İhracat Günlükleri: Fineksus 10 dakikada okunabilir

İhracat Günlükleri: Fineksus 10 dakikada okunabilir

Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı ile globalleşen yerli teknoloji firmalarımızı mercek altına aldığımız röportaj serimize hoş geldiniz! Bu röportaj serisinde, kendi sektöründe önemli oyuncular haline gelmiş teknoloji firmalarımızı yakından tanıyarak globalleşme süreçlerine tanık olacağız. Bu röportaj serimizin globalleşme çabası olan, bu konuda bilgi almak isteyen okuyucularımıza fayda sağlamasını umuyoruz. Aklınıza takılan bir soru olursa Innogate olarak her zaman buradayız. 😊 Keyifli okumalar!

İhracat Günlükleri serimizin ilk konuğu kara paraya karşı geliştirdikleri yapay zeka teknolojileri ile global pazarda fark yaratan Innogate firmamız Fineksus! Fineksus’un Genel Müdürü Ahmet Vefik Dinçer sorularımızı yanıtlıyor.

Ahmet Bey merhaba, öncelikle sizi okuyucularımıza tanıtmak isteriz.

Ahmet Vefik Dinçer – Fineksus Genel Müdürü

Ahmet Vefik Dinçer: Elektronik Mühendisliği eğitimimi tamamladıktan sonra en büyük hayalim ihracat yapacak bir organizasyona katılmak idi ve yolum kuruluş aşamasındaki Fineksus’a denk geldi. Yazılım ürün ihracatı hedefiyle kurulmakta olan bir şirkete dahil olmak hayallerimi süslediği için bu fırsata balıklama daldım. Geçen yıllar içerisinde yazılım geliştirme uzmanlığı, saha danışmanlığı, yazılım geliştirme takım yöneticiliği, yurt dışı proje yönetimi, ürün yönetimi gibi alanlarda çalışma fırsatım oldu. Yazılım süreçleri ve bunların ürünleşme süreçleri ile desteklenmesi konusunda epeyce bir mesafe ve tecrübe edindikten sonra yönetim kademesine geçiş yaptım ve daha tecrübe edilmesi gereken bir çok nokta kaldığı gerçeğiyle yüzleştim. Bu esnada Galatasaray Üniversitesinde MBA yapıp geleceğe hazırlanmaya devam ettim. Geleceğe hazırlık hiç bitmeyen bir süreç ve son 6 senedir CEO pozisyonunda şirketimdeki arkadaşlarım ile beraber küresel bir firma olmak için hazırlıklarımızı aksiyonlarımızla birleştirip hem öğrenmeye hem de uygulamaya devam ediyoruz.

“Finansal kurumların kendi aralarında ve bu kurumların iş yaptığı firmalar ile tek bir dil oluşturarak iletişim kurmasını sağlayan SWIFT altyapıları ve bunlar etrafındaki ihtiyaçları karşılayacak ürünleri geliştiriyoruz. Dünya ölçeğinde bütün finansal kurumların ihtiyacı olan bu çözümler keskin standartlar ile geliştirilmeli ve kesinlikle iş yapanların süreçlerine hız katmalı ki bir değer oluşturabilsinler.”

Fineksus’un faaliyetlerinden bahsedebilir misiniz?

Ahmet Vefik Dinçer: Finansal kurumların kendi aralarında ve bu kurumların iş yaptığı firmalar ile tek bir dil oluşturarak iletişim kurmasını sağlayan SWIFT alt yapıları ve bunlar etrafındaki ihtiyaçları karşılayacak ürünleri geliştiriyoruz. Dünya ölçeğinde bütün finansal kurumların ihtiyacı olan bu çözümler keskin standartlar ile geliştirilmeli ve kesinlikle iş yapanların süreçlerine hız katmalı ki bir değer oluşturabilsinler. Her sene değişen, küresel ekonominin yeni ihtiyaçlarına göre gelişen bu sistemler günümüz dünyasının finans alt yapısının bel kemiği diyebiliriz. Bu noktada SWIFT ile de iş birliğimiz bulunmakta, Orta Doğu, Türkiye ve Kuzey Afrika’nın bir kısmında da SWIFT iş ortağı olarak hizmet vermekteyiz.

“En büyük yeniliklerimiz ve farkımız yapay zeka ile geliştirdiğimiz çözümlerimiz, özetle son teknolojileri iş bilgisi ile harmanlayan ürünlerimiz.”

Mevzu finans olunca konu elbette bir ucu da finansal kurumların ve finansal sistemin korunmasına geliyor. Biz burada kara paranın önlenmesi için akıllı çözümler geliştirip sektörün kullanımına sunuyoruz. Finansal sisteme dahil olmak için başlayan KYC sürecinden müşterinin finansal sistem içerisindeki davranış modelinin takibine, işlem anında kara liste kontrollerinde anlık tarama yapan sistemlere kadar geniş bir alandan bahsediyoruz. Bu alanda elbette en büyük yeniliklerimiz ve farkımız yapay zeka ile geliştirdiğimiz çözümlerimiz, özetle son teknolojileri iş bilgisi ile harmanlayan ürünlerimiz.

Bütün bu ürünlerimizi faaliyette olduğumuz coğrafyadaki finansal dünyanın hizmetine sunuyor ve bölgesel genişlemeye devam ediyoruz.

“ABD çıkarmamız sonrası kazançlarımızı yazmaya başlasak sanırım sayfalar yetmez…”

Innogate ile ABD’ye açıldığınız ürün/hizmet neydi?

Ahmet Vefik Dinçer: Kara paranın önlenmesi konusunda yapay zekanın kullanımı bizim ABD’deki deneme alanımızdı. Kara paranın önlenmesinde 4 farklı ürünümüz var. Her birinde farklı noktalarda yapay zeka veya makine öğrenimi kullanıyoruz. ABD’de Analyzer ürünümüz ile pazarı çalıştık.

Ahmet Vefik Dinçer, Innogate New York Dönemi

Bu ürün ile finansal kurumların müşterileri hareketlerinin profillenmesi üzerindeki çalışmalarımıza odaklanmıştık. Elbette birçok analitik firması bu alana girmek istemiş ama biz çalışmalarımız esnasında bu firmaların sadece olaya istatistik olarak baktığı ve iş tanımı hakimiyeti olmadığından nasıl bir yanlış yolda ilerlediklerini görüp küresel pazar beklentilerini tekrar deneyimlemiş olduk. ABD çıkarmamız sonrası kazançlarımızı yazmaya başlasak sanırım sayfalar yetmez ama özetle bildiğimiz en büyük pazardaki gerçek ihtiyaç analizi ve de pazara erişim dinamiklerini yerinde deneyimlemek diyebiliriz.

 

“İstanbul, Doha ve Dubai’deyiz.”

Rakamlarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Ahmet Vefik Dinçer: İstanbul, Doha ve Dubai’de toplam 50 kişilik bir kadroyuz ve ihracatçılar birliği üyesi bir kurum olarak sıralamaya girdiğimizi mutlulukla belirtmek isterim. Rakamlar pozitif olsa da biraz sıkıcı olabilir, bu noktada sizi kanalımıza yönlendirmek istiyorum. 😊

“Dünya haritasına baktığımızda her yerde Fineksus ürünü görmek istiyoruz.”

Peki, Fineksus’un gelecek hedefleri neler?

Ahmet Vefik Dinçer: Gelecek hedefimiz bütün ekibimiz için çok net. Dünya’nın tamamına hizmet veren, ürün satan bir firma olmak istiyoruz. Haritada her yerde biz Fineksus ürünü görmek istiyoruz. Kurumsal ürün geliştiren bir firma için çok zorlu bir hedef ama amacımız ve her attığımız adım bunun için. Ayrıca bu geleceğe yürürken de yaptığı işten zevk alan, topluma katkı sağlayan bir ekip olarak kalmak da önceliğimiz.

“Sahaya çıkmadan önce yapılan güzel bir hazırlığın yerini sanırım hiçbir şey tutamaz. Elbette bu hazırlığa zihnen ve iş planı olarak da odaklanarak gelmiş olmak lazım yoksa bu kadar emeğe yazık olur.”

Innogate süreci nasıldı? Neler yaşandı bu süreçte?

Ahmet Vefik Dinçer: Özellikle İstanbul ayağı oldukça yoğundu diyebilirim. Yoğunluğu negatif bir kelime olarak kullanmıyorum, programa katılan insanlarla geliştirdiğimiz ilişkiler anlamında, biriktirdiğimiz tecrübe anlamında bir yoğunluk vardı. Sahaya çıkmadan önce yapılan güzel bir hazırlığın yerini sanırım hiçbir şey tutamaz. Elbette bu hazırlığa zihnen ve iş planı olarak da odaklanarak gelmiş olmak lazım yoksa bu kadar emeğe yazık olur. İlk seçme sürecinden uçağa binene kadar Innogate ekibi bizden de daha odaklıydı. Biz onların odaklanma seviyesini ABD’ye inince yakaladık.

Ahmet Vefik Dinçer – Innogate New York Dönemi

Amerika’daki sunumlarımız kurulan iletişim kanalları ve bu esnada da İTÜ ARI Teknokent ekibinin sağlam hazırlığı bize kısa sürede hız kattı ve göz açıp kapayınca kadar belki de 1 senede uğraşıp yapamayacağımız etkinlikleri yapmamıza katkı sağladı.

Innogate ile ABD’de ulaşmak istediğiniz hedeflerinize ulaştınız mı?

Ahmet Vefik Dinçer Innogate New York Dönemi

Ahmet Vefik Dinçer: Yüzde yüz ulaşamadık elbette ama ulaşmak için kat edeceğimiz yolları ve yönlerimizi tayin ettik dememde bir mahsur görmüyorum. Hedefe ulaşamamak da elbette ne hedeflediğiniz ile ilgili. Giderken 1 ayın sonunda oraya yerleşip kar eden bir şirket hedefiniz varsa zaten hiç ulaşamazsınız ama yine de sıkı hedefler koymak lazım ki motivasyon ve odaklanma sağlansın. Biz bu motivasyon için biraz çıtayı yüksek koymuştuk. Bu sayede de aslında programa girmeden önce aklımıza gelmeyen noktalarda bile ilerleme sağladık.

Innogate’i 5 kelime ile nitelendirmenizi istesek hangi kelimeleri seçerdiniz?

  • Küresellik
  • Başarı
  • Birliktelik
  • Aksiyon
  • Yüzleşme

 

 

ABD’ye açılacak firmalara ne tavsiye edersiniz?

Ahmet Vefik Dinçer: Hemen Innogate’e kayıt olsunlar! Bu elbette zorunluluk değil ama bence kesinlikle faydasını görürler.

İhracat yapmak, küresel olmak, başka bir kültüre açılmak kesinlikle bulunduğunuz şehir neresi olursa olsun oradan yapılacak iş değil. Hareket etmek ve görmek lazım, görgü çok önemli. Tanımadığınız bir dünyanın parçası olamazsınız, parçası olmadığınız bir dünyada söz sahibi olamazsınız. Plan yapmanın yanına aksiyonu ve hareket ederek kültürleri tanımayı katarak ancak bu işler başarılabilir. ABD’ye açılmakta temelde bunlar olmadan olacak konular değil diye düşünüyorum.

En çok zorlandığınız konu / konular neydi?

Ahmet Vefik Dinçer: Profesyonel anlamda bir konuda pek zorlanmadık. İstanbul fazındaki hazırlıklar önemli derece fayda sağlamıştı. Elbette her gün o hazırlıklarımızı ABD’de güncellemek zorunda kaldık ama Innogate ekibi o konularda da hem çok yardımcı oldu. Beraber gittiğimiz ekip de kendi işine konsantre idi ve yardımlaşma pek çok şeyi çözdü. Benim adıma en zorlandığım konu biraz özeldi, eşim oğlumuza hamileydi aklım tabi ki İstanbul’da kalmıştı.😊

Innogate’e başvurmanız için sizi iten şey neydi?

Ahmet Vefik Dinçer: Innogate, Türkiye’den teknoloji ihracatı yapmak isteyen girişimler için geniş kapsamlı kuluçka dönemi sağlayan bir hub olarak hizmet sağlıyor. Bizlerde Fineksus ekibi olarak ürünlerimizi dünya pazarında servis etmek için Innogate’in stratejik ve network desteğinden faydanalarak daha hızlı adımlarla kritik pazarlara giriş yapmak istedik. Pazara giriş öncesinde gerekli stratejiler belirlemek için network ve know how olarak Innogate ekibimize bu süreçte önemli destekler sağladı.

Innogate Firmaları Anlatıyor: Fineksus

Oya Ayanoğlu