GLOBALE AÇILMAK İSTEYEN FİRMALAR İÇİN 5 ADIMDA WEB SİTE KULLANIMI 6 dakikada okunabilir

GLOBALE AÇILMAK İSTEYEN FİRMALAR İÇİN 5 ADIMDA WEB SİTE KULLANIMI 6 dakikada okunabilir

 

We are Social ve Hootsuite’ın Digital 2021 raporuna göre; dünyada 5,2 milyar mobil telefon ve 4,6 milyar aktif internet kullanıcısı var. Özellikle pandemi süreci hem bu kullanıcılar hem de marka ve kurumlar için dijital kanalların ve online platformların kullanımını önemli ölçüde artırdı. Bireyler, bu süreçte içerik tüketimine eskiden daha çok şekilde devam ederken; birçok küçük ve orta ölçekli işletme internet ortamıyla tanıştı, birçoğu ilk kez web sitesi kurdu, önemli bir kısmı sosyal medyada görünürlüklerini üst seviyelere çıkardı.

Bugün, artık bir firmanın web sitesinin olup olmadığı ya da bunun gerekliliği değil; bu web sitesini nasıl daha iyi ve müşteri odaklı hale getirilip getirilemeyeceği tartışılıyor çünkü bir web sitesi, küçük ya da büyük fark etmeksizin olmazsa olmaz bir araç olarak değerlendiriyor. İnternet çağında ve pandemiyle önemi artan dijitalleşme sonrasında, etkili bir web sitesi kullanımı hem müşterilere firma hakkında daha fazla bilgi sağlama hem de online satış yapma konusunda büyük avantajlar sağlıyor. Bu noktada, web sitesi yönetiminin iyi bir strateji ve planlamaya bağlı olarak yapılması gerekiyor.

 

Peki, globale açılmak isteyen bir firmanız varsa, web sitenizi nasıl daha iyi ve global pazara uyumlu hale getirirsiniz? Daha iyi bir globalleşme süreci için web sitesi yönetiminin önemi ne?

  1. İyi bir analiz süreci geçirilmeli

İş hayatının hangi sürecinde olursanız olun; atacağınız her adım ve alacağınız her aksiyon öncesi mutlaka etkili analizler yapmalısınız. Bu durum, website yönetimi gibi kısmen daha karışık ve bilgi gerektiren bir alansa daha da önemli bir hale geliyor. Globalleşme yolculuğunda, mevcut web sitenizi doğru bir şekilde kullanmak ve iyi sonuçlar almak istiyorsanız; öncelikle web sitenizin tüm kısımlarını iyice inceleyerek eksi ve artılarını değerlendirmeli, daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak için gerekli noktaları belirlemeli ve globale uyumlu hale getirecek adımları atmalısınız. Bu analiz, hem sitenizin daha efektif çalışmasını sağlar hem global pazarda size güç katar.

  1. Hedef kitle doğru belirlenmeli

Globalleşme sürecinde farklı hedef kitlelere ulaşmak için farklı iletişim ve pazarlama kanalları kullanılır. Bu doğrultuda, web sitenizle ulaşmak istediğiniz hedef kitleyi iyi belirlemeli ve bu hedef kitlenin talep, beklenti, ihtiyaç ve kullanım alışkanlıklarına dikkat etmelisiniz. Bu noktalar, hem daha görünür olarak odaklı bir kitleye ulaşmanızı hem de ulaştığınız kitledeki kişilere kendinizi ve firmanızı daha iyi aktarmanızı ve satış yapmanızı sağlar. Unutmayın, hedefinizdeki kişilere ulaşabildiğiniz ölçüde globalleşme yolculuğundaki başarınız da artar.

  1. Net bir web site yönetim strateji oluşturulmalı

Web site yönetimi, diğer pazarlama araçları gibi belirli bir strateji, plan ve takvime göre yapılmalıdır. Yaptığınız analizler ve hedef kitle belirleme süreci sonrasında, firmanızın amaçları doğrultusunda web siteniz için de bir strateji oluşturmalı; bu stratejiye göre hem web sitenizdeki içeriklere, sekmelere, görsellere karar vermeli hem de online firmanızın imajına ve bilinirliğine katkı sunacak adımlar atmalısınız. Stratejinizi oluştururken, KPI’lar da belirlemeli ve süreç içinde spesifik zamanlamalarda neyin işe yarayıp yaramadığının ve nelerin düzeltilmesi gerektiğinin kontrollerini yapmalısınız.

  1. Kullanıcı deneyimi olmazsa olmaz

Stratejiniz doğrultusunda web sitenizi içeriklerle ve farklı seçeneklerle zenginleştirdikten sonra dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi, kullanıcı deneyimidir. Sitenizdeki içerikler ve sunduklarınız ne kadar iyi olursa olsun; ziyaretçiler için efektif bir ara yüz, anlaşılabilir bir görünüm ve basit bir kullanım sunmuyorsanız, sitenizde kalma süresi istediğiniz seviyeye ulaşmaz. Özellikle globale açılırken, farklı dil seçenekleriyle ve farklı tercihlerle hazırlayacağınız web sitenizde tutarlı bir kullanıcı deneyimi sunmalı ve hedef kitlenizin web sitenizi ziyaret ettikten sonra gerek satış gerekse tekrar ziyaret etmek oranını artırmalısınız. Kullanıcı ve ziyaretçilerden alacağınız feedback’ler ise site içindeki iyileştirmeleri yapmak için en iyi yoldur!

  1. Anahtar kelimeler belirlenerek site optimize edilmeli ve reklamlar kullanılmalı

Google ve Yandex gibi arama motorları, sonuçları sıralamak için benzer kriterler kullanır ancak her site için bu kriterlere uygunluk durumları farklılık gösterir. Web sitenizin organik yollarla üst sıralarda çıkmasını ve daha görünür olmasını istiyorsanız; firmanız, ürün ya da hizmetiniz, sektörünüz ve ekosisteminizle ilgili anahtar kelimeler belirlemeli ve sitenizi optimize etmelisiniz. Bu süreci ne kadar doğru ve etkili yürütürseniz, sizinle ilgili olan aramalarda daha üst sıralarda görünme ve dolayısıyla siteye daha fazla trafik çekme şansınız o kadar artar. Ayrıca, özellikle siteniz üzerinden satış yapmayı hedefliyorsanız, arama motorları üzerindeki reklamları kullanmalı ve yine belirleyeceğiniz kelimeler üzerinden bir reklam planı oluşturmalısınız. Reklamları anlık olarak takip etmeyi ve iyi sonuçlar almıyorsanız anahtar kelimeleri, bütçeyi ve süreyi gözden geçirmeyi unutmayın!

BONUS:

Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı olarak; Türkiye’deki firmaların ihracat geliri elde etmesini sağlayacak online globalleşme programımız ile firmalarımızın uluslararası bağlantılara erişim, yeni pazarlara açılma, iş modeli ve stratejisi geliştirme fırsatlarını dedike bir ekip kolaylaştırıcılığında 360 derece bir içerik ile sunuyoruz. Siz de globale açılmayı hedefliyorsanız, tecrübeleri ile yol arkadaşlığı edecek, alanında uzman profesyonellerin yer aldığı Online Innogate Programı’ına başvurun!

 

Esinlenilen kaynaklar:

https://www.openvalley-web.com/international-e-marketing/

https://www.searchenginejournal.com/10-steps-to-website-globalization/23325/#close

https://www.searchenginepeople.com/blog/plan-website-globalization-localization.html

 

Deniz Kaan Akoğlu