GLOBALLEŞME SÜRECİNDE DİJİTAL REKLAM YÖNETİMİ 6 dakikada okunabilir

GLOBALLEŞME SÜRECİNDE DİJİTAL REKLAM YÖNETİMİ 6 dakikada okunabilir

Reklam yönetimi, özellikle yeni medya araçlarının hayatın olmazsa olmaz parçaları haline gelmesiyle birlikte markalar için son derece önemli bir iletişim konusu oldu. Bilgi teknolojileri hızla ilerlerken, kurumsal reklamcılık da online ve interaktif mecralara taşınıyor. Özellikle global olarak hizmet sunan markalar, hedef kitlelerine ve müşterilerine ulaşmak amacıyla dijital reklam çalışmalarını üst seviyede sürdürüyor. Sosyal medya sitelerini, profesyonel web sitelerini, reklam sitelerini, paylaşım sitelerini, forumları, blogları, platformları, haber sitelerini, arama motorları gibi farklı kanallardan yürütülebilen dijital reklamlar için özellikle Facebook-Instagram reklamcılığı ve Google Adwords’ler öne çıkıyor.

 

Dijital Reklam Kampanyası Markalara Ne Sağlar?

Dijital reklamlar, markaların pazarlama ve iletişim hedeflerini gerçekleştirmede büyük rol oynuyor. Eğer firmanızla daha aktif bir markalaşma sürecine girmek istiyorsanız planlı bir dijital reklam kampanyası yönetimi ile birlikte; kendi markanızı, sunduğunuz ürün ya da hizmetleri, yeni bir kampanyanızı ya da iş birliğinizi en kısa ve efektif şekilde hedef kitlelere ulaştırabilir, geleneksel reklamcılık araçlarına oranla çok daha düşük bir bütçe ile aksiyon alabilir, hedefleriniz ve araştırmalarınız doğrultusunda belirlediğiniz ve sınırlandırdığınız spesifik hedef kitleye erişebilir, hem para ve zaman hem de iş gücü ve kaynağı daha doğru kullanabilir, arama motorlarında üst sıralara çıkarak kendi web sitelerindeki trafiği artırabilirsiniz. Böylece, ticari tarafta satışlarınız artarken aynı zamanda markalaşma yolunda önemli avantajlar elde etmiş olursunuz.

Globalleşme Sürecinde Dijital Reklam Kampanyası Yönetimi Nasıl Olmalı?

Dijital pazarlama, doğası gereği globaldir ve eğer markanızla yeni bir pazara açılma sürecindeyseniz, pazarlama stratejilerini çizerken dijital reklam yönetimini en üst sıralara koymanız ve pazarlama planınızı buna göre oluşturmanız gerekir. Dijital reklam yönetimiyle, globalleşme sürecinde avantaj sağlamak için ise stratejinizin mevcut kaynaklarınıza ve iş hedeflerinize dayalı olarak gerçekçi, ulaşılabilir ve pratik olması gerekir.

Dijital reklamlar, globale açılmak isteyen ya da bu sürece girmiş firmaların, markalarını daha popüler ve bilindik bir duruma getirmesini sağlar ve hedeflerine daha kolay ulaşmalarına imkân tanır.  Ayrıca geleneksel reklamcılık kanalları ile kıyaslandığında dijital bir reklam kampanyası yönetimi markalar için çok daha kolay, ucuz ve efektiftir. Buna ek olarak, hedef kitlenizi daha odaklı seçebilir ve onlarla gerçek zamanlı etkileşime geçebilirsiniz.

Dijital reklam yönetimi planlarken, en önemli nokta olarak hedef pazarınızdaki iletişim trendlerini, medya tüketim alışkanlıklarını ve kullanıcı değişkenlerini iyi analiz etmelisiniz. Çünkü, bir pazarda size iyi çıktılar sağlayacak ve iletişim hedeflerinizi sağlamanıza katkı sunacak reklam kampanyası, diğer pazarda hem gereksiz bütçe ve efor sarf etmenize hem de iletişim anlamında güç kaybetmenize neden olabilir.

Örneğin, Avrupa pazarında Polonya’ya giriş yapmayı düşünüyorsanız ve bu pazara yönelik bir dijital reklam kampanyası yöneteceksiniz, reklam kanalı olarak Youtube’u ilk sıralara yazmalısınız. Çünkü, We are Social – Hootsuite tarafından hazırlanan Digital 2021 raporuna göre, Youtube, yüzde 92,8 ile Polonya’nın en çok kullanılan sosyal medya mecrası. Ayrıca bu ülkede, Facebook, Instagram’a oranla çok daha yoğun ve aktif kullanılıyor. Bu da Instagram’daki reklamlara ayıracağınız bütçeyi kısıtlı tutmanız gerekirken Facebook’ta daha yüksek bütçelerle reklam vermeniz gerektiğini gösteriyor. Bununla beraber, hedef pazardaki arama trendlerine hâkim olmalı, özellikle sektörel kavramları iyi takip etmelisiniz. Bu noktada, dijital reklam yönetiminin en önemli kanallarından olan Google Adwords aracılığıyla, Google’da markanızdan bağımsız bir arama yapan bir kişinin arama sayfasında web sitenizi üst sıralarda konumlayabilirsiniz, böylece hem sitenizin trafiğini artırmış hem de sunduğunuz ürün ya da hizmetinizi o kişiye tanıtmış olursunuz. Tüm bunlarla beraber, dijital reklam kampanyasında çok kanallı bir strateji ile de ilerleyebilirsiniz. Bu, farklı alanlarda markanızın görünür olmasını sağlarken aynı zamanda farklı hedef kitlelere de ulaşmanıza imkân sunar. Ancak, çok kanallı kampanya yönetimi her zaman doğru yol olmayabilir. Eğer, tüm dönüşümlerinizi belirli bir araçtan alıyorsanız, etkileşim ve gelir getirmeyen diğer iletişim kanallarına bütçe ayırmak doğru olmaz. Bu, dijital reklam kampanyalarınızda analizin ve ölçümlemenin önemini ortaya koyan bir çıktıdır.

Özetle; globalleşme yolculuğunuzda dijital reklam yönetimi markanızın tanıtımı ve ürün ya da hizmetinizin hedef kitleye aktarılması noktasında son derece önem arz ediyor. Dijital reklam kampanyasına başlamadan önce, medya tüketim ve kullanım alışkanlıkları her ülkeye göre değişkenlik gösterebileceği için ilgili raporları incelemeli, profesyonellerden ve danışmanlardan destek almalı, kitlenizi ve odağınızı iyi belirlemeli ve bütçenizi doğru planlamalısınız. Ayrıca, kampanya sürecini en efektif şekilde planlamalı, belirli aralıklarla ölçümleme ve değerlendirme yapmalı ve analizlerinize göre kampanyanızdaki gerekli noktaları daima iyileştirmelisiniz. Unutmayın, dijital reklam kampanyalarından daima daha iyisi vardır!

Innogate Sizinle!

Globalleşme sürecinde, dijitalin gücünü iyi kavramanız ve hem ticari ve satış kanallarınıza hem de iletişim çalışmalarınıza dijital adımları eklemelisiniz. Bu adımda profesyonel bir desteğe ihtiyacınız olabilir! Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı olarak; globale açılırken atacağınız tüm adımlarda yanınızda oluyoruz ve ihtiyacınız olan birçok şeyi dedike bir ekip ve 360 derece bir içerik ile sunuyoruz. Siz de globale açılmayı hedefliyorsanız, Online Innogate Programı’na başvurun ve yarışa 1-0 önde başlayın!

 

Esinlenilen kaynaklar:

https://techsavvyng.com/globalization-how-digital-marketing-can-serve-as-an-influence/

http://blog.vkistudios.com/digital-marketing-and-globalization/

https://datareportal.com/

https://wearesocial.com/uk/blog/2021/07/digital-audiences-swell-but-there-may-be-trouble-ahead

https://www.webfx.com/blog/marketing/importance-of-digital-marketing/

Deniz Kaan Akoğlu