Globalleşme Sürecinde Yaşanan En Büyük Sorunlar ve Çözümler Neler? #HedefeDoğru 5 dakikada okunabilir

Globalleşme Sürecinde Yaşanan En Büyük Sorunlar ve Çözümler Neler? #HedefeDoğru 5 dakikada okunabilir

Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı ile globalleşen alumni firmalarımızın, global yolculuklarında hedefe ulaşmak için gösterdikleri çalışmaları konu edindiğimiz yeni serimizden herkese merhaba!

Bu serimiz ile kendi sektöründe önemli başarılar elde etmiş yerli teknoloji firmalarımızın globalleşme süreçlerinde yaşadıkları problemlere ve bu problemleri nasıl çözdüklerini inceleyeceğiz. Serimizin ilk başlığı olan “Globalleşme sürecinde yaşanan en büyük sorunlar ve çözümler neler?”i bugün Orta Doğu, Avrupa ve ABD pazarlarında faaliyet gösteren SESTEK’in Satış ve İş Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Subaşı #InnogateBlog okuyucuları için anlattı.

Ahmet Subaşı, Satış ve İş Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı, Sestek

 

Sestek olarak Innogate’e dahil olurken amacımız, Türkiye pazarında bizi liderliğe taşıyan birikimimizi ve Ar-Ge ile şekillenen ürünlerimizi yurt dışında da kullanıcılarla buluşturmaktı. Bu anlamda Innogate oldukça yol gösterici oldu.

Yeni bir pazara girerken aşmanız gereken en büyük bariyer, bilinirlikle ilgili oluyor. Geniş bir kesime ulaşabilmek için marka bilinirliğine sahip olmanız; bunun için de marka farkındalığı yaratmanız gerekiyor.

Yurt dışına açılma sürecimizde hedeflediğimiz pazarlarda, faaliyet gösterdiğimiz sektörleri ve hedef müşteri profilimizi kapsayan etkinliklere katılmaya öncelik verdik. Katıldığımız etkinliklerde teknolojilerimiz ve projelerimizle ilgili yaptığımız sunumlar ve diğer katılımcılarla dahil olduğumuz networking toplantıları doğru bağlantılar edinmemize katkıda bulundu. Böylece zaten yürütmekte olduğumuz partner ve kanal geliştirme çalışmalarımız da desteklenmiş oldu. Yeni partnerler tanımanın yanı sıra mevcut partnerlerimizle de ilişkilerimizi güçlendirmeye özen gösterdik. Bu sayede onların network’ünden yararlanarak erişimimizi oldukça artırdık. Özellikle stratejik partnerlerin düzenledikleri etkinliklerde bizi tanıtmaları süreci hızlandırdı.

Bu süreçte partnerlerin beklentilerini anlamak, onları doğru kaynaklarla beslemek büyük önem taşıyor. Günün sonunda firmanızı tanıtacak kişi ve kurumların sizi çok iyi anlamış olması gerekiyor. Bunu gerçekleştirmenin yolu da doğru bir iletişim yaklaşımı benimsemekten ve içerik ve dokümantasyon konularında hazırlıklı olmaktan geçiyor. Bunun için yurt dışında faaliyet gösterme fikrinin gündeme gelmesi ile hazırlıklara başladık. Dokümantasyon anlamında eksiklerimizi ve atılması gereken adımları belirledik. Mevcut ürün yapımızı nasıl daha anlaşılır bir şekilde aktaracağımız üzerine kafa yorduk. Temelde aynı teknolojilere dayansa da müşteri hayatında farklı sorunlara çözüm sunan, çeşit sayısı oldukça yüksek bir ürün yapımızın olması doğru sınıflandırmanın önemini artırıyordu. Bunun için mevcut dil ve iletişimimizi gözden geçirdik, ürün yönetiminde bazı iyileştirmeler yaptık, ürünlerin sınıflandırılması ve sunumu üzerine çalıştık ve dokümanlarımızı güçlendirdik.

 

Tüm bu çalışmaların marka imajımızı doğrudan etkileyeceğini bilerek global bir yaklaşım benimsemeye özen gösterdik. Doğru bir marka imajıyla pazara giriş yapabilmek için profesyonel destek aldık. Global bir ajansla çalışarak mevcut markamızın nasıl algılandığını öğrendik ve bu algıyı nasıl şekillendirebileceğimizi belirledik.

Yeni faaliyet gösterilen pazarlarda marka bilinirliği kadar, marka tutundurma faaliyetleri de önem taşıyor. Bu da sürdürülebilir bir iletişim yaklaşımı gerektiriyor. Bunu gerçekleştirebilmek için müşterilerimizin ve partnerlerimizin gelişmelerden sürekli haberdar olmalarını sağladık, iletişimimizi güçlendirmeye özen gösterdik. Yeni projelerimizi ülke bazlı hedeflemelerle basın bültenleri aracılığıyla duyurduk. Ayrıca, kısa vadeli tanıtım odaklı bir yaklaşımdan çok, uzun vadede düşünce liderliği oluşturmamıza katkıda bulunacak bir yaklaşım benimsedik. Bunun için farklı türlerde zengin içerikler üreterek sektör ve teknolojiler hakkında paylaşımlarda bulunarak hedef kitlemizi bilgilendirdik.

Tüm bu faaliyetlerin Sestek’in globalleşme serüveninde büyük katkıları oldu. Bugün Orta Doğu, Avrupa ve ABD pazarlarında faaliyet gösteriyoruz. Önümüzdeki süreçte, Avustralya ve Asya Pasifik’te de yeni projelerimizi hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Kısacası globalleşme süreci oldukça uzun soluklu bir yolculuk. Bunun için çalışmalarınızı hız kesmeden sürdürmeniz gerekiyor. Biz de tam olarak bunu yapıyoruz. Globalleşme yolculuğunda tüm firmalara başarılar diliyorum.

Innogate’in başarılı alumni firmaları hakkında bilgi sahibi olmak için: https://innogate.org/mezun-firmalar/