Globalde 2022: Tamam mı, Devam mı? 4 dakikada okunabilir

Globalde 2022: Tamam mı, Devam mı? 4 dakikada okunabilir

Global pazarda iş yapış biçimleri, son iki yılda neredeyse geri dönüşü olmayacak şekilde değişti. Pandemi etkisiyle birlikte küresel tedarik zincirlerinin önemi bir kez daha anlaşıldı, ticari operasyonların birçok adımında farklılaşmalar oldu ve globalleşmenin işletmeler ve toplumlar üzerinde rolü arttı. Geçen iki yılda fiziksel kısıtlamalar artsa da bugün gelinen noktada dijital alandaki problemler hiç olmadığı kadar aşıldı. Sayısız gelişmeyle tamamlanan bir yılın ardından 2022 de globalde değişim ve gelişimin devam edeceğinin sinyallerini veriyor. Peki, tüm bu gelişmeler ışığında yeni yılda firmaların globale açılırken hangi kriterleri göz önünde bulundurması gerekiyor?

 

Yeni normal: Uzaktan çalışma

2020 yılının ilk yarısında iş dünyası, karantina kavramıyla tanıştı. Bu durum birçok şirketi, faaliyetlerini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmek adına uzaktan çalışmak zorunda bıraktı. Geçen sürede global dijitalleşme ve iletişim teknolojilerinin hızlı gelişimi sayesinde, birçok firma yalnızca uzaktan çalışmayı benimsemekle kalmadı, uzun vadeli bir çalışma sistemi olarak iş süreçlerine entegre etti. 2021’e gelindiğinde hibrit model gibi esnek yaklaşımlar artık yaygın çalışma yöntemi olarak kabul edildi.

2022’de globalleşmenin yalnızca uluslararası ticaretten ibaret olmayacağı öngörülüyor. Yükselen trend ise şirketlerin global yetenekleri kazanmak adına rekabet etmesi. Uzaktan çalışma modellerinin yaygınlık kazanması, dünyanın her yerinden çalışanları ekibe katmayı kolaylaştırıyor. Bu aşamada firmaların işe alım ve oryantasyon süreçlerini doğru yönetmesi önemli bir rekabet avantajı elde etmelerini sağlayabilir.

Verimli çalışan, memnun müşteri

Müşteri deneyimi, yeni yılda da hem markalar hem de bireyler açısından önemini artıracak.  Bu noktada, şirketler global ölçekte faaliyet göstermek ve dünyanın dört bir yanından çalışanlara fırsat vermek istiyorsa; muhataplarına değerli olduklarını hissettirmeli. Nitekim, çalışan verimliliği müşteri memnuniyetini kayda değer ölçüde etkiliyor. Müşterileri mutlu eden kusursuz bir deneyim sağlamak ancak çalışanların verimli şekilde yönetilmesiyle mümkün oluyor. Dolayısıyla, şirketler büyürken ve uluslararası sınırları aşarken, çalışanların refahını öncelikleri arasında koyması, müşteri deneyimini arttırmada kayda değer bir rol oynayabilir.

Globale açılan firmaların İnsan Kaynakları departmanlarına bu noktada önemli bir görev düşüyor. İşe alım ve uyum süreçlerini düzenlemek, farklı zaman dilimlerine uygun olarak bir iş planı hazırlamak ve yasal düzenlemeler için detaylı bir plana sahip olmak, sorunsuz bir iş akışı için kritik öneme sahip.

Gelecek dijitalde

2022’de öne çıkmak isteyen firmaların bir diğer önemli adımı, dijitale yatırım yapmak. Kâğıt dosyalar üzerinde çalışmak ya da çalışanları manuel organize etmek artık yeni çağın getirdiği düzenden çok uzak. Kağıtsız çalışmanın çevreye sunduğu pozitif etkinin yanı sıra dünyanın her yerinden işleri yönetme ve inceleme aşamasında sunduğu sayısız avantaj da göz önünde bulundurulmalı.

Ayrıca, mevcut dijital araçlardan yararlanmak global işgücünü yönetmeyi çok daha basit hale getirerek kuruluşlara büyüme fırsatı veriyor. 2022’de globale açılırken dijitalleşme hedefi için güçlü bir iş ortağından destek almak da işleri hiç olmadığı kadar hafifletebilir.

Innogate ile global rotanızı çizin

2020 ve 2021 iş dünyasında kuralların yeniden yazıldığı yıllardı. 2022 ise geçen iki yıla göre çok daha fazla umut vadediyor. Dolayısıyla; yeni normali benimsemek, çalışan verimliliğini artırmak, müşteri deneyimine odaklanmak ve dijital teknolojilere yatırım yapmak gibi adımları mutlaka iş planınıza dahil emelisiniz.

“Peki ama nasıl?” sorusu için adres: Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı! Globale açılma stratejinizi oluştururken güncele hâkim ve deneyimli bir kadrodan destek almak, zorlu süreçleri kolaylaştırma ve uyum süreçlerini hızlandırmada elinizi bir hayli güçlendirebilir. Siz de yeni yılda globale ilk adımınızı atmak istiyorsanız Online Innogate Programı’nda geç olmadan yerinizi alın!

 

Kaynak:

https://topsourceworldwide.com/global-expansion-in-2022-are-you-ready-to-hit-go-on-your-plans/