Growth Hackıng Tekniğiyle Firmanızı 4 Adımda Büyütün 4 dakikada okunabilir

Growth Hackıng Tekniğiyle Firmanızı 4 Adımda Büyütün 4 dakikada okunabilir

Dilimize henüz tam oturmamış olan Growth Hacking, girişimlerin büyümeleri önündeki problemlerin tespit edilerek bu problemlere inovatif çözümler bulunması olarak tanımlanabilir. Yanlış kanının aksine sıfır bütçeli bir pazarlama stratejisi değildir. Minimum bütçe ile maksimum verim elde etmeyi esas alır.

Growth Hacking ile ilgili en büyük yanılgılardan biri de bu konuda bir kısayol olduğudur. Ancak gerçekte growth hack’te bir ton yaratıcı strateji ve çeşitli reklam formülleri günlerce test edilir. Bu testlerin sonucu elde edilen verilerin analiz edilebilmesi için de oldukça fazla zaman gerekir.

Ancak ne yazık ki her strateji her firmada işe yaramayabiliyor. Bu nedenle Innogate olarak firmalarımızın işine yarayacağını düşündüğümüz 4 growth hack stratejisini bir araya getirdik.

Müşterileriniz İçin Satın Alma Yolculuğu Oluşturun

Girişimlerin yaptığı en büyük hatalardan biri müşterilerin şirketin arka planında neler olup bittiğini bildiklerini varsaymaktır. Şirketiniz ne kadar çalışkan, etik, yaratıcı vb. olursa olsun müşterilerin çoğunun bu konular hakkında hiçbir fikri yoktur.

Şirketinizin günlük reklam karmaşasını minimuma indirmek için bir plana sahip olmanız ve markanızı binlerce firma arasından öne çıkarmanız gerekir. Growth hack stratejilerinizi test etmeden önce yapmanız gereken şirketin keşfinden satışa kadarki süreçte farklı müşteri yolculukları için beyin fırtınası yapmaktır. Alıcının yolculuğunu bir huni olarak düşünürsek bu huniyi 3 bölüme ayırmamız gerekecektir.

 1. Huninin üst kısmı: Şirketinizin herhangi bir reklamı olmadan ürün ve hizmetlerinizle ilgili daha fazla şey öğrenmek isteyen birine nasıl ulaşacaksınız?
 2. Huninin orta kısmı: Müşterilerinizi, ürün ve hizmetlerinizin rakiplerinizden farklı olduğu konusunda nasıl ikna edeceksiniz?
 3. Huninin alt kısmı: Müşterinin satın alma eylemini gerçekleştirmesi için ne tür indirim veya indirimler yapmak istiyorsunuz?

Bu üç soruya net ve yaratıcı yanıtlar verebildiğinizde gerçek bir alıcı yolculuğu oluşturmuş olacaksınız.

Yaratıcı Teklifler Oluşturun

Satış ve pazarlamada bir sıçrama yaşayabilmenin en önemli ve hızlı yollarından biri yaratıcı teklifler oluşturmaktır. Birçok girişim markası için nakit indirim sunmaya karar verir. Ancak bunun yerine düşük maliyetli bir ürün sunun, ücretsiz ve hızlı kargo önerin ya da ürüne değerinden fazla garanti sağlayın. Müşterileri en çok satın almaya yönlendiren tekliflerden birkaç örnek vermek gerekirse;

 • İstediğiniz telefon kılıflarından birini sipariş edin, şarj kablosu ve ekran koruyucu hediyesinden yararlanın!
 • Bugün alacağınız herhangi bir ürünün garantisini 99 yıl uzatacağız.

Her Şeyi Test Edin

Büyüme şirketin tüm verileriyle ilgilidir. Eğer kutunuzdaki her bir bilgi parçasını analiz edemiyorsanız, yanlış yoldasınız demektir. Şirketinizi sürekli olarak 360 derece test etmelisiniz. Büyümek isteyen şirketlerin sürekli olarak test etmesi gereken birkaç değişken bulunmaktadır:

 • Reklam grupları: Yaş, cinsiyet, yer, ilgi alanları, iş unvanları, gelir, reklam yerleşimi, reklam sıklığı, kanallar arası stratejiler vb.
 • Sayfa İçleri: Satın alma çağrısı, renk şemaları, mobil ve masaüstü düzenleri, gövde kopyası, form alanı sayısı, videolar vb.
 • E-postalar: Başlıklar, resimler, “adlar”, kullanıcı davranışları, özel içerik, sektör haberleri vb.

 

Kaliteli İçerik Sağlayın

Bir şirket kurmanın en değerli kısmı marka etrafında bir topluluk oluşturmaktır. Bunu en etkili şekilde gerçekleştirebilmenin yollarından biri de üyelerine geçek değerler sunan sosyal medya grupları, sayfaları oluşturmaktır. Sektörünüzle ya da uzmanlık alanlarınızla ilgili kazandığınız her zor bilgiyi müşterilerinizle paylaşmanız gerekmez. Ancak açacağınız sosyal medya gruplarından müşterilerinizle bilmeyebilecekleri yüksek değerde bilgiler paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken şu önerilerimizi göz önünde bulundurabilirsiniz.

 • Açgözlü olmayın: Satış aşamasındayken veya fiyat teklifi yaparken, üyelerinize aşırı rakamlar sunmayın. Bu onların güvenini ve ilgisini kaybetmenize neden olur.
 • Eğitici videolar ekleyin: Üyelerinizle iletişim kurmak için videoyu tercih edin. Video, üyelerin şirketinizi bir kişi olarak görmesini sağlar. Basit bir ifadeyle şirketinizi somutlaştırır. Ayrıca şizi gerçekten tanıdıklarını düşünmelerini de sağlar.
 • Gizliliğinizi koruyun: çoğu insan herkesin dahil olduğu açık bir grubun parçası olmayı tercih etmez. Bu nedenle Facebook veya benzeri platformlarda oluşturacağınız grupları her zaman kapalı tutun. Gruba dahil olmak isteyen kişilere neden bunu istediğine dair bazı önemli sorular sorun.