Global Pazara Açılmaya Ne Kadar Hazırsınız? Sadece 4 Adımda Test Edin 5 dakikada okunabilir

Global Pazara Açılmaya Ne Kadar Hazırsınız? Sadece 4 Adımda Test Edin 5 dakikada okunabilir

Günümüz iş dünyasındaki rekabet, şirketlerin kendilerini farklı şekillerde göstermesini; güçlerini ortaya çıkarmalarını ve networklerini kullanmalarını gerektiriyor. Bu bakış açısıyla rekabet ortamında, global pazarlara açılmak oldukça değerli hale geldi. Bu noktada, firmaların döviz geliri elde etmek, Türkiye’de elde ettikleri başarılarını ve potansiyellerini global pazara taşımak için küreselleşme adımları atması ise son derece kıymetli.

Firmalar için global pazara açılma kararı vermek oldukça zorlu bir süreç olabilir. Farklı bir kültür, farklı pazar koşulları, farklı kurallarla ilgilenirken bir yandan da müşteriyi tanımak, yeni iş ortakları edinmek ve yatırım yapmak gibi zorlukları da beraberinde getiriyor. Bu sebeple, firmaların küreselleşme sürecinde çok iyi araştırma yapmaları, enerji ve zamanlarını doğru noktaya odaklamaları gerekiyor.

Global pazara açılımda firma globalleşmeye tam olarak hazır değilse günün sonunda işler istenildiğini gibi gitmeyebiliyor. Bu da firmalara efor, zaman ve para kaybı olarak yansıyor. Tam da buradaki asıl önemli nokta kendini göstermekte: Ölçeklenebilirlik!

Peki, sizce firmanız globalleşme sürecine ne kadar hazır?

2014’ten bu yana onlarca teknoloji şirketinin globalleşmesini sağlayan Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı’nın 6 yıllık deneyimi ve uluslararası uzmanlarının desteği ile oluşturduğu iş modeli, satış, pazarlama ve yatırım aşamalarından oluşan tamamen ücretsiz Global Readiness Level Testi, global pazara açılmak isteyen teknoloji firmalarının hazır olma seviyelerini ölçümlemekte, hatta global pazara açılmış teknoloji firmalarının hangi yönlerini güçlendirebileceğini görebilmelerini sağlamakta.

Adım 1: İş Modelinizin Rekabet ve Ölçeklenebilirlik Açısından Performansını Değerlendirin!

Bir firmanın kar elde etme planı iş modelidir. Firmanın geliştirdiği; ürün/ hizmetleri, hedef kitlesini ve öngörülen giderlerini tanımlamaya yarar.

Firmaların iş modelini sıklıkla güncellemeleri gerekir. Aksi takdirde, son trendleri yakından takip edemeyip karşılaşacakları zorlukları öngöremezler. Firmanın iş modeli sürekli bir büyüme potansiyeline sahip değilse ölçeklendirilebilir değildir. Sürekli gelişmeyi hedefleyen bir iş modeli ile ilerlemeniz, firmanızın çok daha hızlı yol kat etmesine olanak sağlar.

Global Readiness Level Test’inde yer alan İş Modeli aşaması, uluslararası kabul gören iş modeli kanvası metodolojisi kapsamında, iş modelinizin rekabet ve ölçeklenebilirlik açısından performansını değerlendirmeyi amaçlar.

 

Adım 2: Firmanızın Satış Yetkinliğini Ölçümleyin!

Global Readiness Level Test’in ikinci aşaması olan “Satış”, firmanızın satış yetkinliğinin yeterliliğini, ölçülebilirliğini ve sistematikliğini değerlendirmeyi amaçlar.

Firmanızın oluşturduğu bir satış otomasyonu var mı?

Günümüzde satış otomasyonu, satış gücünün performansını ve etkinliğini artıran önemli bir faktör haline geldi. Satış otomasyonu kapsamında müşteri ilişkileri yönetimi, satış personelinin verimliliği ve etkinliğini artıran çeşitli teknolojilerin, tanımlı süreçlerin ve stratejilerin kullanılması; firmaların satış performansını artıracak gelişmeler elde etmelerini sağlar. Satış otomasyonu ve önden planlanmış stratejisi, satış ekiplerine yalnızca zaman tasarrufu sağlamakla kalmaz, aynı zamanda onların temel satış faaliyetlerine odaklanmasına yardımcı olabilir. Satış otomasyonu, potansiyel müşteri oluşturma ve firmanın büyümesi için oldukça etkili bir araçtır.

Adım 3: Satış Odaklı Pazarlama Faaliyetleriniz Yeterli mi?

Pazarlama, firmaların başarı elde etmesinde kritik bir öneme sahiptir. Günümüzdeki başarılı teknoloji firmalarına baktığımızda, satış odaklı pazarlama faaliyetleri ile başarıya ulaştıklarını görmekteyiz. Satış odaklı pazarlama yönteminde, şirketinize kar sağlayacak ürün satışının; güçlü, etkili ve satışa yönlendirmek amacıyla planlanmış pazarlama yöntemlerine sahip olması gerekir. Bu yöntemler ile ürününüzün özelliklerini, müşterilerinizin ihtiyaçlarını karşılayacak ya da sorunlarına çözüm olacak şekilde ön plana çıkarabilirsiniz.

Firmanızın pazarlama faaliyetleri satışa dönüşmede ne kadar başarılı?

Innogate’in hazırladığı testin “Pazarlama” aşaması firmanızın satış odaklı pazarlama faaliyetlerinin yeterliliğini, ölçülebilirliğini ve sistematikliğini değerlendirmeyi amaçlar.

 

Adım 4: Yatırımcıların Dikkate Aldığı Finansal Metriklerinizi Ölçümleyin!

Global pazara açılmak isteyen şirketlerin nasıl yatırım alacağını, bunun için ne yapması gerektiğini bilmesi son derece önemli. Şu an yatırım almayı hedeflemiyorsanız bile, iş modelinizin ölçeklenebilir olması için finansal metrikler önem taşımakta.

Yatırım almanız, global pazara açılırken süreçlerinizin belki de daha hızlı gelişmesini sağlayacak. Peki ama yatırımcıların dikkate aldığı finansal metriklerinizi ölçümlediniz mi?

Test’in “Yatırım” aşaması, yatırımcıların dikkate aldığı finansal metriklerin sizin tarafınızdan ölçülüp ölçülmediğini değerlendirmeyi amaçlar.

Unutmayın, ölçülemeyen işler geliştirilemez.

Innogate Global Readiness Level Testi sizin için hazırlandı! Firmanızın global pazara açılırken geliştirmesi gereken yönlerini sadece 15 dakikada ölçümleyin!

 

 

 

Kaynak:

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/69974

https://innogate.org/dogrudan-yabanci-yatirim-fdi-nedir/

http://www.mahmuttekin.com.tr/tr/makaleler~274/pazarlama-yaklasimlari~431

Oya Ayanoğlu