Global Vizyona Nasıl Sahip Olunur? 5 dakikada okunabilir

Global Vizyona Nasıl Sahip Olunur? 5 dakikada okunabilir

Globale açılma söz konusu olduğunda, iç pazarda elde edilen başarının benzer nitelikler taşıyan pazarlarda da benzerlik göstermesi beklenir. Ancak, yeni bir pazara açılırken mevcut başarıyı korumak ve sürdürmek,  sanıldığından çok daha karmaşık bir süreç. İlk adımda global bir vizyonla strateji kurmak şart. Yeni bir pazara adım atarken, dikkat edilmesi gereken noktaları ve alınması gereken aksiyonlar, kalıcı bir başarının da anahtarı.

 

Anlaşılır olun

Uluslararası alanda, şirketler için en önemli kriterlerin başında anlaşılır olmak geliyor. Dolayısıyla yeni bir pazara açılırken iletişim kurulması beklenen dil için yol haritası oluşturmak gerekli. Örneğin; bir yazılım ürünü ya da web sitesi söz konusu olduğunda kodların, çevirileri kolayca barındırabilecek şekilde yazılmış olması son derece kritik. Çeviriye yapılacak yatırım ilk etapta zaman alacakmış gibi görünse de sistemli bir planla birlikte kolayca karşılık bulabilir.

Kaliteden taviz vermeyin

Globale açılmak, yerel metinleri farklı bir dile çevirmekten ibaret değil. Çevirinin kalitesi, global iş yapış biçimleri açısından oldukça önemli ve değerli. Pazarlama iletişimi materyallerinin faaliyet gösterilecek bölge tarafından rahatça anlaşılabilecek bir tonda hazırlanması, herhangi bir yanlış anlaşılmaya sebebiyet vermemesi ve hedef pazarın kültürel değerlerine dikkat ederek belirlenmesi mutlaka üzerinde durulması gereken adımlar.

Birçok dile hitap edin

Birden fazla dilin konuşulduğu bir müşteri tabanı, aynı oranda zaman dilimini ve yabancı dili kapsayan müşteri desteğine ihtiyaç duyar. Bu yüzden zaman kaybetmeden gerekli yabancı dil yeteneği bulmak ve istihdam etmek şart. Firmaların mevcut müşteri destek ekibinde mi yer alacağı yoksa hedef pazarda yeni bir yerde mi olması gerektiği de ayrıca değerlendirilmeli. Farklı lokasyonlardaki çalışanların koordineli bir şekilde çalışmasına imkân tanıyan ve farklı saat dilimlerinde dahi senkronize olmalarını sağlayan yapıların varlığı globalde iş yapmanın en büyük gerekliliklerinden biri.

Ürün pazar uyumuna dikkat

Her pazarın kendine has oyuncuları, alışkanlıkları ve dinamikleri bulunuyor. Bunların hepsi, firmaların başarısı üzerinde yadsınamaz bir öneme sahip. Resmi lansman öncesinde pazara dair detaylı bir araştırma ve hazırlık yapmak, yeni pazara giriş için olmazsa olmaz. Lansman öncesi faaliyetlerin en önemli adımlarından biri de global strateji oluşturulurken olası tuzaklara dikkat çekilebilmesi adına yerel uzmanlardan ve profesyonellerden destek almak.

Yasal düzenlemelere hakim olun

Belirli bir ürün ya da hizmetle ilgili düzenlemeler, pazardan pazara önemli ölçüde farklılık gösterebilir. En basit adımlar dahi yasal otoriteler tarafından en ince ayrıntısına kadar düzenlenmiştir. Uluslararası piyasada ticaret yapmadan önce yasal düzenlemeleri incelemek adına gereken süreye de dikkat edilmesi gerekiyor. Yerel ve pazardaki hukuki düzenlemelere hâkim bir uzmandan destek almak da yine firmaların yükünü hafifletecek bir adım olabilir.

Finansal detaylara hâkim olun

Global strateji oluşturulurken firmaların en önemli ödevlerinden biri de finansal konulardaki düzenlemeleri detaylı bir şekilde planlamak. Yeni pazarda nasıl ödeme kabul edileceği, ürün ve hizmetlerin farklı para birimleri üzerinden nasıl fiyatlandırılacağı ya da uluslararası vergi yükümlülüklerinin neler olduğu mutlaka belirlenmeli. Ek olarak; pazarda varlık gösterilen süre boyunca gerekli olabilecek ek kaynakların varlığı ve kullanım özgürlüğü de işlerin sürekliliğini sağlamak noktasında oldukça önemli bir yere sahip.

Pandemiye özel bir parantez açın

Geçtiğimiz iki yılın gündemini belirleyen pandemi, global strateji oluşturulurken her daim masada yerini almalı. Nitekim pandemi sonrası dünyada tüketici alışkanlıklarından küresel tedarik zincirlerine, işgücü istihdamından uzaktan çalışma modellerine kadar neredeyse tüm kurallar baştan yazıldı. Gelinen noktada ise sektörün önemli oyuncuları pandeminin iş ortamını ve iş yapış biçimlerini küreselleştirmeden uzaklaştırmayacağı yönünde birleşiyor. Yeter ki firmalar değişen koşullar karşısında esneklik ve uyum sağlama yetenekleri geliştirebilsin. Stratejik ortaklıklar geliştirmek, dijitale yatırım yapmak ve tedarik zincirini kolaylaştırmak yeni normalde başarının anahtarı.

Innogate ile global strateji cepte

Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı, 6 yılı aşkın deneyimi ve uzman kadrosuyla globale açılmak isteyen firmaların önündeki sınırları teker teker kaldırıyor. Innogate Online ile uluslararası pazarlara açılma, iş modeli ve stratejisi geliştirme süreçlerini hiç olmadığı kadar kolaylaştırabilir; Innogate Online Connect ile de global bağlantılara erişim, uluslararası pazarlara açılma, iş modeli ve stratejisi geliştirme fırsatlarını rahatlıkla elde edebilirsiniz. Siz de geç olmadan Uluslararası Hızlandırma Programı’nın başarı hikayelerinde yerinizi alın!

 

Kaynak:

https://www.entrepreneur.com/article/335990

https://www.globaltrademag.com/covid-19-introduced-a-backdrop-of-uncertainty-but-also-opportunity-how-businesses-can-navigate-international-expansion/