İhracat Günlükleri: Altınay Elektromobilite A.Ş. 7 dakikada okunabilir

İhracat Günlükleri: Altınay Elektromobilite A.Ş. 7 dakikada okunabilir

Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı ile globalleşen yerli teknoloji firmalarımızı mercek altına aldığımız röportaj serimizden herkese merhaba! Bu röportaj serimiz ile kendi sektöründe önemli oyuncular haline gelmiş teknoloji firmalarımızı yakından tanıyarak globalleşme süreçlerine tanık oluyoruz. Röportaj serimizin globalleşme çabası olan ve bu konuda bilgi almak isteyen okuyucularımıza fayda sağlamasını umuyoruz. Aklınıza takılan bir soru olursa Innogate olarak her zaman buradayız. 😊 Keyifli okumalar dileriz!

Geçtiğimiz günlerde röportaj serimizin konuğu Done İletişim Bilgi Sistemleri A.Ş.’nin Genel Müdürü Dr. Özgür Zan  idi. Bu hafta İhracat Günlükleri serimizin konuğu ise Avrupa’nın önde gelen elektrikli otobüs bataryası üreticilerinden biri olan Altınay Elektromobilite! Altınay Elektromobilite Genel Müdürü Selman Tosunoğlu sorularımızı yanıtlıyor.

Altınay Elektromobilite Genel Müdürü Selman Tosunoğlu

Selman Bey merhaba, öncelikle okuyucularımıza sizi tanıtmak isteriz.

Selman Tosunoğlu: Merhaba. Altınay Elektromobilite (AE) şirketinin Genel Müdürüyüm.

“Bugün Avrupa’nın önde gelen elektrikli otobüs bataryası üreticilerinden biri olan Altınay Elektromobilite, son 10 yıldır otobüs, kamyon ve lokomotif gibi ağır ticari araçlar için batarya paketleri geliştiriyor.”

 

Altınay Elektromobilite’nin faaliyet alanı nedir?

Selman Tosunoğlu: AE, başta otomotiv ve havacılık uygulamaları olmak üzere enerji depolama sistemleri (bataryalar) konusunda uzmanlaşmıştır.

Bugün Avrupa’nın önde gelen elektrikli otobüs bataryası üreticilerinden biri olan AE, son 10 yıldır otobüs, kamyon ve lokomotif gibi ağır ticari araçlar için batarya paketleri geliştiriyor.

Hızlı şarj, gece şarjı ve genişletilmiş menzil dahil neredeyse her senaryo için enerji depolama çözümleri sunuyoruz. Lityum-iyon batarya sistemlerini sıfırdan tasarlayabilir ve ilk işleyen örneklerini 24 hafta içinde müşterimize teslim edebiliriz.

ECER100 sertifikasına göre üretim yapıyor ve bataryalarımızı doğrulama testlerini yine kendi lokasyonumuzda yapıyoruz.

Innogate ile ABD pazarına açıldığınız ürün/hizmet neydi?

Selman Tosunoğlu: Araç elektrifikasyonu ve batarya konularında Kuzey Amerika pazarındaki iş fırsatlarını değerlendirmek arzusundaydık.

 

Rakamlarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Selman Tosunoğlu: 2019 yılı toplam cirosu 2.5 M € seviyesinde olup, pandemi nedeniyle daralan ticari araç pazarına rağmen 2020 yılı ciro hedefi 3.3 M € olarak güncellenmiştir. Toplam satışın yaklaşık 445 K €’luk kısmı Almanya pazarında (kardeş firmamız e-mobiTech üzerinden) gerçekleşecektir.

Altınay Elektromobilite’nin gelecek hedefleri neler?

Selman Tosunoğlu: AE, yalnız otomotiv ve havacılık sektörlerinde değil, başta raylı sistemler olmak üzere, denizcilik, tarım ve iş makinaları, enerji dağıtım gibi sektörler için de ürün geliştirmeyi hedeflemekte olup, raylı sistemler için özel olarak geliştirdiği ilk batarya prototipi, bağımsız laboratuvarlarda gerçekleştirilen şok ve titreşim testlerinden başarıyla geçmiştir.

“Innogate süreci hem yurt dışı hem de yurt içinden dünya çapında uzman ekiplerle istişare etme fırsatı olması açısından ciddi bir güven oluşturdu.”

 

Innogate süreci nasıldı? Neler yaşandı bu süreçte?

Selman Tosunoğlu: Süreç çok iyi hazırlanmış, dinamik ve yoğun bir süreçti. Ürünün konumlandırılmasına ve pazara arzına dair birçok deneyim paylaşıldı. Özellikle hem yurt dışı hem de yurt içinden dünya çapında uzman ekiplerle istişare etme fırsatı olması ciddi bir güven oluşturdu.

 

Innogate ile ABD’de ulaşmak istediğiniz hedeflerinize ulaştınız mı?

Selman Tosunoğlu: Potansiyel müşterilerin teklif taleplerini saymaz isek henüz Kuzey Amerika pazarında net bir iş fırsatı ile karşılaşmadığımız için hedeflerimizin gerisinde kalmış durumdayız. Pandemi sürecinden sonra otomotiv sektörünün toparlanması ile birlikte beklediğimiz siparişlerin geleceğini öngörüyoruz.

Innogate’i 5 kelime ile nitelendirmenizi istesek hangi kelimeleri seçerdiniz?

  • Yenilikçi
  • Cesur
  • İşbirlikçi
  • Uzman
  • Öncü

 

“Müşterinin güvenini kazanmak ve ürünün arkasında durmak birincil hedef olmalıdır.”

 

ABD’ye açılacak firmalara ne tavsiye edersiniz?

Selman Tosunoğlu: Müşteri memnuniyetini ve pazara yeni girecek markanın itibarını dikkate alarak başta “Satış Sonrası Hizmetler” kapsamı olmak üzere, satış teşkilatının iyi organize edilmesini tavsiye ederiz. Müşterinin güvenini kazanmak ve ürünün arkasında durmak birincil hedef olmalıdır.

En çok zorlandığınız konu/konular neydi?

Selman Tosunoğlu: Türkiye’de üretilen milli teknolojiler ve yerli ürünler için -muadil yabancı markalara oranla birim fiyatta rekabetçi dahi olunsa da- mühendislik ve kalite seviyesinin sık sık sorgulanması ve yaratılan suni güvensizlik ortamının satış teşkilatının önünde psikolojik bir bariyer oluşturması.

Türkiye imajının özellikle Almanya’da önceki yıllara nispeten daha da negatife dönmüş olması.

Bu zorluğu aştınız mı? Nasıl aştınız?

Selman Tosunoğlu: Almanya’da lokal bir teşkilatlanmaya gidip, Alman kültüründe yetişmiş Satış ve İdari personel istihdam ederek bu psikolojik bariyeri yıktığımızı düşünüyoruz.

e-mobiTech GmbH’nın Almanya’nın ticaret ve kültür kenti Köln’de, organize sanayi bölgesinde konuşlandırılması ve Satış & Pazarlama hizmetlerinin bu merkezden verilmesi ise güven tazelemiştir.

Üretim ve mühendislik AE tarafında kalmış ancak marka iletişimi ve diğer pazarlama faaliyetleri e-mobiTech üzerinden yürütülmüştür.

“Yurt dışı pazarlarına açılmak isteyen firmalar ve girişimcileri modern yöntemlerde donatma azmi sebebiyle Innogate Programının başarısına inandık.”

 

Innogate’e başvurmanız için sizi iten şey neydi?

Selman Tosunoğlu: Konusunda uzman akademisyenler ve halihazırda özel sektörde faaliyet gösteren profesyonellerden oluşan dinamik ekibi, yurt dışı pazarlarına açılmak isteyen firmalar ve girişimcileri modern yöntemlerde donatma azmi sebebiyle Innogate Programının başarısına inandık.

 

Altınay Elektromobilite için pandemi süreci nasıl geçmekte?

Selman Tosunoğlu: Pandemi önlemleri kapsamında bütün ofis personelimizi çok kısa bir süre içerisinde home-office düzenine geçirip bir mühendislik firmasına yakışan şekilde yeni koşullara hızla adapte olduk. Operatör arkadaşlarımız fedakarlık gösterip atölyemizi terketmedi ve yer yer sekteye uğrasa da üretimimiz tam zamanlı çalışma ile devam etti.

Mühendis kadromuz ile iyi koordine olup, müşterilerimizin siparişlerini ve yeni teklif sorgularını aksatmadan evden çalışmaya devam ettik. Gelecekte bu yeni kazandığımız kabiliyetleri geliştirip, dijital pazar yerlerinde daha aktif olmak ve yurt dışı pazarlarına açılma hazırlıklarına (Kuzey Amerika ilk öncelik) devam etmek istiyoruz.

Oya Ayanoğlu