GLOBAL PAZARA AÇILIRKEN PAZARLAMA 5.0 ETKİSİ 9 dakikada okunabilir

GLOBAL PAZARA AÇILIRKEN PAZARLAMA 5.0 ETKİSİ 9 dakikada okunabilir

Dijital çağda global pazarda şirket büyütmek için yeni medya kanallarının aktif bir şekilde kullanılması gerektiği önemli bir gerçeklik olarak kabul görürken, bu dönemi tüm değişkenleriyle birlikte algılamak, başarılı bir strateji oluşturmanın temel taşlarından sayılabilir. O halde öncelikli olarak pazarlama faaliyetlerinde yaşanan değişimi ve yeniliği sosyoekonomik ve kültürel boyutları da dikkate alarak değerlendirmek gerekir. Başarılı bir iş stratejisinin uzun araştırmalar ile test edilmiş çalışmaların ürünü olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda, günümüzde yeni pazarlama stratejilerini genel bir kavramın altında toplamak oldukça önemlidir. Pazarlama gurusu olarak bilinen Philip Kotler, pazarlama 5.0’ı tam olarak bütün bu bileşenleriyle birlikte ele alır. Peki, pazarlamanın bu yeni dönemini belirleyen ana unsurlar nelerdir? Eğer siz de global pazarda iş büyütmek için harekete geçmeyi planlıyorsanız, bu yeni dönem için oluşturabileceğiniz stratejilere birlikte göz atmaya ne dersiniz?

Pazarlama 5.0

Pazarlama gurusu olarak bilinen Philip Kotler’e göre; pazarlama 5.0 ile temel olarak ‘’insanları taklit eden uygulamaların’’ ön planda tutulduğu süreçlerin bütününden söz edilir. Yazarın da belirtmiş olduğu üzere teknoloji, pazarlamanın alanındaki dönüşümlerin tetikleyicisi olurken; yapay zekâ, artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik, robot teknolojileri, nesnelerin interneti gibi kavramlar pazarlama 5.0’ın doğasında yer alıyor. Böylelikle pazarlama süreçleri, teknolojik bir odağa doğru ilerlerken birtakım algoritmalar aracılığıyla farklı bir pazarlama dili oluşmasını sağlıyor. Bugün sosyal medyada gezinirken baktığımız bir sayfadaki ürünün birçok benzeri, birkaç dakika içinde önümüze düşüyor. Büyük bir veri zenginliğinin içinde beğeni ve zevklerimiz teknolojik bir dokunuşla birlikte farklılıklarına ve benzerliklerine göre kümeleniyor. Bununla da kalmıyor; satın alma alışkanlıklarımızın dünü, bugünü ve geleceği büyük bir veri havuzunun içinde depolanıyor. Ürün veya hizmetler test edilerek, pazardaki başarı payı hakkında hızlıca kararlar alınabiliyor. Böyle bir dönemde global pazarda hem çok parlak bir hikâye yaratabilir hem de sosyokültürel faktörlere karşı farklı stratejiler geliştirebilirsiniz. Şimdi, günümüzde dijital pazarlama stratejilerinden biri olarak kabul gören, Kotler’in pazarlama 5.0’ın bileşenlerinden biri olarak tanımladığı bir alandan söz edelim. Global pazarda fark yaratmak için ‘’çevik pazarlama’’ faaliyetlerini yürütmeye ne dersiniz? Stratejilerinizde kısa, orta ve uzun vadeli pazarlama planları yer alabilir ama belirli bir çevik yöntemle bilinçli, uzun vadeli uygulamalar gerçekleştirmek bu strateji için belirleyici olan faktörlerdendir. Pazarlamada çevik yaklaşımın öncelikli unsurlarından biri olarak deneme, tekrarlama ve küçük çaplı sürümlerden söz edilebilir. Değişmeyen, sabit planlamalar yerine sık bir şekilde yayınlanması mümkün olan denemelerle yola devam etmek bu noktada önemlidir. Çevik yaklaşım stratejisi özellikle yabancı bir ülkede şirket büyümek isteyenler için faydalı bir uygulama olarak öne çıkabilir. Denediniz ve yanıldınız diyelim… Peki tekrar deneyecek hızı ekibinizde ve ürün ya da hizmetinizde bulabilir misiniz? İşte, global pazarda emin adımlarla yürümek için bu sorulara cevap olacak nitelikte bir pazarlama uygulaması olmalı!

 

 

Çevik Pazarlama Stratejileri

Pazarlama uygulamalarında çevik yaklaşımla ilerlemek için ekibinizde farklı fikirlere sahip insanları bulundurarak, düşüncelerin çarpışarak geliştiği ve böylelikle değişime uyum sağlama konusunda yetenekli kişileri bir araya getirdiğiniz bir çalışma alanı oluşturabilirsiniz. Farklılık, uyum, değişikliğe açıklık, öğrenme döngüleri ve değer sunmaya odaklanma gibi çeşitli unsurlar, çevik pazarlama uygulamalarında yer alan ekipte olmazsa olmaz özelliklerden sayılabilir. Peki çevik pazarlama stratejilerinden neyi anlamalıyız? Eş zamanlılık, hızlı aksiyon alan bir ekip, hızlı testler, esnek ürün platformları bu uygulamalardan birkaçı…

Globalde, açılmayı hedeflediğiniz pazarda hangi ürün veya hizmetlere talep olduğunu düşünerek adım atacaksınız, hatırlamanız gereken bir konu var: Dijital çağ muğlak ve değişken bir temele sahip. Dolayısıyla kısa sürede popüler olan ve müşteride merak uyandıran ürün, ertesi gün aynı ilgiyi görmeyebilir. Bu sebeple ürüne yönelik talebi anlamak için çevik bir yaklaşımla gerçek zamanlı ilerleyen stratejiler yürütmeniz gerekir. Gerçek zamanlı analiz, hızlı tepki veren ekipler, esnek ürün platformları, eş zamanlı süreçler ve hızlı deneyler…

Dijital Çağa Uyumlu Bir Yaklaşım

Bu dönemin en önemli özelliği ürünlerin yaşam çemberinin kısalması. Bu durum hizmet sunan şirketler için de geçerli. Bu açıdan testler hızlı yapılmalı ve üründen elde edilecek kâra odaklanılmalı! Hal böyle olunca özellikle teknoloji şirketlerinin de en çok benimsediği yaklaşım çevik pazarlama uygulamaları oluyor. Çevik pazarlamanın temel odaklarından biri ise veriye dayalı stratejiler… Bu aşamada müşteri verilerinin hızlı analizi ve raporlanması da önemlidir. Çevik yazılım geliştirme ekipleri bu noktada, çalışmalarında şeffaflık ve görünürlüğü ön planda tutabilir. Bunun yanı sıra, yıllarca sürecek projeler yerine küçük iş artışlarını erken ve ön görülebilir şekilde test etmek de çevik pazarlama uygulamalarına dâhildir. Ön görülebilir maliyet ve zamanlama global pazarı hedefleyen şirketler için önemli unsurlardan değil midir? Peki ya pazar ve iş hedefi değişikliklerine hızlı uyum? Çevik pazarlama uygulamalarında başarı için birtakım ön koşulların sağlanması gerekir. Bunlar; net hedef, sponsorluk, güçlü bir ekip olarak sıralanırken ek olarak altyapının da önemi göz ardı edilmemelidir. Yeterli veriye, çeşitli analiz programlarına hâkimiyet ve doğru türde pazarlama teknolojisi altyapısı çevik stratejilerin hızına yetişebilmek için olmazsa olmazdır. Pazarlama uygulamalarında çevik yaklaşım için sürekli iş birliği ve hız oldukça önemli unsurlar olarak göze çarparken işi basitleştirerek çözüm sağlamak gerekir. Globale açılırken büyük düşünceler, girişimlerle yola çıktığınızı varsayalım. Karmaşık ve zorlu bir pazarda bu düşünceyi hayata geçirmek hiç de kolay olmayacaktır. Çevik pazarlama stratejileri; onu küçük parçalara ayırmanızı, tekrarlamanızı ve aşamalı olarak üzerinde çalışmanızı sağlar.

Akışkan Pazarlama Stratejileri

Ayrıca günümüzün pazarlama stratejileri için olmazsa olmaz olan bir kural olarak beklenmedik olanı kucaklamak da çevik yaklaşımın unsurlarından biri olarak göze çarpıyor. Sosyolog ve filozof Zygmunt Bauman’ın toplumsal bakışı üzerinden hareket edersek şunu söyleyebiliriz ki akışkan bir dönemi deneyimliyoruz. Hızlı bir değişim döngüsünün ortasında hiçbir şey aynı kalmadığı gibi üstelik bu birkaç dakika içerisinde bile gerçekleşebiliyor. O halde, önce müşteri düşüncesiyle hareket eden şirketlerin de müşterilerinin istek ve beklentilerinin her daim değişebileceğini dikkate alması gerekiyor. Pazar değişir, müşteri ihtiyaçları değişir ve tüm bunlar çok kısa bir sürede gerçekleşir. Belki de bu durumda sizin de akışkan pazar stratejileri belirlemeniz gerekir.  Son olarak, tüm bu düşünceler ekseninde şunu soralım: Peki siz ve ekibiniz global pazara açılırken tüm bu hızlı döngünün değişkenlerine karşı ne kadar hazırlıklısınız? Şunu diyebiliriz ki yurt dışına açılmadan belirleyeceğiniz çevik pazarlama stratejileri bu konuda önemli bir destek sağlayıcınız olabilir.

 

 

Innogate Her Daim Yanınızda!

Global pazara açılırken en önemli konulardan biri de doğru ve başarılı bir ekiple yola çıkmaktır. Zorlu bir süreçte yolu tek başına yürümek yerine omzunuzda bir ekibin gücünü ve desteğini hissederek ilerlemek arasında kuşkusuz önemli farklar bulunacaktır. Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı da bu doğrultuda gücünüze güç katmak için yanınızda yer almayı amaçlıyor. Sizlere iki aşamalı bir programla destek sunmayı hedefleyen bu programla birlikte, her biri kendi alanında önemli başarılara sahip danışmanların yol göstericiliğinden, bilgi ve birikiminden faydalanabilir; sonraki süreçte ise açılmayı hedeflediğiniz ülkenin pazarını daha yakından tanıma fırsatı yakalayabilirsiniz. Tam olarak şirketimi görmek istediğim yer burası diyorsanız, vakit kaybetmeden siz de Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı’nda yerinizi alın!

Kaynak:

Kotler, P. H, Kartajaya. I, Setiawan. Pazarlama 5.0: İnsan için Teknoloji. İstanbul: Nişantaşı Üniversitesi Yayınları, 2022.

https://www.agilesherpas.com/blog/what-is-agile-marketing#Software

https://www.thescrummaster.co.uk/agile/agile-marketing/

Yazar: Nigar ZULFUGAROVA