GLOBALE AÇILAN TEKNOLOJİ FİRMALARI İÇİN ROTA NEDEN İNGİLTERE OLMALI? 7 dakikada okunabilir

GLOBALE AÇILAN TEKNOLOJİ FİRMALARI İÇİN ROTA NEDEN İNGİLTERE OLMALI? 7 dakikada okunabilir

İngiltere Brexit sonrasında dahi Dünya Bankası’nın 2020’de iş yapma kolaylığı listesinde sekizinci, Küresel İnovasyon Endeksi 2021 sıralamasında dördüncü ve 2019’da Forbes’in iş için en iyi ülkeler sıralamasında birinci olmak da dâhil olmak üzere birçok etkileyici listede yer aldı. Ülke; iş dostu altyapısı, Avrupa’ya ve müşteri tabanlarına yakınlığı konusundaki itibarıyla globale açılan firmalar açısından tercih edilmeye değer en önemli seçeneklerden biri!

 

 

 1. Vergi avantajları

İngiltere, ülkesine açılan firmalara iş dostu bir pazar ortamı sunarken uygun vergi oranlarıyla çalışmayı mümkün hale getiriyor. Yüzde 19’luk kurumlar vergi oranıyla Kanada (%26,5), Almanya (%30) ve Avustralya (%30) dâhil olmak üzere tüm G20 ülkeleri arasında en düşük orana sahip! 2023 itibarıyla vergi artışı olsa da kârı 50 bin Pound veya daha az olan işletmeler için kurumlar vergisi yüzde 19’da kalacak. Kârı 250 bin Pound veya üzerinde olan işletmeler içinse kurumlar vergisi oranı yüzde 25’e çıkarılacak. Bununla birlikte bu vergi oranının G20 ülkelerinin cari oranlarının altında veya aynı seviyede kaldığını da belirtmek gerek.

 

 1. Güçlü ekonomik yapı

İngiltere, son 50 yılda istikrarlı bir şekilde artan bir GSYİH’ye sahip. Ayrıca İngiliz ekonomisi, analistlerin Brexit nedeniyle ekonomik gerileme korkusuna rağmen büyümeye devam etti. Görece küçük nüfusuna rağmen, 2020 için 1,96 trilyon Pound (2,708 trilyon ABD Doları) GSYİH ile dünyanın en büyük altıncı ekonomisi olarak dikkat çekiyor. Hizmet ve üretim çıktısı son iki çeyrekte (Nisan-Eylül) büyüdü ve genel olarak 2021’de İngiltere endüstrilerinde çok sayıda alanda büyüme devam etti.

 

 1. Risklerden uzak iş süreçleri

Pound, dünya ekonomisi nezdinde en güçlü global para birimlerinden biri. İngiltere’ye açılmak da Pound cinsinden gelir elde etmenin etkin yollarından. Özellikle gelişmekte olan bir piyasadan geliyorsanız, yalnızca daha büyük bir piyasaya yatırım yapmakla kalmaz, aynı zamanda daha değişken para birimlerinin getirdiği risklere karşı da korunursunuz. Zira İngiltere’ye doğru genişlemenin, yatırımlarınızı çeşitlendirme ve diğer işletmelerinizin zorlu bir dönemden geçmesi durumunda güvenlik önlemi alma gibi artıları bulunuyor.

 

İngiltere’de Nasıl İş Kurulur?

Yabancı firma, ülkede iş kurmakla ilgilendiğini ifade ettiğinde, işinin yasal olduğunu kanıtlaması gerekiyor. Bu süreçse aşağıdaki adımları içeriyor:

 • İngiltere kuruluşuyla iş birliğine gitmek
 • İngiltere’de banka hesabı oluşturmak
 • PAYE, KDV ve kurumlar vergisi gibi ilgili vergiye kayıt olmak
 • Nitelikli çalışanlar için otomatik katılım (İngiltere’nin zorunlu emeklilik planı) için kaydolmak

 

Firma kurulduktan sonra, ilk olarak personelin işe alım süreci başlatılabilir. Şirketin sponsor lisansı için başvuruda bulunmadan önce halihazırda görevde olan bir personelinin olması gerekiyor. Çünkü bu personelin lisans başvuru sürecinin bir parçası olarak “kilit personel” rollerini doldurması oldukça önemli.

 

Yabancı İşçiler Nasıl İşe Alınır?

İngiltere’de çalışmak üzere yabancı uyruklu kişileri işe almak için firmanızın lisanslı bir sponsor olarak kaydolması gerekiyor. Buradan, söz konusu çalışanın Nitelikli İşçi Vizesi veya Şirket İçi Transfer (ICT) vizesi başvurusu yapmasına izin veren bir Sponsorluk Sertifikası düzenleyebilirsiniz. Nitelikli İşçi vizesiyle İngiltere’de beş yıl yaşadıktan sonra, süresiz oturum iznine (ILR) hak kazanabilirsiniz.

 

İngiltere’de Yeni Bir İş Kurmak için Hangi Vizelere İhtiyaç Var?

İngiltere’de yeni bir iş kurma seçeneği de mevcut. Bunun için gerekli üç vize: Başlangıç ​​vizesi, İngiltere Innovator vizesi ve Tek Yetkili Temsilci vizesi.

 

Başlangıç ​​vizesi

Başlangıç ​​vizesi, İngiltere’deki ilk işini kurmak isteyenler için ve iki yıllık süreyle sınırlı. Bu vizenin eğitim veya finansal gereklilikleri bulunmuyor ancak firmanın iş fikrinin yeni ve uygulanabilir olduğunu doğrulaması gereken bir onay organı tarafından tasdik edilmesi gerekiyor. İlk iki yıldan sonra bu vizenin uzatılması mümkün olmamakla birlikte Startup vizesi ile iş kurulmuşsa Innovator vize kategorisine geçiş yapmak mümkün.

 

Innovator vizesi

Innovator vizesi, iş insanlarının İngiltere pazarındaki benzeri olmayan bir fikirleri olması koşuluyla İngiltere’ye yerleşmelerine olanak tanıyor. Innovator vizesi üç yıl geçerli ve vizeyi uzatma konusunda sınırlama bulunmuyor. Bu vizede üç yıl geçirdikten sonra, tüm gereklilikleri karşılamanız durumunda ILR’ye başvurabilirsiniz.

 

Tek Yetkili Temsilci vizesi

İngiltere dışında bir işletmenin çalışanı olmanız durumunda, Tek Yetkili Temsilci vizesine başvurabilirsiniz. Bu vize üç yıl süreyle geçerli ve bir İngiltere şubesi veya denizaşırı bir işletmenin tamamına sahip olunan yan kuruluşu kurmanıza izin verir. Pek tabii İçişleri Bakanlığı, diğer kriterlerin yanı sıra, aşağıdaki kriterleri yerine getirmeniz konusunda emin olmalı.

 • İngiltere dışında aktif ve ticari bir şirket tarafından işe alınmak ve istihdam edilmek (merkez merkezi ve ana iş yeri İngiltere dışındadır ve öyle kalacaktır)
 • İş rolü için gerekli beceri, deneyim ve bilgiye sahip olmak
 • Firmada üst düzey bir pozisyona sahip olmak ve şirket adına karar verme konusunda tam yetkiye sahip olmak
 • Kayıtlı bir şube veya tamamına sahip olunan bir yan kuruluş olarak, denizaşırı işletmenin İngiltere’deki ilk ticari varlığını kurma niyetinde olmak.

Üç yıl sonra hâlâ uygunsanız, vizenizi iki yıl daha uzatabilirsiniz. Beş yıl sonra, ILR için uygun olabilirsiniz. Artık Tek Yetkili Temsilci vizesi kriterlerini karşılamıyorsanız, kalifiye olmanız durumunda Nitelikli İşçi vizesi gibi başka bir vize kategorisine geçebilirsiniz. Geçiş yaptığınız vize kategorisine bağlı olarak, İngiltere’de Tek Yetkili Temsilci vizesiyle geçirdiğiniz süre, ILR için gerekli olan beş yıla dâhil edilebilir veya sayılmayabilir. Bu nedenle, geçiş yapmadan önce nitelikli bir araştırma ve danışma süreci gerçekleştirmeniz elzem.

 

 

Innogate UK Her Aşamada Yanınızda!

Görülebileceği üzere İngiltere pazarına açılırken doğru şirket yapısı kurulumundan, potansiyel iş ortaklarına erişime kadar her adımın detaylı bir şekilde planlanması şart. Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı da ihtiyaç duyulabilecek hemen her aşamada yanınızda. Innogate UK ile İngiltere’ye açılırken strateji belirleme ve hazırlık sürecinizi uzman bir kadroyla şekillendirebilir, firmanızı doğru iş ortaklarıyla kolayca bir araya getirebilirsiniz. Geç olmadan siz de Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı’nda yerinizi alın!

 

Kaynak:

https://www.sableinternational.com/blog/why-the-uk-is-still-one-of-the-best-countries-for-business-expansion

İçerikte kullanılan görsel linkten elde edilmiştir:

https://edumag.net/galeri/ingiltere-hakkinda-20-ilginc-bilgi/