Global Sosyal Medya Stratejisi Oluşturma 4 dakikada okunabilir

Global Sosyal Medya Stratejisi Oluşturma 4 dakikada okunabilir

Sosyal medya işletmelerin görünürlüğü ve müşteri etkileşimi noktasında en işlevsel uygulamalardan biri. Peki, sosyal medya stratejisinin sınırlarının global çapta genişlemesi gerekiyorsa? Hangi platformların tercih edilmesi gerektiği ve oluşturulacak planlamanın içeriği fazlasıyla önemli. Bir örnek üzerinden gidecek olursak; ABD’de sosyal medya kullanımı %80 dolaylarında. Almanya’da internet kullanıcılarının %64’ünün Facebook hesabı bulunuyor. Birleşik Arap Emirlikleri’nde ise bu oran %90! Çin’de de nüfusun %52’si satın alma araştırmalarında önce sosyal medyaya başvuruyor. Çıkarılacak mesaj açık, işletmeler globalde hangi ülkeye açılırsa açılsın sosyal medyada varlık göstermesi ve her bölgenin eğilimlerine uygun bir içerik üretmesi zorunlu gözüküyor.

Marka kimliğini ve sesini tanımlamada global bakış açısını esas almak gerekiyor. Tabii bu süre zarfında dil seçimi ve içerik yönetimi konusunda tüm detayları netleştirmiş olmak gerek. Global marka sesiniz, büyüme hedeflerinizle tutarlı olmalı. Araştırmaya dayalı bir strateji, hayati önem taşımakta.

Önceden planlanmış reklam kampanyalarının ve ürün duyurularının genel merkez tarafından oluşturulmasında ya da yerelleştirilmesinde herhangi bir sorun yok. Bilinmesi gereken bu adımın yerelleşme stratejisinde oldukça küçük bir karşılığı olduğu. Yeni pazardaki kitlenin ilgisini çekebilmek adına yerel topluluk yöneticilerine, ürünlere ve yerel pazar hedeflerine aşina olmak çok daha önemli. Kullanıcılara nasıl ve ne zaman cevap verileceği, müşterileri yakından ilgilendiren içeriklerin oluşturulması noktasında yerel sosyal yönetim kaynaklarına kulak vermek gerekli. Ek olarak, influencerların pazardaki rolünü değerlendirmekte de fayda var. Genel olarak, küresel-yerel yaklaşım sosyal medya içeriğinde daha fazla özgün ve sosyal olacaktır.  Bu da firmaların pazarın ihtiyaçlarına daha duyarlı olmasına olanak sağlayacaktır.

Doğru platform üzerinden ilerlemek önemli

Global sosyal medya dendiğinde akla ilk olarak Facebook, Twitter ve Instagram geliyor olabilir. Oysa, ABD’de LinkedIn’de de varlık göstermek son derece önemli. Almanya’da da B2B ve işe alımlarda XING en popüler uygulamalardan. Yine VKontakte (VK) ve Odnoklassniki (OK), Rusya’daki en popüler sosyal medya siteleri olarak göz çarpıyor. Çin’de WeChat, Güney Kore’de ise Naver gibi uygulamalar da üstünlüğünü koruyor.

Pazar araştırması yapıldıktan sonra hedef kitleye uygun platform seçiminin yapılması gerekiyor. Şimdi ise her platforma özel yayın ritmi oluşturmanız gerekiyor. Örneğin, Fransa’da sosyal medya kullanıcıları sabah saatlerinde Facebook’u tercih ediyor. Öğle vaktinden itibaren ise Twitter ve Instagram’ı kullanıyor. Sadece bu bilgiyle bile globale açılmak isteyen firmaların sosyal medyada görünürlüğünü ve etkileşimini arttırmak için ilk adım atılabilir.

Zevkler ve renkler küresel olarak değişiyor

Her pazarın kendine has bir zevk ve beğeni kriteri olduğu kesin. Japonya’da en popüler sosyal medya platformunun YouTube olduğu göz önüne alındığında video içeriğine ilgi gösterilmesi ya da Çinli kullanıcıların özelleştirilebilir ve kişisel bağlantılarla daha fazla etkileşime geçmesi göz önünde bulundurulabilir. Tüm bunlar, çeviri yoluyla hazırlanacak içeriklerin her zaman pazarda karşılık bulamayacağını gösteriyor denebilir. Bunun yerine yerel pazara hitap eden ve tercih ettikleri platformlara özel sıfırdan içerik oluşturmanın önemini ortaya koyuyor. İhtiyaç duyulan bilgileri pazardaki bir sosyal medya uzmanından ya da birden fazla bölge konusunda uzmanlaşmış bir iş ortağından edinmek hiç de zor değil. Yeter ki verilerin global sosyal medya stratejinizi yönlendirmesine izin verin.

Kaynak: https://www.wordbank.com/us/blog/social-media/global-social-media-strategy/