Globalleşme Adımları: #3 Hedef Pazar Belirleme Stratejileri 3 dakikada okunabilir

Globalleşme Adımları: #3 Hedef Pazar Belirleme Stratejileri 3 dakikada okunabilir

“Globalleşme Adımları” serimize hedef pazar belirleme stratejileri konu başlığı ile devam ediyoruz! Hedef pazardaki potansiyel müşteri profillerinin analiz edilmesi gerekir. Yeni bir pazara girmek için oluşturulan stratejilerin etkin bir şekilde değerlendirmesi gerekiyor. Firmaların yeni bir pazar belirlemede kendilerine sormaları gereken soru “Üreteceğimiz ürün/hizmet ile çözebileceğimiz en büyük ihtiyaça veya sorunlara sahip insanlar kim?”

Hedef pazar oluşturulurken firmanın kaynakları, ürün/hizmet özellikleri, ürünün müşteri nezdinde yeri, pazarın yapısı ve pazarın rekabet durumu gibi konuların göz önünde bulundurulması gerekiyor.

Yeni bir pazar oluşturmak için ideal müşteri profili hakkında hipotez oluşturulmalıdır. Ardından ise hangi ideal müşteri profiline en az çaba ile ulaşıp geri bildirim ve kazanç sağlanabilir tespit edilmelidir. Böylece, olası tüm profillerin sıralanabilir.

 

Araştırmanın sonucunda hedef pazardaki ilk müşteri profili oluşturulmuş oluyor. Firmanın hedef pazara girme çabaları ile mevcut kaynaklardan en iyi şekilde yararlanması için bu müşteri profiline odaklanması gerekiyor.

Firmalar kaynaklarını (bütçelerini ve zamanlarını) doğru yöneterek mevcut ürünleri/hizmetleri ile potansiyel müşteriler nezdinde, büyük fırsatlar yaratmaya odaklanmalıdır. Yanlış kanallar üzerinden yanlış müşterilere yanlış değer önerileri sunmak kaynakların doğru yönetilememesine yol açacaktır.

Ürün – pazar uyumunun sağlanamamasının en büyük sebeplerinden biri azimin eksik olmasıdır

Firmaların kurucu ekiplerinin disiplinli ve pazar geliştirme stratejisini büyük bir azim ile yerine getirmeye odaklanmalıdır. Azimli bir şekilde yürütebilmek için kurucu ekiplerin her müşteri etkileşimine bir hipotezle girme disiplinine sahip olması gerekir.

 

Firmalar pazar araştırması ile ne elde eder?

  • Firmalar, en yüksek kazancı elde edebilecekleri pazarı önceliklendirerek ayrıntılı bir ideal müşteri profili/profilleri,
  • Sermaye ve etkin satış için optimize edilmiş net bir müşteri kazanım stratejisi.

Unutmayın:

  • Hedef pazar oluşturmada firmaların amacı kaynaklarını doğru kullanarak, pazardan kısa sürede yararlı geri dönüşler almak ve oluşturulan stratejinin disiplinli bir şekilde sürdürülmesi olmalıdır.
  • Bir bilim adamı gibi düşünün. Her deneyden önce, bilim adamları herhangi bir deney yapmaya başlamadan önce araştırma yapar ve bir hipotez belirler. Herhangi bir müşteriyle etkileşimde bulunmadan önce benimsenmesi gereken zihniyet budur.
  • Hayır kabul edilebilir bir sonuçtur. Bu dönüm noktası boyunca, şirketiniz için “şu anda” uygun olmayan müşteri profillerinden vazgeçmeye hazır olmalısınız.

Kaynak: https://growthx.com/mxp-series/set-strong-market-foundation/