Global Pazarda Marka Konumlaması Neden Önemli? 5 dakikada okunabilir

Global Pazarda Marka Konumlaması Neden Önemli? 5 dakikada okunabilir

Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı’na katılan firmalarımızın, global yolculuklarında hedefe ulaşmak için gösterdikleri çalışmaları konu edindiğimiz #HedefeDoğru serimizden herkese merhaba!

#HedefeDoğru serimiz ile kendi sektöründe önemli başarılar elde etmiş yerli teknoloji firmalarımızın globalleşme süreçlerinde yaşadıkları problemlere bakıyor ve bu problemleri nasıl çözdüklerini inceliyoruz. Serimizin bu haftaki konu başlığı “Global Pazarda Marka Konumlaması Neden Önemli?” başlığını ele alan yazısıyla BEE’O Propolis Kurucusu Aslı Elif Tanuğur Samancı bizlerle.

Aslı Elif Tanuğur Samancı, BEE’O Propolis Kurucusu

Yurt dışı pazarına girme aşaması her anlamda zorlu ama heyecanlı bir süre. Öncelikle bu süreçte şirketlerin belli başlı zorluklarla karşılaşacağını önceden kabul edip, bu yolda kendilerine bir harita çıkarması gerekiyor. BEE’O Propolis olarak, biz de BEE&YOU markamız ile globalleşmek için attığımız adımların birtakım zorlukları yanında getireceğini, bazı engellerle karşılaşabileceğimizin farkındaydık. Bu nedenle öncelikli olarak markamızı nasıl konumlandırmak istediğimiz, marka kimliğimizi yurt dışında nasıl oluşturmak istediğimize odaklandık. Globalleşme çalışmalarına başlayan ve büyüme yolunda bu doğrultuda bir yola koyulan şirketlere de bunu yapmalarını tavsiye ediyorum.

Bir markayı konumlandırırken öncelikle şirket misyonunun ve vizyonunun göz önünde bulundurması gerektiğine inandığım için, bizim de kendi globalleşme süreci haritamızı çıkartırken ilk olarak yaptığımız şey misyon ve vizyonumuzu net olarak ortaya koymak oldu. Dünyaya açılmayı hedefleyen şirketler için misyon ve vizyonlarını önceden sağlam temellerle belirlemiş olmalarının önemini vurgulamak istiyorum.

Bu noktada örnek teşkil etmesi açısından bizim sürecimizden bahsetmek isterim. BEE’O Propolis / BEE&YOU olarak misyonumuz, gıda alanında, özellikle arı ürünlerindeki uzmanlığımız ile doğal, güvenilir, yeni ürünler ve uygun teknolojiler geliştirmek; sektöre araştırma-geliştirme ve eğitim hizmetleri sunmak; Türkiye’de arıcılık ürünlerinin kalitesinin ve güvenliğinin uluslararası düzeyde kabulünün ve sürdürülebilirliğinin sağlanması için sektöre katkıda bulunmaktı. Vizyonumuz ise yenilikçilik ve sürekli gelişme yaklaşımı ile uzmanlık üzerine kurulu, bilgi üreten, doğal, güvenilir ürünleri ve teknolojileri geliştiren, Türkiye’de ve dünyada arıcılık sektörünün gelişimine ve sürdürülebilirliğine destek vererek önderlik eden, uluslararası tanınırlığı ve saygınlığı yüksek bir firma olmaktı. Özetle, oluşturduğumuz bu iki unsur, ürettiğimiz ürünlerimiz ve ürün çeşitliliğimize uygun, mümkün yani başarılabilir hedefler doğrultusunda düzenlenmiş, aynı zamanda da yolun başlangıcında olmamıza rağmen o an itibari ile “yeterince” büyüktü.  Globalleşme sürecinde tüketiciler ile oluşturulabilecek ilişkiler ve bu ilişkilerin “samimiyeti” açısından yukarıda belirttiğim faktörler büyük önem taşıyor ve şirketlerin bunu göz ardı etmemesi gerekiyor.

Yine bizim sürecimizden örneklerle tavsiye verecek olursam; yurt dışı pazarı için oluşturduğumuz BEE&YOU markamızın hikayesi de BEE’O Propolis markamız ile doğru orantılıydı. Bu da diğer unsurlar gibi oldukça önemli çünkü şirket anlayışı kapsamında tutarlılık sağlıyor ve şirketi globalleşme sürecinde “doğru” kılıyor. Yani yurt dışı pazarına başka kuruluş hikayesi, ülkemize başka kuruluş hikayesi sunmamak gerekiyor. Hikayenin özü neyse tüketicilerle onu paylaşmak önem taşıyor.

Şirketimizin kuruluş hikayesinin evrensel bir hikaye olduğunu biliyorduk ve bu hikayeyi BEE&YOU markamız için de sunacaktık. Fakat aynı zamanda globalleşme yolunda öz kimliğimizi, yani benliğimizi de kaybetmemek adına markamızın ‘‘bizden’’ bir şeyler de barındırması gerektiğine inanıyorduk. Bunu da logomuz ve sloganımız ile gerçekleştirmek istedik. Dünya markası olma yoluna baş koyan tüm markalara bu “öz benliklerini” korumalarını tavsiye ediyorum. Çünkü aslında tüm farkları ve özellikleri, yani onları o yapan faktörler, bu özden geliyor.

Bizim durumumuzda saf Anadolu propolisi ve diğer arı ürünlerine olan inancımız ve güvenimiz sonsuzdu. Ödüllü ve patentli yöntemimiz ile ürettiğimiz ürünlerimizin kalitesi ve Anadolu kovanlarından elde edildiği için zenginliği de belliydi. Biz de yurt dışı markamızda buna odaklanmamız gerektiğine inandık.

 

Slogan ve logo seçiminde bizim sürecimizde de bu unsurları göz önünde bulundurarak ilerledik. BEE&YOU logomuz ve ‘‘From the fascinating Anatolia’’ olan sloganımızı Anadolu’ya vurgu yapacak şekilde oluşturduk. Logomuzu da Anadolu’ya özel motiflerle oluşturduk. Şimdi kraliçe arıyı ‘‘Anadolu’nun Kraliçesi’’ şeklinde tüm dünyaya sunuyoruz. Anadolu arı ürünlerini tüm insanlığa ulaştırıyor ve bir dünya markası yapma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. BEE’O Propolis / BEE& YOU olarak Innogate’e dahil bir firma olmaktan da gurur duyuyoruz.

Globalleşme yolunda baş koymuş tüm şirketlere asla yılmamalarını tavsiye etmek istiyorum. Ülkemizden başarılı dünya markaları çıkması beni çok mutlu ediyor ve gururlandırıyor. Tüm şirketlere kendi süreçlerinde başarılar diliyorum.