GLOBALE AÇILACAĞINIZ DURAK NEDEN İNGİLTERE OLMALI? 4 dakikada okunabilir

GLOBALE AÇILACAĞINIZ DURAK NEDEN İNGİLTERE OLMALI? 4 dakikada okunabilir

Dil ve kültürel bariyerlerin azlığı, yetenek havuzunun zenginliği, çeşitli vergi avantajları ve daha nicesi… Hiç şüphe yok ki İngiltere, globale açılan firmalar için ideal noktalardan bir tanesi. Başarının anahtarı ise doğru zamanda doğru kaynaktan destek almakta saklı. Globale giden yolda İngiltere rehberiniz yeni yazımızda.

Dil ve kültür avantajı

Günümüzde ABD’yle birlikte İngiltere, globale açılmaya karar veren firmaların başlıca tercihleri arasında yer alıyor. İki ülke arasında koca bir okyanus bulunsa da sık tercih sebebi olmalarının başında dil ve kültürel kolaylıklar bulunuyor. Farklı lehçe ve aksanlar deneyimlense bile İngilizce üzerinden iletişim kurmak, başlı başına bir avantaj. Üstelik dil bariyerinin ortadan kalkması, çeviri ve yerelleştirme maliyetleri gibi ek masraflardan tasarruf etmeye imkân tanıyor.

 

 

Zengin yetenek havuzu

Zengin ve uzman bir yetenek havuzuna ev sahipliği yapan İngiltere, dünyanın dört bir yanından da global yetenekleri kendisine çekiyor. Global City’den derlenen verilere göre İngiltere bugün

profesyonel hizmetler ve finans sektörlerinde 2,3 milyon uzmana ev sahipliği yapıyor. Londra’da diğer Avrupa şehirlerinden daha fazla kalifiye yazılım geliştiricisi ve yapay zekâ uzmanı bulunuyor. Üstelik şehir, işgücünün yüzde 58,5’inin en az düzeyde eğitim almış olmasıyla, dünyanın en yetenekli yetenek havuzlarından birine sahip. Ek olarak BCG Küresel Yetenek Anketi de Londra’yı küresel çalışanlar için en çekici yer olarak derecelendirdi. Tüm bunlar dikkate alındığında İngiltere, yurt dışına yelken açmak isteyen firmalar için ideal rotalardan biri olarak göze çarpıyor.

Büyüyen e-ticaret pazarı

E-ticaret dünya genelinde koronavirüs pandemisinin bir sonucu olarak büyük bir patlama yaşadı. Uluslararası Ticaret Birliği verilerine göre de İngiltere’de geçtiğimiz yıl itibariyle e-ticaret, toplam perakende pazarının neredeyse yüzde 40’ını oluşturuyordu. Ayrıca İngiltere, hızla büyüyen gelişen bir teknoloji, fintech, SaaS ve B2B hizmet endüstrisine sahip. Ülkede hızlı bir yükseliş grafiği çizen diğer pazarlar arasında ise oyun, sağlık ve siber güvenlik yer alıyor. İngiltere’ye açılmak, müşteri tabanınızı büyütmek ve firmanıza değer katmak noktasında kayda değer avantajlar sunabilir.

Vergi avantajları

İngiltere’de faaliyet gösteren bir firmaya sahip olmak, çekici vergi avantajlarını da beraberinde getiriyor. Kurumlar vergisi, yüzde 19’la bölge için oldukça düşük düzeyde. Çifte vergilendirme avantajları ve katma değer vergilendirmesi gibi konularda uzmanlaşmak da oldukça kolay. Pek tabii sorunsuz bir işleyiş için en azından başlangıçta yerel vergi yasal konularına hâkim bir uzmandan destek almak yararlı olabilir.

Mevcut serbest limanlar

Bilindiği üzere serbest limanlar; gümrük vergilerinden, KDV’den ve diğer vergilerden muaf alanlar. Bu da daha düşük maliyetli oldukları, daha az evrak ücreti gerektirdiği ve İngiltere’ye gelen ürünlere değer kattıkları için ithalatı işlemek için harika bir fırsat olduğu anlamına geliyor.

Zira serbest limanlar, özellikle ürünleri global olarak taşırken, işletmelerin önemli maliyet tasarrufları elde etmelerine yardımcı oluyor. İngiltere’ye açılan bir işletmeyseniz; gov.uk sitesine kaydolarak ürünlerinizi almak için gümrüksüz bölgelerden yararlanabilirsiniz.

 

 

Innogate UK ile sınırlar kalkıyor!

Görüldüğü üzere globale açılırken rotayı İngiltere çevirmek sayısız avantajı beraberinde getiriyor. Bu yolda gerekli sorumlulukları alabilmek, önemli yetkinlikleri edinebilmek ve potansiyel tehlikelerin farkında olmak da bir hayli önemli. Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı ihtiyaç duyulabilecek hemen her aşamada yanınızda. Innogate UK ile İngiltere’ye açılırken strateji belirleme ve hazırlık sürecinizi deneyimli bir ekiple şekillendirebilir, firmanızı potansiyel iş ortaklarıyla doğrudan bir araya getirebilirsiniz. Başarı hikayeniz için siz de Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı’nda yerinizi alın!

Kaynak:

https://www.airwallex.com/us/blog/why-expand-your-business-to-uk

https://www.trade.gov/country-commercial-guides/united-kingdom-ecommerce

https://www.theglobalcity.uk/the-uk-offer/global-talent

İçerikte kullanılan görsel linkten elde edilmiştir:

https://www.manzara.gen.tr

Yazar: Nigar ZULFUGAROVA