Globalde Dijital Pazarlamanın Gücü 4 dakikada okunabilir

Globalde Dijital Pazarlamanın Gücü 4 dakikada okunabilir

Firmanın faaliyet göstereceği ürün gamı belirlendi, buna uygun olarak pazar seçimi yapıldı ve hedef pazara uygun mesaj gözden geçirildi… Şimdi sıra, pazardaki potansiyel müşterilerle etkileşime geçmekte! Peki ama nasıl? Dijital pazarlama stratejisiyle küresel olarak trafiği artırmak ve veri toplamak hiç de zor değil. Tabii ki gerekli adımları gözden geçirerek!

Global pazarda hedefleri doğru belirlemek

Globale açılmak hiçbir işletme için bir macera değil. Uzun vadeli planlar oluşturmak ve buna uygun olarak yol haritası çizmek elzem. Giriş yapılan pazarı yakından tanımak ve müşteri profilini adeta hatmetmek de hiç olmadığı kadar önemli. Özellikle de söz konusu olan çevrimiçi dünyaysa! Trafik, etkileşim ya da satış… Hedef pazar için dijital strateji oluştururken hepsinde elde edilecek başarının nasıl bir anlam taşıdığı en ince ayrıntısına varana dek irdelenmeli. Esas olan tabii ki pazara has tüketici davranışlarına, pazar fırsatlarına ve marka bilinirliğine dayalı gerçekçi hedefler belirlemek.

 

Doğrudan satışa başlamadan önce tüketicilere araştırma ve karar verme noktasında özgür bir alan tanımlamak gerek. Tabii bu süreçte firmanın web sitesini kaç kişinin ziyaret ettiği, sayfada ne kadar süre geçirdiği ve kaç kişinin e-posta adresi kaydını bıraktığının takibini yapmak koşuluyla. Çevrimiçi pazarda başarı ve maksimum katılımın ölçeklendirilmesi, uzun vadeli satış hedefleri için oldukça değerli.

Globale açılan firmaların sıkça düştükleri hatalardan biri; stratejilerini kendi ülkelerindeki süreçlerin bir uzantısı olarak ele almaları. Oysa, hedeflenen pazara ait yeni bir strateji belirlemek gerekli. Firmaların bu noktada yapması gereken ise potansiyel müşterilere ulaşmak adına yeni dijital evrende yerel anahtar kelimelere ulaşmak. En etkin sonuca ulaşabilmek için ise pazardaki en güçlü arama motorlarından destek almak gerek. Örneğin Birleşik Arap Emirlikleri’nde faaliyet gösterilmesi planlanıyorsa Yamli, Eiktub ve Yoolki gibi arama motorlarına yönelmek doğru bir tercih olabilir.

Yerel anahtar kelimeleri araştırmanın en önemli amacı ise şüphesiz pazarlama faaliyetlerinin yerelleştirilmesi sürecine katkı sağlamak. Oluşturulacak içeriğin hedef pazardaki müşterilere ulaşması ve harekete geçirmesi şart. Diyelim ki içerik hedefine ulaştı ve müşteri reklama tıkladı. Peki nereye vardı? Açılış sayfasında karşısına çıkacak tablo, satın alma davranışı için kritik öneme sahip. Zira müşteriyi çeken konsept içerisinde bir kullanıcı deneyimi sunulması ve tasarım oluşturulması dahilinde etkin bir dönüşüm oranından söz edilebilir.

Sosyal medyanın gücüne inanın

Günümüzde küresel çaptaki birçok sosyal iletişim platformu, ürün ve hedef kitleye bağlı olarak hedefleme süreçleri sunuyor. Hatta birçoğunun e-ticaret entegrasyonları ya da oldukça popüler pazarlama seçenekleri dahi mevcut. Pazarlama departmanının işini de bir hayli hafifleten bu tür platformlarda potansiyel olarak reklamları test etmek, etkileşimleri ölçümlemek, satışları destelemek ve dünyanın her yerinden sağlıklı geri bildirimler almak mümkün.

 

İlk adımda da belirtiğimiz gibi hemen her adım hedef pazarı ve müşteri profilini tanımakla başlıyor ve mümkün hale geliyor. Bu yüzden sosyal medya içeriklerini çevirmeden ya da sosyal stratejileri yerelleştirmeden adımları sağlam atmak gerek. Birbirine bağlı zincir misali anahtar kelime araştırmasının ardından da elde edilecek verilerle inşa edilen sosyal medya stratejisi sayesinde marka bilinirliğini artırmak ve içeriğe dair etkileşimleri maksimuma çıkarmak mümkün.

Global pazarda dijital pazarlama faaliyetlerinde İngilizce’yi efektik kullanın

Dijital pazarlama stratejisinin iki önemli ayağını oluşturan dijital pazarlama ve sosyal medya kullanım seçeneklerinde göz önünde bulundurulması gereken yegâne gereklilik, dilde yeterlilik! Örnek vermek gerekirse bir pazara girmeden önce dijital süreci İngilizce yürütmek, dünyanın her yerinden trafik almanın ve ülkelerdeki pazar fırsatlarını test etmenin harika bir yolu olabilir. Nitekim böylece işletme yerelleştirme faaliyetlerini geniş bir düzleme yayarken; uluslararası büyüme potansiyelini de en üst düzeye çıkarabilir.

Kaynak: https://www.wordbank.com/us/blog/uncategorized/paid-digital-marketing-strategy/