  • ABD’de online olarak Amazon, Walmart, E-Bay ile kendi internet sitesi üzerinden ihracat yapan SBS, 1,3 milyon avro yatırım aldı. New York’ta 120 mağazaya giren SBS’nin Boston, San Francisco’da da perakende satış noktası bulunuyor. SBS, cirosunu 5 kat artırdı.

 

Firmaların başarılarını kendi ağızlarından dinlemek için tıklayabilir ya daInnogate ile globalleşen firmalar arasında yer almak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz!