GLOBALE AÇILIRKEN MARKA ADININ ÖNEMİ 6 dakikada okunabilir

GLOBALE AÇILIRKEN MARKA ADININ ÖNEMİ 6 dakikada okunabilir

Marka adı, bir kurum ya da o kurumun ürün ve hizmeti için markalaşma sürecinin ilk ve en temel adımlarından birisi olarak öne çıkıyor. Tüketicilerin ve kullanıcıların, satın alma sürecinde karşılaşacağı ilk şey olan marka adı hem iletişim hem de satın alma noktasında son derece kritik bir önem taşıyor.

Bu bağlamda; marka adının ayırt edici, akılda kalıcı, benzersiz, özgün ve müşterilerinize sunulan vaadi nitelendirecek şekilde olması gerekiyor. Bu, hedef kitlede bir yankı uyandırmayı sağlarken; hizmet ve ürünlerin de akılda kalmasına, kişilerin markanızla bir ilişki kurmasına ve markanızın imajı ile algısının artmasına destek oluyor. Dolayısıyla, iyi bir marka adı, güçlü bir marka itibarının oluşması için de büyük bir rol oynuyor.

 

Globalleşme sürecinde marka adı

Marka adı, globale açılmak isteyen firmalar için de üzerine pek çok araştırma yapılan, farklı görüş ve önerilerin dinlendiği, üzerinde uzun bir süre tartışılan büyük bir kararın başlıca konusu. Globalleşmeyi hedefleyen markaların, farklı pazarda aynı marka adıyla faaliyetlerine devam etmek ya da o pazara özel farklı isimle işe başlamak noktasında, önlerinde zor bir ikilem bulunuyor. Bu noktada; globale açılmadan önce, marka adınızın hedef pazara ve o pazardaki kültürel norm, toplumsal hassasiyetlere uygunluğunu en iyi şekilde analiz etmeniz gerekiyor. Çünkü marka adı; yeni bir pazarda yapacağınız iletişim çalışmalarında ve ticari pazarlama faaliyetlerinizde en yoğun şekilde kullanacağınız ve yeni hedef kitlenizin, potansiyel müşterilerinizin ve iş ortaklıkları kuracağınız firmaların karşısına ilk olarak çıkaracağınız en temel unsur. Doğduğunuz pazarınızda son derece başarılı olan bir marka adı, yeni bir pazarda tüketicilerin markanızı görmezden gelmesine, ürünlerinizle bir ilişki kuramamasına ve dahası riskler barındıran kriz senaryolarına yol açabilir. Aynı şekilde, globale açılırken farklı pazarlarda farklı isimle faaliyet gösterme kararı ise bilinirliğinizin artmamasına ve global imajınızın yükselmemesine neden olabilir. Dolayısıyla bu karar, globalleşme sürecindeki en önemli adımlardan birisidir.

Bu noktada, son derece titiz ve detaylı bir analiz süreci geçirmeli, tüm avantaj ve dezavantajları incelemeli, geçmişteki yerel ve global örneklere, başarılara ve başarısızlıklara iyi bakmalı ve en önemlisi hedef pazardaki profesyonellerden destek almalısınız. Tüm bu değerlendirmelerden sonra, marka adı stratejinize karar vermeli ve sonrasında, aldığınız kararın iş süreçlerinize, marka algınıza, tüketicilerdeki etkisine olan olumlu ve olumsuz etkisini takip etmelisiniz.

Doğru bir marka adı stratejisi, global büyümeye destek olur

Globale açılma sürecinde marka adı stratejinizi yanlış belirlemek, hedeflerinize ulaşmada büyük bir dezavantaja neden olabilir. Mevcut markanızın ismi, hedef pazarda var olan bir markaya ait olabilir, o toplumda farklı ve kötü bir algıyı çağrıştırabilir, dil bariyerine takılabilir ya da sağladığınız faydayı yansıtmayabilir. Bu nedenle, analiz sürecini iyi geçirmeli ve doğru bir karar vermelisiniz. Böylece, globaldeki hedeflerinize daha hızlı ve kolay ulaşmanız için büyük bir güç kazanmış olursunuz.

Diğer yandan, marka adınız; mevcut rakiplerinizden farklılaşma, satışlarınızı arttırma, potansiyel müşterilere daha kolay ulaşma ve onlarla bir sadakat ilişkisi yaratma, sürdürülebilir bir iş süreci ve başarı gibi birçok avantajı da beraberinde getirebilir.

Dev markalar da farklı stratejiler izliyor

Global pazarda marka adı, sadece küreselleşmeye yeni başlayan firmalar için değil mevcut durumda dünyanın sayısız noktasında ürün ya da hizmetini müşterileriyle buluşturan dev markalar için önemli bir konu. Gıda perakendesinden teknoloji firmasına, temizlik ürününden oyun şirketine kadar birçok kurum, marka adında değişikliğe gidebiliyor ve yerel pazara özgü farklı isimler alabiliyor. Diğer yandan, marka adını koruyan ve müşterisiyle buluştuğu her noktada aynı isimle faaliyet gösteren markaların da sayısı çok fazla.

Getir, bu alandaki en iyi örneklerden

Bu konu özelinde örnek olarak verilebilecek en iyi örneklerden birisi, 2021’in ilk çeyreğinde 1 milyar dolar değeri aşarak Türkiye’nin ikinci unicorn’u olan Getir. Globalleşme yolculuğuna, özellikle unicorn olduktan sonra hız veren ve şu anda 10’a yakın ülkede onlarca farklı şehirde hizmet sunan şirket; bu süreçte Türkiye’deki adını globalde de korudu ve hatta bunu “tüm dünyaya bu iki heceli tek kelimeyi sevdirme” hedefiyle pazarlama ve iletişim stratejisinin bir parçası haline getirdi. Bugün, hizmet verdiği tüm pazarlarda Getir adıyla hizmet sunan şirketin bu kararı, tüm dünyaca bilinirliğinin ve tanınırlığının artmasındaki ve global bir marka olmasındaki en önemli noktaların başında geliyor.

Diğer yandan, globale açılırken marka adını değiştiren ve yeni pazarda farklı bir isimle tüketicilerin karşısına çıkan Çiçek Sepeti ve Armut gibi Türk firmaları da bulunuyor ve başarıyla çalışmalarına devam ediyor.

Innogate ile globali yakalayın!

Globale açılmak, birçok farklı adımı beraberinde getirirken bu süreçte bazı temel konularda iyi ve detaylı bir karar sürecinden geçilmesi gerekiyor. Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı olarak; Türkiye’deki teknoloji firmalarının ihracat geliri elde etmesini sağlayacak online globalleşme programımız ile firmaların uluslararası bağlantılara erişim, yeni pazarlara açılma, iş modeli ve stratejisi geliştirme fırsatlarını dedike bir ekip kolaylaştırıcılığında 360 derece bir içerik ile sunuyoruz. Siz de globale açılmayı hedefliyorsanız, tecrübeleri ile yol arkadaşlığı edecek, alanında uzman profesyonellerin yer aldığı Online Innogate Programı’na başvurun!

 

Esinlenilen kaynaklar:

https://www.evolvecreative.com/why-your-brand-name-is-important-and-reflects-who-you-are/

http://clearwordstranslations.com/language/en/10-brands-change-their-names-for-local-markets/

https://www.deluxe.com/blog/six-reasons-why-strong-brand-important-small-business/

https://www.theselfemployed.com/the-importance-of-choosing-the-right-brand-name/

Deniz Kaan Akoğlu