Globalleşme Adımları: Güçlü Bir Pazar Temeli Oluşturmak 5 dakikada okunabilir

Globalleşme Adımları: Güçlü Bir Pazar Temeli Oluşturmak 5 dakikada okunabilir

Teknoloji firmalarının globalleşme yolunda izleyebilecekleri “Globalleşme Adımları” serimizin ilk paylaşımına hoş geldiniz! Serimizin ilk yazısı “Güçlü Bir Pazar Temeli Oluşturmak” ile başlıyor.

Güçlü Bir Pazar Temeli Oluşturmak

Yeni bir ürünle pazara girmek bir gökdelen inşa etmek gibidir — sağlam bir temel oluşturmazsanız, atacağınız her bir adım bir öncekinden daha riskli, daha az randımanlı ve daha zor olacaktır.

Safi Satış Değil, Pazar Geliştirme

İnsanlarla, ürünlerinizi satın alacak müşterilere dönüşmesi umuduyla konuşacaksınız ancak, satışın aksine pazar geliştirme; kazancın peşine kâr amacı ile değil, öğrenme amacı ile düşer. Yani, hedef kitle pazarınızı geliştirmeyi öğrenmeniz kazançtan daha önce geliyor! Neden mi? Çünkü, kazançların tamamı aynı şekilde elde edilmiyor. Bazı gelirleri elde etmek daha kârlı ve daha öngörülebilir olacaktır.

Firmalar, kaynaklarını en az çaba ile en alakalı sonuçları üretme olasılığı olan fırsatlara doğru yönlendirebilmeli.

Pazar geliştirme ve satış arasındaki diğer bir fark, içgörü ve geliri toplamak için gereken yapıdır. Konu satış olduğunda, kaynaklarınızın geçerliliği daha önceden kabul edilmiş olmasını ve belirli bir pazarda pazar payı kapabilmek için kullanmak istersiniz. Satış kaynakları, pivot pazarlara göre değil, ölçeğe göre esneklik ile oluşturulur.

Birkaç olası müşteri tipi vardır ve her tip müşteri için potansiyel olarak özgün bir satış süreci bulunmakta. Bunu göz önünde bulundurarak, pazar geliştirme kaynakları ölçeğe göre değil, esnekliğe göre optimize edilmelidir (yani, tüm satış kaynaklarınızı kolayca ve hızlı bir şekilde yeni bir yöne, yeni bir değer önermesine veya yeni bir pazara doğru döndürme yeteneği olmalıdır.)

 

Hedef pazarınızı pekiştirinceye kadar “ölçek” kelimesini kelime dağarcığınızdan çıkarmalısınız.

Yüksek hacimli olmak üretken hissetmenize neden olabilir ancak, odağınız ve niyetiniz belirli değilse, gelir konusunda herhangi bir ilerleme kaydetmeden, kendinizi kaynaklarınızı tüketmiş bir halde bulabilirsiniz. 

Parlak Nesne Sendromu (Shiny Object Syndrome)

Girişimcilerin çoğu gibiyseniz, siz de bizim “Parlak Nesne Sendromu” olarak adlandırdığımız sendromdan mustaripsiniz demektir. Yani, zorluklarla karşılaştığınızda sonsuz olanaklar görüyorsunuzdur. Gelire giden birçok yolda mümkün olan en fazla fırsatı yakalama dürtüsüne sahipsinizdir.

Gerçek şu ki, aslında sahip olduğunuz sınırlı kaynaklarla zamanınızı, paranızı ve iş gücünüzü ileride sahip olacağınız (ürün yol haritanızı baz alarak değil), mevcut ürününüzü baz alarak size dönüş getirecek -ve en nihayetinde gelire dönüşecek- fırsatlar yaratmaya odaklamanız gerekir.

Pazar temeli oluşturmak, ürününüzün piyasaya nasıl uyum sağlayacağı ile ilgili gerçeği bulmak için atılan ilk adımdır. Kazançtan önce üzerinde durmanız gereken konu doğru bir Pazar temeli oluşturmaktır.

 

Pazar Temelinden Ne beklemeli

Çalışanlarınızın, süreçlerinizin ve teknolojinizin ürün geliştirmek yerine nasıl pazar geliştirmeyi destekleyecek şekilde hizalanması gerektiğine yakından bakılmalıdır.

Ayıracağınız pazar geliştirme bütçesi, açık ve net bir biçimde öğrenme ve pazar geliştirme için harcamanız gereken zaman ve kaynak miktarını tanımlayacaktır. Bu durum, sizi üzerinde çalışacak kaynaklara sahip olmadığınız yeni fikirleri filtrelemeye zorlayacağı için “Parlak Nesne Sendromu” ile mücadele etmenize yarayacaktır.

Pazar temeli oluşturma sürecinin sonunda, şunları elde etmeyi bekleyebilirsiniz:

  • Ürün ve pazar ekiplerinizin kimlerden oluşması ve ölçeğe göre daha kimlerin istihdam edilmesi gerektiği konularında netlik.
  • Engel teşkil edebilecek, sürtüşmelere yol açabilecek veya tıkanıklık oluşturabilecek noktaları gidererek satış işlemlerinizi optimize etmenin net yolları.
  • Şirketinizin şu anda kendisini nasıl pazarladığını anlamak ve üzerine eklenmesi veya geliştirilmesi gereken halihazırdaki ek güvence varlıklarınızın ve araçlarınızın neler olduğunun bir listesi.
  • Öğrenmeye odaklanmış işlevsel bir organizasyon oluşturmak ve bunu desteklemek için gerekli olacak insan gücünün, süreçlerin ve teknolojilerin bir yol haritası.

Bugün sahip olduğunuz kaynakları anlamak için mevcut boşlukların neler olduğunu, hangi araçları ve kaynakları eklemeniz veya nelerden kurtulmanız gerektiğini ve hangi olayların bu ihtiyaçlara sahip olmaya sizi zorlayacağını güçlü bir Pazar temeli oluşturarak daha iyi kavrayacaksınız.

Global bir teknoloji firması olmaya hazır mısınız? Bizi takipte kalın!

Bu kaynak www.growhx.com adresinden elde edilmiştir.